قادر عبدالله

حسین سجادی قائم‌مقامی فراهانی با نام نویسندگی قادر عبدالله یکی از نویسنگان ایرانی است که از سال ۱۹۸۸ میلادی به کشور هلند مهاجرت کرده و پس از آموختن زبان هلندی در مدتی کوتاه، یکی از نویسندگان سرشناس هلند شده است. او یکی از نواده‌های «میرزا ابوالقاسم قائم‌مقام فراهانی» سیاست‌مدار صاحب‌نام دوران قاجار، که اهل هنر و ادبیات نیز بود، است.

قادر عبدالله نویسندگی را با نوشتن در روزنامهٔ «کار» ارگان سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران آغاز کرد و از او دو کتاب به زبان فارسی به نام «کردها چه می‌گویند؟» و «کردستان بعد از جنبش مقاومت». به‌صورت زیر زمینی در دههٔ شصت در ایران منتشر شد. او نام مستعار «قادر عبدالله» که برگرفته از نام دو تن از دوستانش که در همان سال‌ها گشته شده بودند را در همان سال‌ها برخود برگزید. پس از اعدام پسر عمویش در سال ۱۳۶۷ ایران را به مقصد هلند ترک کرد.

یکی از آخرین کارهای او «خانهٔ کنار مسجد» است که به هلندی نوشته شده است و ترجمهٔ آن به آلمانی {آلمانی|Das Haus an der Moschee} مورد نوجه قرار گرفت و بازتاب‌های گسترده‌یی داشت.

وی از سال ۱۹۹۳ به این سو تاکنون ده کتاب ادبی به زبان هلندی نوشته و ۸ جایزه ادبی دریافت کرده است. آثار وی بیشتر از کشور زادگاهش ایران و سرزمین محل زندگیش هلند می‌گویند. خود در این باره گفته است: «من واژگان و مفاهیم هلندی خود را در افکار ایرانی‌ام می‌ریزم. من به متون هلندی‌ام رنگ، عطر و طعم ادبیات کهن فارسی می‌زنم.»

== پیوند به بیرون ==

* قصه ایرانی به زبان هلندی
* نگاهی به رمان «خانهٔ مسجد» نوشتهٔ قادر عبدالله (فایل صوتی)

= منابع =

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.