لوکزامبورگ (شهر)

لقب: –

Map Luxembourg.PNG|200px|noneشهر لوکزامبورگ در نقشه کشور لوکزامبورگ

کشور

{LUX}

ناحیه

شهردار پاول هلمینگر

وسعت شهر ۵۱.۴۶ کیلومتر مربع

ناحیه زمانی +۱ گرینویچ (CET)

جمعیت ۹۰,۰۰۰ نفر

شهر لوکزامبورگ پایتخت کشور لوکزامبورگ است. نام آن در فرانسوی Luxembourg، در آلمانی Luxemburg و در زبان لوکزامبورگی Lëtzebuerg نوشته می‌شود .

== جغرافیا ==

محدوده شهر لوکزامبورگ در اصل یک بخش شهرستان است که رسماً عنوان شهر هم یافته و پایتخت دوک‌نشین بزرگ لوکزامبورگ اعلام شده‌است.

شهر لوکزامبورگ در جنوب کشور لوکزامبورگ و در هم‌ریزشگاه دو رود آلزت و پتروسه قرار گرفته‌است.

این شهر در قلب اروپا قرار گرفته و فاصله آن از بروکسل ۱۸۸ کیلومتر، از پاریس ۲۸۹ کیلومتر و از کلن ۱۹۰ کیلومتر است.

== سیاست ==

دیوارهای دژ تاریخی بزرگی در شهر لوکزامبورگ به چشم می‌خورد که در اوایل سده‌های میانه توسط فرانک‌ها ساخته شده‌است.

جمعیت شهر لوکزامبورگ در سال ۲۰۰۹ میلادی ۹۰ هزار نفر بود که تقریباً سه برابر بیشتر از جمعیت شهر دوم این کشور است.

شهر لوکزامبورگ به اضافه مناطق حومهٔ آن یعنی هسپرانگه، ساندوایلر، اشتراسن، والفردانگه ۱۰۳٬۹۷۳ نفر جمعیت دارد.

لوکزامبورگ یکی از ثروتمندترین شهرهای جهان است و به صورت یکی از مراکز مهم بانک‌داری و اداری درآمده‌است. این شهر مقر چندین نهاد مربوط به اتحادیه اروپا است از جمله، ساختمان دادگستری اروپا، دیوان حسابرسی اروپا و بانک سرمایه‌گذاری اروپا در این شهر قرار گرفته‌اند.

== تاریخچه ==

در روزگار رومیان یک برج و بارو در محل کنونی شهر لوکزامبورگ ساخته شده‌بود تا پیوندگاه دو جاده رومی را در این محل پاسبانی کند. در سال ۹۶۳ میلادی، زیگفرید یکم آردن که از خویشاوندان نزدیک لوئی دوم، پادشاه فرانسه بود توانست صاحب زمین‌های لوکزامبورگ شود. او در این مکان و بر فراز صخره بوک فیلس قصری برای خود ساخت به نام لوسیلین‌بوروک (قصر کوچک).

در سال ۹۸۷ سراسقف تری‌یر پنج مذبح به کلیسای رستگاری (امروز به نام کلیسای سان میشل) در لوکزامبورگ پیشکش کرد که بر اهمیت آن افزود. پس از آن در پیوندگاه دو جاده رومی که در نزدیکی این کلیسا قرار داشت بازارچه‌ای توسعه یافت که شهر به مرور در پیرامون این بازارچه شکل گرفت.

به مرور زمان مهندسان گوناگون از جمله وُبان دیوارهای دفاعی زیادی در این شهر ساختند که آن را تبدیل به حفاظ‌ترین شهر اروپا کرد. این باعث شد که شهر لوکرامبورگ لقب جبل‌الطارق شمال را به خود بگیرد.

در پی کنگره لندن که در سال ۱۸۶۷ برگزار شد لوکزامبورگ بی‌طرف اعلام شد و قرار شد تمامی برح و باروها و دیوارهای دفاعی آن ویران شود. پس از این تخریب تنها ۱۰ درصد از آن سازه‌ها باقی ماند.

== منابع ==

* Kreins, Jean-Marie (2003). Histoire du Luxembourg (3rd edition ed.). Paris: Presses Universitaires de France. ISBN 978-2-13-053852-3.
* Wikipedia contributors, “Luxembourg (city),” Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed May 4, 2009).
* ویکی‌پدیای هلندی.

== پانویس‌ها ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.