شور (رود)

بیش از یک رود در ایران با این نام خوانده می‌شود.

== ‫استان کرمان ==

رود شور تنها رودخانه دائمی است که در اعماق کویر جریان دارد .این رود همواره در حال تغییر بستر خود بر پهنه کویر لوت است ودر نهایت در دل کویر آرام می‌گیرد .رود شور از کوه‌های شمال غرب بیرجند سرچشمه می‌گیرد وپس از طی ۲۰۰ کیلومتر مسافت در معدن کویرشهداد به زمین می‌نشیند وکوه نمکی به وجود می‌آورد . آب این رود ،

از شورترین آب‌های جهان است وبیشترین املاح معدنی را در خود نهفته دارد. از موارد جالب در مورد این رود خشک نشدن رود در خشکسالی‌های پیاپی سال‌های اخیر است وهمچنان مصمم مسیر خود را در دل کویر ادامه می‌دهد ودر نهایت با نزدیک شد ن به چاله مرکزی کویر، از پا در می‌آید. رود شور در زمان پر آبی دریاچه‌ای نمکین را تشکیل می‌دهد ودر زمان کم آبی به دلیل ته نشین شدن نمک سفید بر دل کویر، جلوه‌های زیبایی را روی شن‌ها ترسیم می‌کند. وجود این رود در نزدیکی کلوت‌ها ومرطوب شدن دیواره کلوت‌ها، بر استحکام وفرسایش پذیری این بناهای طبیعی اثر مثبت گذاشته‌است وحیات کلوت هارا تضمین می‌کند . غلظت آب این به حدی بالاست که در کرانه‌های آن هیچ گیاهی رویش نمی‌کند. عمق این رود به علت تبخیرکمتر وکمتر می‌شود ودر جایی آب شور به شکل دوغ در می‌آید ودر نهایت در وسط بیابان به بلورهای زیبای نمکی تبدیل می‌شود.

== ‫جنوب تهران ==

نام رودی در جنوب تهران است. این رود یکی از بزرگترین رودهای حوضه آبریز دریاچه نمک قم است. این رودخانه که از رشته کوه‌های البرز در نزدیکی قزوین سرچشمه می‌گیرد تا دریاچه نمک در کویر مرکزی ایران امتداد می‌یابد و در نهایت به دریاچه حوض سلطان تخلیه می‌گردد. حوضه آبریز آن دارای مساحتی حدود ۱۰۸۲۳ کیلومتر مربع می‌باشد.

دبی رود شور در ایستگاه هیدرومتری پل آصف الدوله بر اساس مقادیر متوسط، حداکثر و حداقل جریان ماهانه طی سالهای ۱۳۴۸ تا ۱۳۷۹ در جدول زیر ارایه شده‌است.

== ‫استان فارس ==

نام رودی در استان فارس در منطقه شهرستان جهرم است. به گویش محلی به آن روغونه شور می‌گویند (روغونه به لهجه جهرمی به معنی رودخانه‌است).

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *