شهره آغداشلو

شُهره آ‌غداشلو با نام اصلی شهره وزیری‌تبار (زاده ۲۱ اردیبهشت ۱۳۳۱)(عده ای به اشتباه تصور می کنند نام وی پری بوده است.) بازیگر ایرانی-آمریکایی سینما و تلویزیون است.او فامیل آغداشلو را به خاطر مخافت خانواده پدری اش با داشتن نام خانوادگی آنان وپس از ازدواج با آیدین آغداشلو انتخاب کرد.وی در سال ۲۰۰۳ میلادی، کاندید جایزه اسکار بهترین بایگر نقش مکمل زن برای بازی در فیلم خانه‌ای از شن و مه شد. شهره آغداشلو هم‌چنین در سال ۲۰۰۹ میلادی، برای بازی در نقش مکمل زن در مجموعه تلویزیونی خاندان صدام، موفق به دریافت جایزه معتبر اِمی شد.

شهره آغداشلو پیش از انقلاب ایران، در سه فیلم مطرح آن زمان بازی کرد و با سه کارگردان بزرگ سینمای ایران: عباس کیارستمی، علی حاتمی و محمدرضا اصلانی همکاری داشت. او پس از انقلاب به آمریکا رفت و به اتفاق همسرش هوشنگ توزیع در نمایش‌های متعددی بازی کرد.

== فیلم راز بهشت ==

در سال ۲۰۰۰ میلادی شهره آغداشلو برای اولین بار پس از مدتها غیبت از سینما در فیلم سینمایی راز بهشت بر پرده سینماهای آمریکا رفت. فیلم راز بهشت Surviving Paradise به نویسندگی و کارگردانی کامشاد کوشان اولین فیلم سینمایی ایرانی به زبان انگلیسی است که در سینماهای کشور آمریکا اکران عمومی دریافت کرده‌است. فیلم سینمایی راز بهشت به جشنواره‌های بین‌المللی متعددی دعوت شد که از آن جمله می‌توان از جشنواره بین‌المللی فیلم قاهره (به عنوان یکی از ۱۰ فیلم برگزیده و دعوت شده از کشور آمریکا- در کنار فیلمهایی چون پسران گریه نمی‌کنند و Besieged اثر برناردو برتولوچی) نام برد.

== فیلم خانه‌ای از شن و مه ==

در سال ۲۰۰۳، شهره آغداشلو کاندید جایزه اسکار بهترین بایگر نقش مکمل زن برای فیلم «خانه‌ای از شن و مه» شد افزون بر آن، چهار جایزه منتخب انجمن منتقدین لوس آنجلس، نیویورک، سین سیناتی و آن‌لایم را از آن خود کرد.

او در فیلم خانه‌ای از شن و مه اولین ساخته وادیم پرلمن در کنار بازیگران معروفی چون بن کینگزلی برنده اسکار برای بازی در فیلم «گاندی» در سال ۱۹۸۲ و جنیفر کانلی برنده اسکار برای بازی در فیلم یک ذهن زیبا در سال ۲۰۰۱ نقش آفرینی کرد. آغداشلو در این فیلم در نقش «نادی» زنی ایرانی و افسرده را بازی می‌کند که به اتفاق همسرش، سرهنگ مهاجر ایرانی (با بازی بن کینگزلی)، در شمال کالیفرنیا زندگی می‌کنند و بر سر تصاحب خانه‌ای با صاحب قبلی خانه (جنیفر کانلی) درگیر می‌شوند. آغداشلو از چگونگی حضور در فیلم «خانه‌ای از شن و مه» اینچنین می‌گوید: «کتاب «خانه‌ای از شن و مه» – نوشته آندره دوبوس – را می‌خواندم که به همسرم گفتم: اگر در این کشور دموکراسی وجود دارد، باید نقش “نادی” را به من بدهند.

==مجموعه تلویزیونی خاندان صدام==

شهره آغداشلو در سال ۲۰۰۹ میلادی، برای بازی در نقش مکمل زن در مجموعه تلویزیونی خاندان صدام، موفق به دریافت جایزه اِمی شد.او دراین مجموعه در کنار ایگال نوئار بازیگر اسرائیلی بازی می کند.

== عمده فیلم‌ها ==

* آغاز فعالیت سینمایی: شطرنج باد (محمدرضا اصلانی، ۱۳۵۵)
* شهره آغداشلو در سال ۱۳۵۷ عنوان محبوب‌ترین بازیگر زن سینما را به خود اختصاص داد.{مدرک}
* گزارش (۱۳۵۶)
* زمانه (۱۳۵۶)
* سراب سلطانیه، به کارگردانی (پروین انصاری) فیلم در زمان انقلاب ناپدید شد
* میهمانان هتل آستوریا
* راز بهشت (۲۰۰۰) (Surviving Paradise) به نویسندگی و کارگردانی کامشاد کوشان
* مریم (۲۰۰۱)
* خانه‌ای از شن و مه (۲۰۰۳)
* جنگیری امیلی رز (۲۰۰۵) (The Exorcism Of Emily Rose)
* خانه‌ای روی برکه (۲۰۰۶)
* سنگسار ثریا م

== سریال ==

فصل چهارم سریال ۲۴

سریال کوتاه خاندان صدام

تجسم آینده

سریال فلش فوروارد

سریال آناتومی گری

== عمده نمایش‌ها ==

* آغاز فعالیت تئاتر: از سال ۱۳۵۶

=== در ایران ===

قوی تر، چرخ فلک، گلدونه خانم، بانویی می‌میرد، موضوع جدی نیست، شبیخون و…

=== در آمریکا ===

آیینه اولین تئاتر شهره آغداشلو بود به کارگردانی مسعود اسد اللهی. هفت رنگ، کافه اکبر آقا نوستالژی، بوی خوش عشق، سهم ما از خانه پدری، امیر ارسلان ۲۰۰۰ و سنگسار ثریا م.

== تهیه کننده ==

* تهیه برنامه «زیر آسمان کبود» در تلویزیون ایران.
* تهیه برنامه رادیویی «صدا و نوای ایران» (پخش از کانال بین‌المللی سراسری آمریکا)

== منابع ==

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.