فریدون‌شهر

متن ضخیم{Coord|32.93|N|50.12|E|display=title}

فریدون‌شهر نام شهری در غرب استان اصفهان در ایران است.

شهر فریدونشهر با ۱۳٫۵۹۲ نفر جمعیت مرکز بخش مرکزی شهرستان فریدون‌شهر است.مردم فریدونشهر اکثرا گرجی می باشند. از حدود ۴۰۰ سال پیش گرجی هایی که در زمان صفویان به فریدن کوچانده شده اند در فریدون شهر زندگی می کنند.

== جغرافیا ==

شهر فریدونشهر با پهنه‌ای حدود پنج کیلومتر مربع در غرب استان اصفهان در ۳۲ درجه و ۵۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه پهنای شمالی و ۵۰ درجه و۷دقیقه و ۱۵ ثانیه درازای شرقی نسبت به نیمروز گرینویچ قرار دارد.

فریدونشهر منطقه‌ای است کوهستانی که بین دو رشته کوه از رشته کوههای زاگرس درست در محلی از قسمت اعظم راههای منطقه بختیاری به آن می‌پیوندد قرار گرفته و از دیرباز مرکز خرید و فروش برای عشایر ایلهای بختیاری بوده‌است. منطقه‌ای بسیار خوش آب و هواست به طوری که بسیاری از کارمندان شرکت نفت در منطقه خوزستان مدت ۵ ماه از بهار و تابستان را در این منطقه می‌گذرانند و بعضی از آنها ساختمانهایی نیز احداث کرده‌اند. زمستانهای پربرف و تابستانهای دل انگیز دارد. در نزدیکی شهر یک پیست اسکی(پیست اسکی فریدون شهر) نیز وجود دارد. اکثریت جمعیت آن گرجی است و به زبان گرجی تکلم می‌کنند. فریدونشهر دارای شهرداری و فرمانداری، بخشداری، پاسگاه ژاندامری، اداره جنگل بانی و کشاورزی، آمار، بانکهای صادرات، ملی، کشاورزی، پست و تلگراف و تلفن و از زمانهای خیلی پیش به علت موقعیت جغرافیایی دارای شیکه بی سیم و مراکز ارتباطی دیگر بوده‌است. موقعیت جغرافیایی و شرایط طبیعی فریدونشهر ایجاب می‌کند که بیشتر کارها در این منطقه به صورت دسته جمعی انجام گیرد و جنبه تعاون داشته باشد زیرا مدت ۵ ماه از سال بیشتر منطقه از برف پوشیده شده‌است و تا چند سال پیش خود فریدونشهر نیز مدت ۳ تا ۴ ماه بر اثر بارندگی ارتباطش با سایر نقاط قطع می‌شد. بر اثر گذشته زمان از تعدد کارهای تعاونی کاسته می‌شود واین گونه کارها تغییر شکل و فرم داده جنبه انفرادی به خود می‌گیرد.

== نام ==

گرجی‌ها در ابتدای ورود به این منطقه در عصر شاه عباس اول صفوی به یاد ناحیه‌ای زیبا در گرجستان روستای سکونت خودرا مارتقوپی نامیدند (که از منابع تاریخی از آن به عنوان مردانقوب یاد شده‌است) بعد از مدتی این نام فراموش و لفظ سوپلی (آبادی) جایگزین شد که گرجیان این منطقه اکنون این شهر را به این نام می‌خوانند.

== گردشگری ==

طبیعت زیبا و آب هوای چهارفصل فریدونشهر آن را به مقصدی برای گردش های یک روزه تبدیل کرده است. در زمستان پیست اسکی فریدون شهر که مرتفع‌ترین پیست اسکی فلات مرکزی ایران است هر روز شاهد جمعیت زیادی به خصوص روزهای تعطیل می باشد. بهاری سرسبز به دلیل بارندگی های زیاد و تابستانی خنک از ویژگی های برجسته این شهرستان است. از جاهای دیدنی فریدونشهر می توان به چشمه سراب (پارک معلم)، آبشار پونه زار، دشت لاله های واژگون فریدون شهر، رودخانه و سد چشمه لنگان، کوه شاهان کوه با ارتفاع ۴۰۴۰ متر که بلندترین قله استان اصفهان می باشد -که همیشه پوشیده از برف است-، جنگل های پشت کوه و غارها و نقاط بکر بسیار زیاد اشاره کرد.

== جُستارهای وابسته ==

* کوه تسیخه
* گرجیان ایران

== منابع ==

* وب‌گاه گرجیان ایران (برداشت آزاد با ذکر منبع)
* fallingrain
* http://www.isfahanportal.ir/framework.jsp?SID=2100
* http://www.isfahanportal.ir/framework.jsp?SID=2101

== پیوند به بیرون ==

* وب‌گاهی در مورد گرجیان ایران

* روزنامه همشهری

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *