شهرستان گرمی

شهرستان گِرمی یا مُغان یکی از شهرستان‌های استان اردبیل در ایران است. این شهرستان در شمال غربی کشور و شمال استان اردبیل بین ۳۸درجه و۵۰ دقیقه تا ۳۹درجه و۱۰دقیقه عرض شمالی از خط استوا و۴۷درجه و۲۵دقیقه تا ۴۸درجه و۱۲دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده‌است. مساحت شهرستان گرمی ۲/۱۷۲۵کیلومتر مربع می‌باشد که معادل ۳۳ درصد مساحت کل مغان و ۶/۹درصد مساحت استان اردبیل می‌باشد.

== تاریخچه ==

اولین شهر مرکز شهرستان مغان، شهر گرمی بود ولی طولی نکشید که شهر بیله سوار بعنوان مرکز شهرستان درآمد. شهرستان مغان از سال ۱۳۷۰ به سه شهرستان مستقل گرمی (مغان)، پارس آباد و بیله سوار تقسیم شد.

== جغرافیا و طبیعت ==

شهرستان گرمی از شمال با شهرستانهای بیله سوار و پارس آباد، از غرب به شهرستان اهر (آذربایجان شرقی) از جنوب به شهرستان مشگین شهر و از شرق به جمهوری آذربایجان (بخش‌های جلیل‌آباد و یاردیملی) همسایه‌است.

شهرستان گرمی از جنوب به دامنه کوههای صلوات، از شمال به کوههای خروسلو از غرب به رود دره رود و از شرق به بالهارود محدود می‌شود.

پست‌ترین نقطه شهرستان در شمالغرب شهرستان و در روستای خان محمدلو واقع است که حدود ۲۴۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و مرتفع‌ترین نقطه شهرستان کوههای صلوات در جنوب روستای خان‌کندی (شهرستان گرمی) است که به حداکثر ۲۵۰۰ متر ارتفاع دارد. رودهای مهم شهرستان عبارتند از: بالهارود، دره رود، سامبول چایی، زنگیرچایی، تولون‌چایی (رودخانه تولون), داش دیبی. بارش سالانه در شهرستان از شرق به غرب و از جنوب به شمال کاهش می‌یابد به طوری که بارش در منطقه داش دیبی (منتهی الیه شرق شهرستان) به ۵۰۰ میلیمتر در سال و در منطقه خان محمدلو (منتهی الیه شمالغربی شهرستان) به کمتر از۲۵۰ میلیمتر می‌رسد. بطور کلی میزان بارش در شهرستان از متوسط بارش کشور بیشتر است و موجب شده تا تا کشاورزان آن به محصول خوبی از غلات وحبوبات خصوصا گندم، جو، نخود و عدس دست یابند.

پرونده:Khankandi.jpg|طبیعت روستای خان کندی در مرز جمهوری آذربایجان پرونده:Sia.jpg|طبیعت روستای سیا در مرز جمهوری آذربایجان پرونده:Zambag.jpg|گلهای لاله زنبق – منطقه موران پرونده:Tolon.jpg|روستای تولون پرونده:Omastan.jpg|طبیعت روستای اوماستان پرونده:Teng-Germi.jpg| روستای تنگ نزدیک گرمی پرونده:Hilal Ahmar.JPG| محله هلال احمر شهر گرمی پرونده:Gal Ganlu.JPG|طبیعت دریاچه قالغانلو در روستای خان کندی

== جمعیت ==

جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۸۵ به حدود ۱۲۸ هزار نفر رسید. مردم این شهرستان مسلمان و ۹۹٪ شیعه می‌باشند و به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند.

== جاذبه‌های گردشگری ==

شهرستان گرمی آب وهوایی مطبوع و خنک در تابستان و زمستانهایی نه چندان سرد دارد. وجود کوه‌های سر سبز، چشمه ساران متعدد، دریاجه سد گیلارلو، منطقه جنگلی اینی و آلای له، نوار مرزی آذربایجان، رودخانه‌های دره رود، بالهارود، جیین چایی، روستاهای تنگ، تولون، خان کندی، قوزلو (مغان)، داش دیبی، بیک باغی، افجه، مولان، قیز قالاسی، آوسوران «av,soran» (مکاتبات دولتی افسوران)، سالالا (سلاله) و سایر روستاهای منطقه قره آغاج از جاذبه‌های دیدنی آن می‌باشد.

== تاریخ ==

قدمت تاریخی این شهرستان چند هزار سال هم تخمین زده می‌شود. آثار و اشیاء تاریخی ارزشمند مربوط به دورهٔ ایران باستان که از منطقهٔ گرمی کشف شده در موزهٔ کاشان نگهداری می‌شود. تپه باستانی (آغامعلی تپه سی) {مدرک} سند معتبری از پیشینه تاریخی این شهربوده که در ۹ کیلومتری شهر و در نزدیکی روستای (شوکورلو) واقع است. همچنین اولین پارچه بافته شده در ایران در روستای سالالا (در مکاتبات دولتی سلاله) از توابع شهرستان گرمی کشف شده که هم اکنون در موزه ملی ایران نگهداری می‌شود.

== تقسیمات کشوری ==

* بخش مرکزی شهرستان مغان
* دهستان اجارود غربی
* دهستان اجارود مرکزی
* دهستان انی
* دهستان اجارود شمالی (به مرکزیت روستای شکرآب )

شهرها: گرمی

* بخشها: ** انگوت (Üngüt)
* موران (Moran)

* بخش انگوت
* دهستان انگوت شرقی
* دهستان انگوت غربی
* دهستان پائین برزند

شهرها: تازه‌کند انگوت

* بخش موران
* دهستان اجارود شرقی
* دهستان آزادلو (آزادلی)

== ایستگاه هواشناسی گرمی ==

ایستگاه هواشناسی گرمی از نوع سینوپتیک اصلی بین‌المللی ۱۲ ساعته بوده و در زمینی به مساحت یک هکتار در غرب شهرستان گرمی واقع شده‌است. در خروجی در کنار بزرگ راه قفقاز قرار دارد . که این راه به سمت اردبیل است و معروف به جاده جدید اردبیل، مغان است.

== پانویس ==

== پیوند به بیرون ==

* سازمان بهزیستی استان اردبیل
* سایت مغان شهر
* سایت دانشگاه پیام نور گرمی

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.