شهرستان زاهدان

شهرستان زاهدان از توابع استان سیستان و بلوچستان است مرکز آن شهر زاهدان است. این شهرستان در جنوب شرقی کشور ایران قرار دارد. جمعیت این شهرستان درسال ۱۳۸۶، ۸۰۰٫۴۶۰ نفراست.. شهر زاهدان مرکز این شهرستان است.

== تقسیمات کشوری ==

* شهرها: زاهدان، میرجاوه و نصرت‌آباد.

* بخش مرکزی شهرستان زاهدان
* دهستان چشمه زیارت
* دهستان حرمک

شهرها: زاهدان

* بخش میرجاوه
* دهستان تمین
* دهستان لادیز

شهر: میرجاوه

* بخش نصرت‌آباد
* دهستان دومک
* دهستان نصرت‌آباد

شهر: نصرت‌آباد

* بخش کورین
* دهستان کورین
* دهستان شورو

== آب و هوا ==

شهرستان زاهدان دارای آب و هوای بیابانی گرم و خشک می‌باشد. میانگین بارش سالانه در این شهرستان ۷۲ میلیمتر و میانگین دمای آن در سال ۸۲ از۵/۴۲ الی ۶/۱۲- درجه سانتیگراد در تغییر است.

== تقسیمات کشوری ==

شهرستان زاهدان با مساحت ۳۶۵۸۱ کیلومتر مربع درشمال استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته و فاصله مرکز شهرستان تا مرکز استان ۰ کیلومتر است. این شهرستان دارای تعداد ۳ مرکز شهری و ۴ بخش – ۸ دهستان و ۱۰۱۲ آبادی دارای سکنه‌است. استان سیستان و بلوجستان از دو منطقه تشکیل شده‌است .منطقه سیتان در شمال و منطقه بلوچستان در مرکز و جنوب استان و قبلا به عنوان استان بلوچستان و سیستان نامیده می‌شد . در یک تقسیم بندی دیگر بلوچستان به دو بخش مکران ( شامل سراوان – ایرانشهر – چابهار – نیکشهر و سرباز) و سرحد ( شامل خاش – میرجاوه و زاهدان است حتی کاهی زابل نیز به عنوان بخشی از سرحد به شمار می‌رود ). زاهدان شمالی‌ترین منطقه بلوچستان و در مجاورت منطقه سیستان واقع شده‌است.

== زبان و مذهب ==

مردم شهرستان زاهدان به زبان فارسی گویش سیستانی و زبان بلوچی تکلم می‌کنند.

بیشتر ساکنین این شهرستان مسلمان شیعه و سنی هستند.اکثر مردمان بومی زاهدان رافارس ها تشکیل میدهند که از مسلمانان اهل تشیع هستتند . .تعداد زیادی از مهاجرین افغانی نیز در این شهرستان ساکن میباشند.

== صنایع دستی ==

# سوزن دوزی
# سکه و آئینه دوزی
# قالیبافی

== کشاورزی و منابع طبیعی و دامپروری ==

در سال زراعی ۸۳-۱۳۸۲ سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی شهرستان زاهدان بالغ بر۱۸۳۳۲ هکتار است که۵/۱۱ درصد از سطح کشت زیر کشت استان را تشکیل می‌دهد. از این مقدار۴/۲۷ درصد به کشت باغات و۶/۷۲ درصد به زراعت‌های سالانه اختصاص دارد. محصولات عمده زراعی شهرستان غلات و نباتات علوفه‌ای می‌باشد.طی همان سال ۶۴ واحد صنعتی پرورش و نگهداری دام و طیور در سطح شهرستان فعال بوده‌است. همچنین میزان تولید شیر، گوشت قرمز، گوشت مرغ و عسل به ترتیب ۶/۱۹، ۷/۱، ۹/۰ و – هزار تن بوده‌است. لازم به ذکر است این شهرستان دارای ۵۹ واحد پرورش ماهی با تولید ۵/۸۸ تن می‌باشد.

== صنعت و معدن ==

تعداد صنایع موجود شهرستان زاهدان ۳۰۳ واحد می‌باشد که تعداد – واحد آن در نقاط روستایی و تعداد – واحد بقیه در نقاط شهری مستقر می‌باشند. درسال ۱۳۸۲ تعداد ۵ کارگاه فعال مسئولیت استخراج معادن را به عهده داشته که عمده‌ترین معادن موجود در سطح این شهرستان عبارت‌اند از: گرانیت، لاشه تراورتنی، گل سفید، کرومیت، منگنز.

سهم شهرستان از کارگاه‌های معدنی فعال استان ۳/۳۳ درصد می‌باشد. میزان تولیدات اسمی سالانه گروه معدنی غیر فلزی – تن می‌باشد که – درصد تولیدات معدنی کل استان را به خود اختصاص داده‌است.

== امکانات تفریحی ==

در این شهر امکانات تفریحی در حد بسیار اندکی است به‌گونه‌ای که تنها در این شهر دو سینما وجود دارد که یکی از آنها تعطیل و دیگری هم فیلم‌های کلوپی را می‌گذارد. براسان و هامون کنار از مکانهای تفریحی زاهدان است

== ورزش ==

این شهرستان از وجود سه استادیوم، سه میدان فوتبال، سه میدان والیبال، سه بسکتبال، ۱۷ سالن ورزشی و سه ورزشگاه بهرمند می‌باشد. سرانه فضای ورزشی به ازای هر هزار نفر (سر پوشیده) ۱۰۸ متر مربع و سرانه فضای ورزشی روباز ۲۵۷ متر مربع برای هزار نفر جمعیت است.

== پیوند به بیرون ==

* در آتش سوختن دهها تن در جاده زاهدان

== منابع ==

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.