غلامحسین محسنی اژه‌ای

غلامحسین محسنی اژه‌ای (زاده: ۱۳۳۵ ‬در اژیه) سیاست‌مدار، روحانی و قاضی ایرانی، سمت هایی چون دادستان دادگاه ویژه روحانیت، وزیر اطلاعات در دولت نهم را در اختیار داشته و هم اکنون دادستان کل کشور است.

== زندگینامه ==

وی در سال ۱۳۳۵ ‬در اژیه (از توابع اصفهان) زاده شد. وی پس از پایان سطح عالی چند سال در درس خارج در حوزهٔ علمیه قم شرکت کرد.وی علاوه بر تحصیلات حوزوی دارای مدرک کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل خصوصی است. وی تحصیلات دانشگاهی خود را در خارج از ایران گذراند و مدت چند سال نیز ریاست انجمن اسلامی دانشجویان اروپا و امریکا را نیز بر عهده داشت.{مدرک}

== وقایع مهم در دوران تصدی ==

=== قضاوت در دادگاه غلامحسین کرباسچی ===

او در سال ۱۳۷۷ قاضی دادگاه محاکمه غلامحسین کرباسچی بود. مباحثات میان او و کرباسچی در جلسات علنی دادگاه که از صداوسیما پخش می‌گردید، بازخورد زیادی داشت.

=== درگیری با عیسی سحرخیز ===

وی در کسوت رییس دادگاه ویژه روحانیت، در جلسه هفتگی هیات نظارت بر مطبوعات با عیسی سحرخیز نماینده مدیران مطبوعات در این هیات گلاویز شده، اقدام به پرتاب قندان به سوی او و سپس گاز گرفتن شانهٔ چپ او نمود. تاکنون به شکایت سحرخیز از او رسیدگی نشده است.

=== قتل‌های زنجیره‌ای ===

اکبر گنجی پس از نوشتن کتاب‌های «تاریک‌خانه اشباح» و «عالی‌جناب سرخ‌پوش و عالی‌جنابان خاکستری» از وی به عنوان یکی از افراد دخیل در قتل پیروز دوانی و قتل‌های زنجیره‌ای یاد کرد.

=== وزارت اطلاعات و برکناری ===

غلامحسین محسنی اژه‌ای در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۸۴ با رئیس جمهور وقت ایران، محمود احمدی نژاد، برای تصدی وزارت اطلاعات از مجلس رأی اعتماد گرفت و در روز ۳ مرداد ۱۳۸۸ از سمت خود برکنار شد.

در ۳ مردادماه ۱۳۸۸ چند روز پس از درگیری لفظی اژه‌ای و چند وزیر دیگر با محمود احمدی نژاد در جلسه هیات دولت و خروج اعتراض آن‌ها از جلسه دولت بر سر تعلل احمدی نژاد از پذیرش برکناری اسفندیار رحیم مشایی و همچنین مخالفت وزیر اطلاعات با پخش اعترافات بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات در تلویزیون احمدی نژاد اژه‌ای را از کار برکنار کرد. ۲۱۰ نماینده مجلس در نامه‌ای که در صحن علنی مجلس هشتم ایران قرائت شد از او تقدیر کردند و مجید علوی معاون وزیر اطلاعات حکم سرپرستی وزارتخانه را قبول نکرد و احمدی‌نژاد خود سرپرستی این وزارتخانه را برعهده گرفت.

== مسوولیت‌ها ==

* ‬مسئول گزینش وزارت اطلاعات در سال‌های ۱۳۶۳ و ۱۳۶۴‬
* ‬نمایندهٔ قوهٔ قضاییه در وزارت اطلاعات از نیمهٔ دوم سال ۱۳۶۴ ‬تا ‪۱۳۶۷
* ‬دادستان ویژه روحانیت تهران از سال ۱۳۷۴ ‬لغایت ۱۳۷۶‬
* دادستان کل ویژه روحانیت از سال ۱۳۷۷ ‬تا ۱۳۸۴
* ‬مسئول مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت از سال ۱۳۷۷ ‬تا ۱۳۸۱
* وزیر اطلاعات از ۲۳ مرداد ۱۳۸۴ تا برکناری در ۳ مرداد ۱۳۸۸
* از ۲ شهریور ۱۳۸۸ با حکم صادق لاریجانی، دادستان کل کشور می باشد.

== پانویس ==

‎{پانویس}

== منابع ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.