عزیز و نگار

عزیز و نگار، داستان دو دلداده آردکانی است که قدمت آن به چند قرن می‌رسد. به احتمال قریب به یقین، باید داستان عشق عزیز و نگار را آخرین حلقه گمشده دلدادگی عاشقان دانست که بارها در تاریخ ادبیات فارسی شاهد برخی از آنها بوده‌ایم.

عزیز و نگار نیز چون باقی عاشقان، پس از طی مرحله عشق زمینی ـ چناچه عارفان بر آن قائلند – به عشق آسمانی دست می‌یابند و جالب اینکه جز در عزیز و نگار چاپ شرکت نسبی کانون کتاب که در آن عاشق و معشوق به خیر و خوشی به هم می‌رسند و داستان به پایان می‌رسید، در باقی روایت‌ها شاهد غرق شدن آن‌ها در شاهرود یا غیب شدنشان هستیم. در روایت کمالی دزفولی هر دو سنگ می‌شوند.

این عشقنامه در زبان تاتی نمود پیدا کرده‌است و مردم روستاهای منطقه طالقان، رودبار، الموت، تنکابن، اشکور و غیره که با نسخه‌های دست نویس و روایت‌های سینه به سینه این عشقنامه آشنا بودند، به مرور به نسخه چاپی داستان عزیز و نگار دست یافتند. هر روستا کتابخوانی داشت که با خرید این کتاب مجلس آرای شب‌نشینی‌ها و جمع‌های خانوادگی شود. در عین حال، عزیزخوان‌ها و نگارخوان‌ها نیز بر رونق روزافزون این داستان افزودند.

اکنون و پس از گذشت سال‌ها به رغم چاپ و انتشار داستان‌های گوناگون معاصر، همچنان داستان عزیز و نگار ارزش خود را حفظ کرده‌است و پیرمردان و پیرزنان روستایی در زمان‌های مختلف و به مناسبت‌های گوناگون، به زمزمه اشعار این داستان می‌پردازند.

== جستارهای وابسته ==

* خسرو و شیرین
* لیلی و مجنون
* ویس و رامین

== منبع ==

* «عزیز و نگار» در مجلهٔ ادبی اینترنتی قابیل در آن وب‌گاه آمده: «نقل مطالب این سایت بدون ذکر مأخذ و لینک مستقیم مجاز نیست.»

== پیوند به بیرون ==

* کتاب عزیزونگار نشر ققنوس، ۲۵۶ صفحه. چاپ اول ۱۳۸۱. چاپ دوم ۱۳۸۵

«شب عزیز و نگار» از سری «شب‌های بخارا» برگزار شد

* سایت یوسف علیخانی گردآورنده قصه عزیز و نگار
* پروژه فیلم عزیزونگار
* فیلم عزیز و نگار موفق به دریافت دیپلم افتخار بهترین فیلم در بخش چشم انداز سرزمین زیبای ما در هفتمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوانان ایران شد
* اکران فیلم عزیز و نگار در جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران سینما فلسطین. آبان ۱۳۸۶
* پیوندهای مرتبط با کتاب و فیلم عزیز و نگار

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *