شهرستان خرم‌آباد

شهرستان خرم‌آباد یکی از شهرستانهای استان لرستان در ایران و مرکز آن شهر خرم‌آباد است.این شهرستان قبل از سال ۱۳۸۸ دارای شش بخش بود که با تشکیل شهرستان دوره دو بخش از شهرستان خرم‌آباد به این شهرستان تازه تاسیس الحاق شد و شهرستان خرم‌آباد در حال حاضر دارای چهار بخش است.

== بخش‌ها و دهستانها ==

* بخش مرکزی
* دهستان ازنا
* دهستان ده‌پیر
* دهستان ده‌پیر شمالی
* دهستان رباط
* دهستان کرگاه غربی
* دهستان کرگاه شرقی
* دهستان کاکاشرف

* بخش پاپی
* دهستان چم سنگر
* دهستان سپیددشت
* دهستان کشور
* دهستان گریت
* دهستان تنگ هفت

* بخش چغلوندی
* دهستان بیرانوند شمالی
* دهستان بیرانوند جنوبی

* بخش زاغه
* دهستان رازان
* دهستان زاغه
* دهستان قایدرحمت

== آبشارهای شهرستان ==

آبشار نوژیان در ۵۱ کیلو متری جنوب شرقی شهر خرم‌آباد و در بخش پاپی واقع شده‌است.ارتفاع این آبشار ۹۵ متر وعرض تاج آن ۵ متر است .این آبشار یکی از زیبایی‌های طبیعت لرستان است که هر ساله بسیاری از مردم را به سوی خود جلب می‌کند .گردشگاه جنگلی نوژیان بالای کوه تاف قرار دارد .در کوه تاف انواع گیاهان دارویی می‌رویند و طبیعت و آبشار زیبای آن شگفت انگیز و دیدنی است .همواره بسیاری از مردم برای تماشای این آبشار زیبا و هم چنین برای جمع آوری گیاهان دارویی به این ناحیه می‌آیند و اوقات فراغت خود را در آنجا می‌گذرانند.

آبشار وارک درغرب گردنه نوژیان، بخش پاپی در جنوب شرقی خرم‌آباد قرار دارد و یکی از زیباترین آبشارهای کشور است .فاصله آن تا شهر خرم آباد حدود ۶۰ کیلومتر می‌باشد . سرچشمه آبشار یک صخره سنگی است و پس از طی حدود ۱۵ متر از صخره دوم فرو ریخته و آبشار دوم را به وجود می‌آورد . آبشار وارک در نزدیکی آبشار نوژیان قرار دارد.در فصل کم آبی ارتفاع قسمت اول ۷ متر با عرض حدود ۱۲ متر و قسمت دوم ۱۵/۵ متر با عرض ۵/۵۶ متر یکی از زیباترین منظره‌ها را در این منطقه می‌توان دید . حداکثر ارتفاع آن به ۵۷ متر می‌رسد و عرضی معادل ۵۰ متر را در بر می‌گیرد.اطراف این آبشار پوشیده از درختان، بلوط، گلابی و زالزالک است.

آبشار گریت در شمال شرقی شهرستان خرم‌آباد و در فاصله ۵۰ کیلومتری از مرکز شهر خرم‌آباد و در ۳۰ کیلومتری ایستگاه راه‌آهن سپیددشت در یک منطقه کوهستانی و در کنار روستایی بنام ترس یا گریت در دره‌ای خوش آب و هوا و پوشیده از درختان انبوه بلوط واقع شده‌است. منطقه گریت دارای زمستانهای برفی و سرد و بهار و تابستان خنک، معتدل و بسیار سرسبز و چشم‌نواز می‌باشد. مالکیت اراضی منطقه در اختیار منابع طبیعی و بخشی نیز در اختیار روستاییان ساکن منطقه‌است.جمعیت ساکن در منطقه عمومی آبشار گریت بالغ بر ۱۲۰۰ نفر است. منطقه تنها دارای جاده آسفالت بوده و هیچ گونه خدمات دیگری در محل موجود نیست. تنها در فصول پر تردد گردشگران (بهار و تابستان) روستاییان با برپایی چادر اقدام به فروش انواع تنقلات می‌کنند.

== جستارهای وابسته==

* خرم‌آباد
* لرستان
* لر
* لری

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.