قره‌آغاج (رود)

رودخانه آغاج نام یکی از رودخانه‌های استان فارس می‌باشد.

این رودخانه از (ارتفاعات بن رود) دامنه کوه تابسک از روستای زنگنه (حدود ۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان کازرون) در دهستان دشمن زیاری سرچشمه می گیرد و پس از عبور از میان دره‌ای در ناحیۀ شمال غربی شیراز، در حوالی چهل چشمه از منطقه ممسنی خارج می شود. رودخانه آغاج در مسیر خود همراه چند رود و چشمه، پس از عبور از اراضی زراعی خفر، کوار، جهرم، قیر و کارزین از طریق استان بوشهر به نام رود مند وارد خلیج فارس می شود.

این رود وارد بخش خفر شهرستان جهرم شده همچنین از روستاهای چهل چشمه، خانزنیان، حسین آباد، خانه خمیس، قنات، شهر کوار، اسماعیل آباد، آباد شاپور، بالاشهر، فتح آباد … به تنگ کارزین می‌گذرد.این رودخانه در ادامه مسیر و بعد از طی کردن دامنه جنوبی کوه سفیدار و گذشتن از تنگ کبوتری و خاور دهستان سیمکان و پیوستن به رودخانه های سیمکان و هگان به سمت جنوب متمایل شده و وارد شهرستان فیروزآباد می شود. قره آغاج سرانجام و پس از طی کردن مسیری طولانی به خلیج فارس می ریزد. آب این رودخانه دایمی است و عرض آن در نواحی کوهستانی ۲۰ متر و در جلگه به ۴۰۰ متر می رسد.

رودخانه قره آغاج یکی از مهم‌ترین رودخانه‌های استان فارس می‌باشد که از آب آن هم اکنون جهت مصارف شرب و کشاورزی استفاده می‌شود. احداث سد سلمان فارسی در شهرستان قیر و کارزین و مطالعات جهت احداث سد کوار بر روی این رودخانه نشانه اهمیت این رودخانه در استان فارس می‌باشد.

دبی متوسط سالیانه این رودخانه ۱۸ متر مکعب در ثانیه در ایستگاه تنگ کارزین می‌باشد. حداقل دبی در این ایستگاه ۳٫۵ متر مکعب در ثانیه و حداکثر ۴۳ متر مکعب در ثانیه می‌باشد. در حالت سیلابی آمار ثبت شده نشان دهند دبی ۶۰۰۰ متر مکعب در ثانیه نیز می‌باشد.

== جستارهای وابسته ==

* رودخانه‌های استان فارس
* رود مند
* رود شور جهرم
* رود شور دهرم
* رود کورده
* رود علامرودشت

== منابع ==

* آشنایی با استان فارس (رودخانه‌ها) سایت دادگستری کل استان فارس
* سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *