علی‌رضا افتخاری

علی‌رضا افتخاری مهیاری (متولد ۱۰ فروردین ۱۳۳۷، اصفهان) از خوانندگان موسیقی سنتی ایرانی است. افتخاری پس از سالها فعالیت در موسیقی سنتی ایرانی فعالیت خود را در زمینه موسیقی پاپ شروع نمود و تاکنون تعداد زیادی آلبوم موسیقی منتشر کرده که موجب انتقادهایی شده است.

== زندگی ==

علیرضا افتخاری در سال ۱۳۳۷ در اصفهان بدنیا آمد. در کودکی نزد استاد طباطبایی نوازنده ویولن تعلیم دید. در ۱۴ سالگی نزد استاد تاج اصفهانی به یادگیری ردیف‌های موسیقی سنتی پرداخت. در سال ۱۳۵۷ در آزمون باربد موفق به کسب رتبه نخست گشت. از سال ۱۳۶۰ پس از درگذشت تاج اصفهانی نزذ استاد دادبه به ادامه تعلیم موسیقی پرداخت. در سال ۱۳۶۲ اولین آلبوم خود را با نام «آتش دل» منشر کرد. پس از آن آثار او از صدا و سیمای ایران به صورت مرتب پخش شده و کنسرت‌های مختلفی برگذار نمود. از آلبوم‌های معروف او می‌توان به سروسیمین، نیلوفرانه و نازنگاه اشاره نمود.

== حاشیه‌ها ==

در ۱۶ مرداد ۱۳۸۹ در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار افتخاری با در آغوش گرفتن محمود احمدی‌نژاد به او گفت: «آقای رییس‌جمهور دوستت دارم.» این حرکت موجب اعتراض‌هایی نسبت به او شد و انتقادهایی را برانگیخت.

چند روز بعد او در مصاحبه‌ای از کار خود دفاع نمود و گفت: «وقتی شخصی مثل رییس جمهور یا هر کس دیگری مقابلم بایستد، من می بوسم‌اش. من خاک پای همه‌ام. مثلا من چه می خواهم. چه نیازی دارم آخر؟ هر کس جای من بود همین کار را می کرد.» پس از قطع پخش دعای ربنای محمدرضا شجریان از صدا و سیما افتخاری در مطلبی از شجریان دفاع نموده و گفت: «آقای شجریان از آنجا که خود قاری قرآن بوده‌اند، «ربنا» را آنچنان خوب خوانده‌اند و حق مطلب را ادا کرده‌اند که دیگر نیازی به نسخه دوم نیست.» به گفته او این مطلب فضای منفی پیش آمده نسب به او را کمی تلطیف نمود.

در ۳ شهریور در مصاحبه‌ای با انتقاد از محمود احمدی‌نژاد اعلام نمود: «پس از این پیش آمدها و تبعات بسیاری که برای من و خانواده‌ام به وجود آمد، حتی برای یک بار یکی از اطرافیان متعددی که رییس‌جمهور دارد، احوالی از ما نپرسید تا حداقل بدانم کارم درست بوده یا نه اما اکنون می‌گویم نه.» او گفت به دلیل مشکلات و افسردگی که برایش پیش آمده قصد مهاجرت به فرانسه را دارد.

وی در ۱۲ مهر در مصاحبه‌اش با روزنامه وطن امروز اعلام کرد که تمام زندگی خود را متعلق به مردم ایران می‌داند و که هیچگاه از ایران خارج نمی‌شود. وی اظهار کرد:من مانند کسانی نیستم که با این انقلاب در دلهای مردم جا گرفته‌اند و بعد به آنها پشت کردند. وی همچنین در مصاحبه ی تلفنی که در بخش خبری ۲۰:۳۰ صدا و سیما پخش شد از حمله به دخترش در دانشگاه محل تدریس او گلایه کرد.

وی از برگزیدگان هشتمین همایش چهره‌های ماندگار در سال ۱۳۸۹ می باشد.

== آثار ==

* آتش دل
* مقام صبر
* نیلوفرانه
* نیلوفرانه ۲
* تازه به تازه
* شبان عاشق
* یاد استاد
* هنگامه
* گل میخک
* افسانه
* امان از جدایی
* عطر سوسن
* بابا طاهر
* به دنبال دل
* بردی از یادم
* غم زمانه
* غریبستان
* قصه شمع
* همسایه
* هوای تو

* خنده بارون
* خاطرات جوانی
* خداحافظ
* خوش آمدی
* مستانه
* مهمان تو
* مهرورزان
* نسیما
* نوای اساتید
* ناز نگاه
* پاییز
* راز و نیاز
* راز گل
* سرمستان
* سرو سیمین
* صیاد
* صدایم کن
* شور عشق
* زیباترین

== منابع ==

== پیوند به بیرون ==

* واکنش افتخاری به بازتاب دیدارش با احمدی نژاد
* علیرضا افتخاری: موهای دخترم را کشیدند (فیلم مصاحبه ۲۰:۳۰)

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *