غرور و تعصب

غرور و تعصب (۱۷۹۶)، نام کتاب بسیار مشهوری از نویسندهٔ انگلیسی، جین آستن است.

این کتاب، دومین داستان جین آستن است. او این داستان را در سال ۱۷۹۶، در حالی که تنها ۲۱ سال داشت، نوشت، اما چاپ آن تا سال ۱۸۱۳ به طول کشید.

اکثر منتقدین غرور و تعصب را بهترین اثر جین آستن می‌دانند و خود او آن را «بچهٔ دل بند خود» می‌نامد. با این حال، این کتاب، که ابتدا با نام «تأثرات اولیه» نوشته شده بود، تا مدت‌ها توسط ناشرها رد می‌شد و وقتی پس از ۱۸ سال به چاپ رسید، به جای نام آستن، نام «یک خانم» به عنوان نام نویسنده روی جلد به چشم می‌خورد.

از این رمان بارها فیلم‌سازی شده‌است، که آخرین بار آن سال ۲۰۰۵ با بازی کیرا نایتلی (در نقش الیزابت) و مَتیُو مک‌فادِن (در نقش آقای دارسی) بوده‌است. در سال ۲۰۰۴ هم بالیوود بر مبنای این کتاب، فیلم عروس و تعصب را با بازی آیشواریا رای ساخت.

== شخصیت‌های داستان ==

* الیزابت بنت
* آقای دارسی
* جین بنت
* آقای بینگلی
* خانم بنت
* آقای بنت
* لیدیا بنت
* مری بنت
* کیتیا بنت
* آقای کالینز
* شارلوت لوکاس

== ترجمهٔ فارسی ==

این کتاب در اسفند ۱۳۳۶، توسط شمس الملوک مصاحب به فارسی برگردانده شده‌است. نام «غرور و تعصب» که به اذعان خود مترجم، ترجمهٔ دقیقی از عنوان اصلی نیست، توسط این مترجم انتخاب شده و اکنون در همه جای ادبیات فارسی، این کتاب مشهور را با همین نام می‌شناسند. ترجمهٔ دیگر از این کتاب متعلق به آقای رضا رضایی است که توسط نشر نی به چاپ رسیده‌است.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.