لمزان

لمزان نام روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان واقع در جنوب ایران. روستای لمزان در جنوب کوه ببیان و زیر کوه روستای کنچی واقع شده‌است.

== محدودهٔ لمزان ==

حدود لمزان از شمال : کوه ببیان، از جنوب رودخانه مهران، از مغرب به خص و کنارزرد و سپس مهران، واز سمت مشرق به کونه و پدل منتهی می‌شود.

== جغرافیای منطقه ==

بخش لمزان در ۹۰ کیلومتری شرق شهرستان بستک واقع شده‌است. راه کوخرد بستک از پاسگاه انتظامی مهران از جاده اسفالت بندر لنگه منشعب شده درجاده‌ای سواره‌رو اما خاکی در جهت شرق به طرف لمزان می‌رود. بخش لمزان در دوران گذشته از توابع شهر بستک بوده‌است، أما اکنون از توابع شهرستان بندرلنگه‌است

== جمعیت == لمزان از مجموعهٔ چند ده بزرگ و کوچک و نزدیک به هم دیگر تشکیل شده‌است که به شرح زیر است: مرکز روستا (جمعاً جمعیت لمزان ۲۱۰۱ نفر است) خور چاه با ۳۲ خانوار ۱۶۱ نفر جمعیت. که همه اهل سنت واز پیروان امام محمد ادریس شافعی هستند.

== آب ==

رشته آبی تقریباً خوب در لمزان در جریان است تقریباً حدود ۴۰۰ من ۱۶۰۰ کیلوگرم گندم می‌توان کشت کرد و حدود ۱۵۰۰۰ اصله نخل دیم و آبی وجود دارد، همچنین حدود ۵۰۰۰ من ۲۰۰۰۰ کیلوگرم زمین کشت دیم دارد. سه باب مسجد و ۱۵ باب آب‌انبار برکه در مجموع آبادی آن است. تصویر: |برکه لمزان تصویر:مدرسه لمزان۱٫jpg|مدرسه لمزان

== منابع ==

* احمدنور اضطرابی“، ج ۱. چاپ دوم، دبی: سال انتشار ۲۰۱۱ میلادی.
* بختیاری، سعید، ، «اتواطلس ایران» ، “ مؤسسه جغرافیایی وکارتگرافی گیتا شناسی، بهار۱۳۹۰خورشیدی*مخصات و ارتفاع

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.