عجمان

عَجمان یکی از امیرنشین‌های هفت‌گانه امارات متحده عربی است. امارت عجمان کوچک‌ترین امیر نشین امارات متحده عربی است که بین امارت شارجه و امارت ام‌القوین محصور شده و در ۵۱ ـ ۶۰ طول شرقی و در ۲۲ ـ ۲۶ درجه عرض شمالی از نصف‌النهار مبدأ واقع شده‌است. مساحت امارت عجمان در حدود ۲۵۹ کیلومتر مربع است ودر حدود ۳۳ر۰٪ از خاک کشور امارات متحده عربی را در بر می‌گیرد. عجمان کوچک‌ترین امارت از امارات هفت‌گانهٔ امارات متحده عربی است. طول ساحل آن ۱۶ کیلومتر است. این امیرنشین دو قطعهٔ جدا و دور افتاده به نامهای «مصفوت» و «منامه» دارد.

== محدودهٔ عَجمان ==

محدودهٔ امارت عجمان: از شمال خلیج فارس، از جنوب ام‌القوین، رأس‌الخیمه، واز شمال وشمال غرب شارجه و بعد از شارجه دبی، از شرق به ذید و فجیره محدود می‌شود.

== وجه تسمیه ==

وجه تسمیه: عَجمان از آنجاست که در سده دهم هجری قمری شاخه‌ای از قبیله بزرگ «العجمان» از بادیه نجد در شبه‌جزیره عربستان به این منطقه مهاجرت کردند و قبیله العجمان از سلاله نشوان بن مرزوق بن علی بن هشام المرزوقی از بطن یام هستند. نام منطقه پس از ورود قبیله « العجمان » به این منطقه (عجمان) گذاشته شد. قبل از ورود قبیله العجمان، منطقه خالی از سکنه بوده‌است. شاخهٔ دیگری از همین قبیله (العجمان) به سر پرستی راشد بن نشوان به بر فارس رسیدند ودر مغویه مستقر شدند ومدتها مناطق گسترده‌ای از شیبکوه شیبکوه رازیر نفوذ داشته‌اند. ازمشهورترین حکمرانان قبیله العجمان در بر فارس شیخ سلطان المرزوقی بود که آثار کاخ بزرگ او که به (قلعه شیخ سلطان) مشهور است در مغویه باقی است.

* روستای مصفوت از توابع امارت عجمان است.

این روستا در حدود ۱۱۰ کیلومتر از امارت عجمان فاصله دارد و در وسط خاک سلطنت عمان قرار دارد، اما از طرف جنوب به روستای حتا متصل شده‌است که از توابع امارت دبی است و خود روستای حتا نیز در خاک عمان محصور شده‌است.

* روستای منامه در شمال شرقی امارت عجمان واقع شده‌است و در حدود ۸۰ کیلومتر از امارت عجمان فاصله دارد، این روستا بین خاک راس‌الخیمه و خاک فجیره محصور شده‌است.

* حاکم امارت عجمان شیخ حمید بن راشد النعیمی ویکی از اعضاء هفت‌گانه مجلس ملی اتحادی است.

او یکی از نوه‌های قبیله العجمان است.

== مناطق گوناگون ==

* مصفوت.
* منامه.
* الحلیو.
* مزیرع.
* الحمیدیه.
* النعیمیه.
* الزهراء.
* المویهات.
* الجرف.
* الصبیغه.

== کوه‌ها ودره‌ها ==

* جبل دفتا.
* جبل لیشن.
* جبل الأبیض

دره‌های مفصوت عبارت‌انداز :

* وادی غلفا.
* وادی الصوامر.
* وادی مصفوت.
* وادی الخنفریه.
* وادی الضفدع.
* وادی الصبیغه
* وادی الاشیخره

== نگارخانه ==

تصویر: AJMAN.5.jpg‏ | در ورودى موزه عجمان تصویر: AJMAN.3.jpg‏ | ساحل عجمان تصویر: AJMAN.6.jpg‏ | بلوار آثار ـ عجمان تصویر: AJMAN.4.jpg‏| ساختمان اتصالات تصویر: A.Aajman.1.jpg‏ | ساحل عجمان تصویر: A.Aajman.4.jpg‏ | شهر عجمان از ارتفاع تصویر: A.Aajman.2.jpg‏ | قلعه عجمان تصویر: A.Aajman.5.jpg‏ | راه حمیدیه الجرف

== منابع ==

* حاتم، محمد بن غریب، تاریخ عرب شبه جزیره، چاپ قاهره: دارالعرب للطباعه والنشر والتوزیع، ۱۹۹۷ میلادی.
* الشیخ، عارف، اسماء من الخلیج ، چاپ اول، چابخانه البیان، دبی: تاریخ انتشار ۱۹۸۲ میلادی.
* دکتر: زاهیه، وهبه،. (شُبه الجَزیرَه العََربیَه) دار النهضه العربیه للطباعه والنشر، چاپ و انتشار سال ۱۹۷۷ میلادی.
* ثیسجر، ویلفرد. ملقب به مبارک بن لندن ، (الرمال العربیه) ، منشورات موتیف ایت للنشر چاپ وانتشار سال ۱۹۹۱ میلادی به (عربی).

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.