قطیف

قَطیف {به عربی|مدینه القطیف}، شهری ست در کشور پادشاهی عربستان سعودی واقع در شبه جزیره عربستان. «شهر قَطیف» یکی از شهرهای تاریخی کرانه‌ای عربستان سعودی و واحه‌ای است در کرانهٔ باختری خلیج فارس واقع شده‌است. خط لوله نفت (تاب لاین) که از ظهران می‌آید از این شهر می‌گذرد سپس به اردن، سوریه و لبنان می‌رسد. این شهر در استان احساء واقع شده‌است، دارای واحه‌های گستردهٔ نخل خرماء است، وبهترین خرما منطقه از این نخلستان‌ها تهیه می‌شود. «شهر َقطیف» از شهرهای قدیمی عربستان است وتاریخش به دوران قبل از اسلام بر می‌گردد. شهر قطیف در شمال بندر دمام و در جنوب باختری بندر مهم نفتی رأس تنوره قرار دارد. در دوران بیش و بعد از اسلام قبائل متعددی در منطقهٔ «َقطیف» ساکن شده أند که مشهورترین قبائل عبارتند از:

* قبیلهٔ قضاعه
* قبیلهٔ الأزد
* قبیلهٔ إیاد
* قبیلهٔ عبد القیس
* قبیلهٔ تمیم
* قبیلهٔ بکر بن وائل
* قبیلهٔ تغلب بن وائل
* قبیلهٔ بنو شیبان
* قبیلهٔ بنو سلیم
* قبیلهٔ بنو خالد

== جمعیت ==

جمعیت «شهر القطیف» طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۲۰۰۴ میلادی، برابر با ۵۰۰٬۰۰۰ هزار نفر بوده‌است، و شیعه اکثریت مطلق هستند، در باره «القطیف» تاریخ نویسان نوشته أند که تاریخش به قرن دوم میلادی بر می‌گردد. همچنین نام القَطیف در بسیاری از أشعار شاعران دوران جاهلیت عرب آمده‌است، گویند منطقهٔ القَطیف از آن جذیمه عبدالقیس بوده‌است، در این مورد شاعر (عمرو بن أسوی العبدی) می‌گوید:

همچنین شاعر (هجر الخط ابن المقرب) در باره قائل منطقهٔ قطیف می‌سراید:

== منابع ==

* دکتر: شامی، یحیی، (موسوعه المدن العربیه والاسلامیه) ، دار الفکر العربی، بیروت، چاپ سال ۱۹۹۳ میلادی به (عربی).
* الحموی، یاقوت، ابوعبدالله ، (مُعجَم اَلبُلدان) ، دار الکتب العلمیه، بیروت، لبنان، جلد هفتم، چاپ سال ۱۹۹۰ مبلادی به (عربی).
* الدینوری ، أبی محمد، عبدالله، بن مسلم، بن قتیبه. (عُیُون الأَخبَار) ، دار الکتب العلمیه، بیروت، لبنان، چاپ سوم، انتشار سال ۱۹۸۶ میلادی.
* دکتر: السید عبدالعزیز، بن سالم، (تاریخ العرب فی العصر الجاهلیه) ، دار النهضه العربیه چاپ سال ۱۹۷۸ میلادی به (عربی).
* دکتر: زاهیه، قدوره،(تاریخ العرب الحدیث) ، دار النهضه العربیه چاپ سال ۱۹۷۵ میلادی

* شبکه و منتدیات المِحراب الثقافیه

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *