لوله‌کشی

لوله‌کشی به نصب لوله‌های فلزی یا سیمانی و غیره به منظور انتقال مایعات، گازها و گاه جامدات کوچک گفته می‌شود.

در صنعت قطعات (درونی) لوله‌کشی می‌توانند از چوب، شیشه، فولاد، آلومینیوم، پلاستیک و سیمان ساخته شوند. گاه در صنعت برای قطعات لوله‌کشی از تیتانیوم، کروم و دیگر آلیاژهای فولاد هم استفاده می‌شود.

قطعات درونی یک لوله‌کشی معمولاً برای اندازه‌گیری و کنترل فشار، دما و مقدار جریان بکار می‎‌روند.

برای لوله‌کشی در خانه‌ها در قدیم از لوله‌های سربی بهره می‌گرفتند ولی امروزه لوله‌های غیرسربی برای این منظور بکار می‌روند. لوله‌کشی در خانه‌ها برای انتقال آب و گاز به منازل و باغچه‌ها و تخلیه فاضلاب بکار می‌رود. اخیراً از لوله‌های پولوپیرن (لوله سبز)برای لوله کشی آب در منازل، تاسیسات و… استفاده می‌شود. [http://www.pishgam-sepahan.com/pipes/psp35.jpg [http://www.pishgam-sepahan.com/pipes/psp04.jpg

== کاربرد ==

لوله‌کشی برای موارد زیر استفاده می‌شود:

* لوله‌کشی سرد و گرم در تاسیسات ساختمانی

* استفاده برای تاسیسات صنعتی

* قابل استفاده جهت انقال مواد شیمیایی (بازی و اسیدی)

* سامانه‌های پنوماتیک و هوای فشرده

* شبکه‌های آبرسانی شهری، صنعتی، کشاورزی

== پیشینه ==

==== تخت‌جمشید ایران ====

چند سال پس از ۵۱۸ پ.م. که کارهای هموار کردن زمین برای ساخت تخت‌جمشید انجام شد به ساخت دستگاه آب دَرکُنی تخت‌جمشید پرداختند. نخست در دامنهٔ آن بخش از کوه رحمت که مشرف بر تخت است آبراهه‌هایی ایجاد کردند، و سر این آبراهه‌ها را در یک خندق بزرگ و پهن، که در پشت دیوار شرقی تخت کنده بودند، گذاشتند تا آب باران کوهستان از راه آن خندق به جویبارهایی در جنوب و شمال صفه راه یابد و به دَر رَوَد. بدین‌گونه خطر ویرانی بناهای روی تخت ناشی از سیلاب جاری از کوهستان از میان رفت، اما بعدها که این خندق پُر شد آب باران کوهستان قسمت اعظم برج و باروی شرقی را کند و به درون محوطه کاخ‌ها ریخت و آن‌ها را انباشت، تا این که در هفتاد سال گذشته؛ باستان‌شناسان این خاک‌ها را بیرون ریختند و چهره بناها را دوباره روشن ساختند. بر روی خود صفه، آبراهه‌های زیرزمینی کنده‌اند که از میان حیاط و کاخ‌ها می‌گذشت و آب باران سقف‌ها از راه ناودان‌هایی که مانند لوله بخاری و با آجر و ملاط قیر در درون دیوارهای ستبر خشتی تعبیه کرده بودند، وارد آبراهه‌های زیرزمینی می‌شد و از زیر دیوار جنوبی به دشت و خندقی در آن جا می‌رسید. هنوز بخش‌هایی از این آبراه‌های زیرزمینی و ناودان‌های درون دیوارها را در گوشه‌وکنار تخت‌جمشید می‌توان یافت. هم اکنون نیز آب باران‌های شدید زمستانی از این آبراه‌ها به در می‌رود.

== پیوند به بیرون ==

== منبع ==

* توانگ‍رزمی‍ن، مح‍مدکاظم، تح‍لی‍ل تاریخ‍ی ساخت تخ‍ت‌جم‍شی‍د، ته‍ران، انتشارات اشت‍اد، ۱۳۸۰.
* راهن‍مای لوله‌کش‍ی‌/ تالی‍ف جوزف الم‍وند، رکس می‍لر؛ ترجم‍ه فاطمه مص‍طفوی، حم‍ید حس‍ین ته‍رانی‌؛ ویرایش شه‍ریار به‍رامی اقدم، ته‍ران، شرکت انت‍شارات فن‍ی ایران، ۱۳۷۶.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.