لامرد

این شهر در سال‌های اخیر به دلیل اکتشاف ذخایر گاز شیرین آن، به همراه عسلویه، تبدیل به یکی از مراکز در حال توسعه‌ٔ ایران گردیده‌است. علاوه بر این پالایشگاه گاز پارسیان در جوار جادهٔ لامرد به مهر (مُر به لهجهٔ محلی) احداث شده‌است که همچنان در حال توسعه‌است.

== صنعت ==

کارخانجات آلومینیوم و ذوب آهن هم در منطقه در حال احداث هستند. فرودگاه بین‌المللی لامرد در سال ۱۳۶۴ افتتاح شده و به شهرهای تهران (یک روز در هفته)، شیراز، لار، لاوان و کشورهای کویت، قطر و امارات متحده عربی پرواز دارد.

== تجارت ==

پیشینه تجارت در این منطقه با سفر مردم این منطقه به کشورهای حاشیه خلیج فارس جهت کسب درامد، قدمت می یابد.در حال حاضردهشیخ یکی از مراکز تجاری در لامرد است که در شهرهای اطراف هم شهرت دارد

== محصولات کشاورزی ==

محصولات کشاورزی خطیمی(خطیبی) طبق مستندات لغتنامه دهخدا، عمدتا تنباکو بوده که بصورت وسیع کشت می شده است. باغات خرما و کشت گندم از محصولات اصلی منطقه لامرد بوده که کشت آنها همچنان در اطراف شهر ادامه دارد.

== خاندان ها ==

طبق مستندات موجود بزرگترین خاندان لامردقدیم، خاندان منصوری(منصیر ها)است که در کهوردان زندگی می‌کردند . که طی ازدواج های فامیلی صورت گرفته بخش وسیعی از زمین ها را به خود اختصاص داده که شامل کهوردان و حسین آباد کنونی، بخش مرکزی لامرد است.

== معادن ==

کوه‌های اطراف لامرد که به نام کوه‌های تابناک (سَرکوه)، شانُل، هما و خالده-وراوی شناخته می‌شوند حاوی منابع بزرگی از گاز شیرین هستند که سابقهٔ اکتشاف آن‌ها به دهه‌ٔ پنجاه خورشیدی می‌رسد.

== مراکز آموزشی ==

دانشگاه های آزاد اسلامی و پیام نور لامرد از مراکز آموزشی مهم شهر لامردوهر کدام با ۲۵ رشته بزرگترین واحد های دانشگاهی جنوب استان فارس به حساب می‌آید.دانشگاه پیام نور مرکز لامرد که الان به عنوان واحد برون مرزی در حال ارائه علم به دانشجویان میباشد بزرگترین واحد منطقه ۵ دانشگاه پیام نور میباشد که استان های فارس و بوشهر و چهار محال را شامل میباشد. همچنین دانشگاه غیر انتفاعی تابناک نیز به تازگی در لامرد تاسیس شده که بیشتر بر روی رشته های مهندسی فعالیت میکند .همچنین دانشکده پرستاری لامرد که به نام دکتر حیاتی نامگذاری شده در شرف پذیرش دانشجو میباشد…… دانشگاه پیام نور اشکنان و دانشگاه آزاد علامردشت از دیگر مراکز اموزش عالی شهرستان میباشند.

== پیوند به بیرون ==

* پرتال جامع شهرستان لامرد
* اداره تربیت بدنی شهرستان لامرد
* حوزه علمیه رضویه شهرستان لامرد
* دانشگاه برون مرزی پیام نور مرکز لامرد

== پانویس ==

== منابع ==

* کتاب نقشه جهان نما

* بخشایش، محمد نور، (دیوان محیا) ، ناشر: شرکت انتشارات جهان معاصر، تهران: چاپ اول، ۱۳۷۳ خورشیدی.
* ۱٫http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100877085892

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.