غلامرضا حسنی

غلامرضا حسنی (زادهٔ ۲۹ تیر ۱۳۰۶) و امام جمعهٔ شهر ارومیه است. صراحت کلام و استفاده از عبارات و جملات خاص در سخنرانی‌های نماز جمعه باعث شهرت او و توجه رسانه‌ها شده است.

== فعالیت‌ها ==

او از مخالفان علیه نظام شاهنشاهی پهلوی بود و به گفتهٔ خود از ۱۸ سالگی تا زمان انقلاب (و چند سال پس از آن) همیشه اسلحه گرم به همراه داشته و به مبارزه مسلحانه با نظام پهلوی اعتقاد داشت. او در ماه‌های انتهایی حکومت پهلوی هم از عوامل مؤثر در بسیج مردم علیه حکومت بود. جمشید حقگو نخستین استاندار آذربایجان غربی نقل می‌کند که حسنی «یکروز در بالای منبر بطور غافلگیرانه یک کلاشینکف از زیر عبای خود درمی‌آورد و می‌گوید مردم این یک تفنگ است نوک مگسک قلب شاه! مردم با دیدن این صحنه به هیجان در می‌آیند و از آن تاریخ مردم ارومیه به سرعت مسلح می‌شوند.»

او در اوایل انقلاب محل اقامت رشید حسنی پسرش که از اعضای فدائیان خلق بود را به کمیته انقلاب اطلاع داد. رشید حسنی پس از محاکمه اعدام شد.

بسیاری حسنی را متهم اصلی در واقعه قارنا در ۱۱ شهریور ۱۳۵۸ می‌دانند. در این واقعه ۶۸ نفر از اهالی کرد روستای قارنا در شهرستان نقده قتل عام شدند. اما خود وی هرگونه دخالت در این ماجرا را رد کرده‌است.

غلامرضا حسنی بزرگ آباد نمایندهٔ دور اول مجلس شورای اسلامی بوده‌است. با ۷۷/۹ درصد آرا دور دوم از ارومیه انتخاب شد.{مدرک} او تا خارج فقه و اصول حوزه پیش رفته بود و به سوریه و لیبی سفر داشت. پیش از انقلاب سر دفتری ازدواج و کشاوری را داشت. در کمیسیون: امور دفاعی.

حسنی مدعی است که برخلاف گروه بسیاری از روحانی‌های شیعه، معاش و رزق خود را از فعالیت غیر مذهبی (کشاورزی) کسب می‌کند.

شهرت او بیش‌تر به خاطر ایراد خطبه‌های نماز جمعهٔ ارومیه‌است. ساختار کلام و بیان عامیانه عقاید در کنار طرح نکاتی خاص و عجیب و گاه تندروی‌های اسلامی، باعث شده که کلام‌های او در بین بسیاری از مردم به عنوان طنز معروف باشد و از جانب بسیاری مسخره تلقی شود{مدرک}.

بعضی معتقدند که ریشه این قضیه به گروه‌های سیاسی مخالف اندیشه‌های او که سخنانش را به شکل گسترده و به عنوان طنز در روزنامه «صبح امروز» (به مدیریت سعید حجاریان) منتشر می‌کردند بوده‌است.

شایان ذکر است که کتاب مجموعه خطبه‌های نماز جمعه او پرفروش بوده‌است و بارها تجدید چاپ شده‌است.

در اسفند سال ۱۳۸۸ مدیرکل سازمان میراث فرهنگی آذربایجان غربی به خبرگزاری ایلنا گفت که برای «ثبت معنوی» نام غلامرضا حسنی در فهرست «آثار معنوی» از سازمان میراث فرهنگی ایران تقاضا کرده‌است و امیدوار است تا پایان سال ۸۸ نام حسنی، به‌عنوان یکی از میراث فرهنگی ایران به ثبت برسد.

در ۱۴ فروردین ۱۳۹۰ و در جلسه اعضای هیئت دولت ایران، حسنی «نشان درجه یک شجاعت» را از محمود احمدی‌نژاد دریافت کرد. به گفته‌ی وب‌گاه فارس، این نشان به‌خاطر سوابق مبارزاتی حسنی پیش از انقلاب ۵۷، مبارزه با مخالفان کُرد ایران در سالهای نخست پس از پیروزی انقلاب و حضور در جنگ ایران و عراق به او داده شده‌است.

== منابع ==

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.