فرانس ۲۴

شبکه فرانس ۲۴ {انگلیسی|France 24} (با تلفظی نزدیک به «فخانس ونت کتخ» در هر سه نسخه) نام شبکه‌ای خبری است که به سه زبان فرانسه، انگلیسی و عربی، اخبار پخش می کند.

بودجه شبکه فرانس را دولت فرانسه تامین می کند.

== اهداف ==

هدف از راه اندازی این شبکه که از بودجه عمومی دولت فرانسه تغذیه می‌شود، ورود به عرصه‌ای است که در آن مدتهاست آمریکا (سی ان ان) و بریتانیا (بی بی سی) و به تازگی (الجزیره) در دنیای عرب بر آن حاکمند. ایده اولیه تاسیس این شبکه در دوران حمله آمریکا به عراق شکل گرفت که فرانسه احساس می‌کرد به رغم مخالفتش با جنگ، صدا و دیدگاه‌هایش در دنیا شنیده نمی‌شود.

== زبانهای مختلف در شبکه فرانس ۲۴ ==

دولت فرانسه در نظر دارد تا نهایتا با توسعه زبانهای مختلف در شبکه فرانس ۲۴ با دیگر شبکه‌های جهانی پیشرو در عرصه خبر به رقابت بپردازد.هم اکنون این شبکه به صورت ۲۴ ساعته به زبانهای فرانسوی و انگلیسی و به صورت ۱۰ ساعته به زبان عربی برنامه پخش می کند.

== دسترسی و وسعت خبری ==

ابتدا این شبکه از طریق ماهواره برای حدود ۷۵ میلیون خانه در گوشه و کنار اروپا، آفریقا و خاورمیانه در دسترس قرار گرفت. در آمریکا این شبکه تنها در واشنگتن (شبکه کابلی) و نیویورک (مقر سازمان ملل) دیده می‌شد.

== امکانات رسانه‌ای ==

فرانس ۲۴ ابتدا با بودجه صد و چهارده میلیون دلاری و با کمک ۱۸۰ خبرنگار برای پوشش ۲۴ ساعته به دو زبان انگلیسی و فرانسوی، و تنها ۳۴ خبرنگار اختصاصی در دنیا، از جمله در ایران آغاز به کار نمود.

== یاری نامه ==

* وب‌گاه رسمی فرانس ۲۴ (انگلیسی)
* ویکی‌پدیای انگلیسی

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.