صور اسرافیل

==معنای صور ==

صور بمعنای شاخ است، شاخ گاو یا بُز یا حیوانات دیگر که یک طرف آن باز و طرف دیگرش بسته و جمع است و چه بسا در آن سوراخی می کنند و از آن جا میدمند و از طرف دیگر که باز است صدا بلند و منتشر میگردد، این را میگویند صور که در لسان فارسی به آن بوق میگویند.

== صور در قرآن ==

در قرآن کریم در ده جا نفخه صور آمده و در سیزده جا صَیحه استعمال شده است. و اما آن صوری که با آن می میرانند، فقط در همین دو آیه است: آیه فزع و آیه صعق که در سوره نمل و زمر است؛ و در جاهای دیگر نفخ در صور برای احیاء و زنده کردن است.

==صور اسرافیل در کلام امام سجاد «ع» ==

و ما میدانیم که حضرت سید الساجدین صلوات الله علیه در سومین دعای خود از ادعیه «صحیفه کامله سجادیه » فرموده است: وَ إسْرَافِیلُ صَاحِبُ الصورِ الشاخِصُ الذِی یَنْتَظِرُ مِنْکَ الاْ ء ذْنَ وَ حُلُولَ الاْ مْرِ، فَیُنَبهُ بِالنفْخَهِ صَرْعَی رَهَآئِنِ الْقُبُورِ؛ «و ای پروردگار! درود و تحیات خود را بفرست بر إسرافیل که دارای صور است، و چشم گشوده آماده است و در انتظار اذن و فرود آمدن فرمان تست؛ تا بدینوسیله افتادگان گِرو قبرها را آگاه کند و بیدار و زنده گرداند.»

بنابراین، صور در این آیات به معنای بوق است. و آن همان آلتی است که برای بلندی و انتشار صدا از آن استفاده می کنند، و در میان جاده‌ها و کوهستان‌ها و بیابان‌ها و در مواقع نبرد و جنگ که همهمه زیاد است و صدا به همه نقاط نمی رسد از آن استفاده می کنند.

در «تفسیر علی بن ابراهیم» در ذیل آیه «وَ نُفِخَ فِی الصورِ فَصَعِقَ مَن فِی السمَ’وَ’تِ وَ مَن فِی الاْرْضِ؛ و در صور دمیده می‌شود پس هر که در آسمانها و هر که در زمین است بی جان افتد. (زمر/۶۸)»، از حضرت سجاد علیه السلام روایت شده و در ضمن روایت حضرت میفرمایند: وَ لِلصورِ رَأْسٌ وَاحِدٌ وَ طَرَفَانِ، وَ بَیْنَ طَرَفِ کُل رَأْسٍ مِنْهُمَا مَا بَیْنَ السمَآءِ وَ الاْرْضِ؛ «و از برای صور یک سر و دو طرف است، و میان طرف هر سری از آن دو طرف به اندازه بزرگی آسمانها و زمین است.»

==معنای حقیقی صور اسرافیل== صور اسرافیل به معنای بیدار کردن در فرهنگ عامه است.

إسرافیل از ملائکه مقرب پروردگار است و فرشته مأمور حیات و زنده کردن. وجود او تمام عوالم امکان را که نیاز به حیات دارند فراگرفته، و بوق او قدرت اوست، و صور او بال‌های ملکوتی و معنوی اوست. بوق او قابلیت و استعدادی است که حضرت رب جل و علا به او عنایت فرموده است، و او را بدین تجهیزات خاص مجهز نموده و امکان احیاء و زنده کردن را به او داده است.

==نفخ صور==

قرآن کریم از حادثه‏ای به نام «نفخ صور» گزارش می‏دهد، که در دو نوبت رخ خواهد داد:

الف: نفخ صوری که مایه مرگ همه جانداران در آسمان و زمین می‏گردد (مگر آن کس که خدا بخواهد); (زمر / ۶۸)

ب – نفخ صوری که سبب احیای مردگان و حضور آنان در پیشگاه الهی می‏شود. چنانکه می‏فرماید: (قمر / ۷)

(و نفخ فی الصور فصعق من فی السموات و من فی الارض الا من شاء الله ثم نفخ فیها اخری فاذا هم قیام ینظرون) (زمر / ۶۸): در صور دمیده می‏شود، و بر اثر آن، جز آنکه خدای بقای او را خواسته است، هر که در آسمانها و زمین است‏یکسر مدهوش مرگ می‏شوند، سپس بار دیگر صور دمیده می‏شود و ناگهان مردمان (از خواب مرگ)برخاسته و در صحنه محشر نظاره گر (سرنوشت‏خود) می‏گردند.

قرآن کریم در خصوص حشر و نشر انسانها در روز رستاخیز می‏گوید: (یخرجون من الاجداث کانهم جراد منتشر) (قمر / ۷): مردگان بسان ملخهای پراکنده از قبرها بیرون می‏آیند.

و ممکن است این دو واسعه همزمان روی دهد .

==منابع ==

قرآن

منشور عقاید امامیه صفحه ۱۹۷ استاد جعفر سبحانی

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.