صاریغ

صاریغ (فرهنگ معین این نام را به صورت ساریق و ساریگ نوشته و آن را واژه‌ای از ریشهٔ برزیلی (احتمالاً منظور زبان پرتغالی برزیل) ذکر می‌کند.این جانور در زبان انگلیسی opossum نام دارد.) جانوری است گوشتخوار از راسته کیسه‌داران که به اندازه گربه‌است و در جنگلهای آمریکای جنوبی، مزارع و روستاها پیدا می‌شود. روی درختان خانه می‌سازد. مادهٔ این حیوان در زیر شکم کیسه‌ای دارد که بچه‌های خود را در آن نگه می‌دارد. بچه‌های صاریغ هنگام خطر روی پشت مادر سوار می‌شوند و دم خود را به دم او می‌پیچانند. این جانوران از انواع متنوعی از غذاها تغذیه می‌کنند. ازجمله مانند لاشخورها در میان آشغالها غذا پیدا می‌کنند . این انعطاف‌پذیری در رژیم غذایی و محیط زیست صاریغ را قادر می‌سازد که به‌سرعت جمعیتش را افزایش دهد. صاریغ‌های نیمکره غربی از رده دو-زهدانی‌شکلان (Didelphimorphia) هستند.

== مشخصات ==

درازای صاریغ بین هفده تا صدوچهار سانتیمتر و بلندی آن بین نه تاپنجاه و چهار سانتیمتر است.پای جلو آن دارای پنج انگشت و پنجه، پای عقب دارای چهار انگشت ناخن دار به سمت بیرون و یک انگشت مشابه شست در سمت مخالف و بدون ناخن است. هر صاریغ پنجاه دندان دارد. بیشتر اعضای این گونه همه چیزخوار هستند و بیشتر ترجیح می‌دهند که از لاشه حشرات و جانوران تغذیه کنند. صاریغ زندگی شبانه دارد و در طول روز در لانه اش می‌خوابد و شبها شکار می‌کند. بیشتر برروی درختان زندگی می‌کنند البته یاپوک یا صاریغ آبی که در آمریکای جنوبی وجوددارد آبزی است. پای عقب این جانور دارای پرده برای شنا کردن است. صاریغ اگر خود را در خطر شکارشدن ببیند وانمود به مردن می‌کند که به آن نمایش صاریغ می‌گویند. بیشتر اعضای این گونه دارای کیسه شکمی مشخص هستند ولی بااین حال دربرخی ازآنها در آمریکای جنوبی این کیسه ناقص شده یا ازبین رفته‌است. صاریغ ماده ممکن است تا هفده پستان در کیسه داشته باشد ولی بیشتتر آنها دوازده پستان دارند.

== تولید مثل ==

از چهار تا بیست و چهار رویان صاریغ که به آن جویز گفته می‌شود تنها هشت تا نه عدد آنها زنده می‌مانند. دوره حاملگی حدود سیزده روز است و نوزاد صاریغ حدود دو سانتیمتر درازا و شانزده گرم وزن دارد.

== پانویس ==

== منابع ==

* فرهنگ فارسی عمید (تحت واژهٔ ساریگ)
* دانشنامه رشد
* انجمن ملی صاریغ در آمریکا
* {یادکرد وب| نشانی = http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Opossum&oldid=253112466| عنوان = منبع جعبه‌زیست| نویسنده = | تاریخ بازدید = ۲۱ نوامبر ۲۰۰۸| تاریخ = | ناشر = ویکی‌پدیای انگلیسی| صفحه = | زبان = انگلیسی}

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *