شهرستان تکاب

شهرستان تَکاب، یکی از شهرستانهای استان آذربایجان غربی است که در جنوب شرقی این استان واقع شده است. مرکز این شهرستان شهر تکاب است.

شهرستان تکاب از غرب به شهرستان شاهین‌دژ، از شمال غربی به شهرستان هشترود، از شمال شرقی به استان زنجان، از جنوب و جنوب غربی به شهرستان سقز و از طرف جنوب شرقی به شهرستان بیجار محدود است و با سه استان زنجان، آذربایجان شرقی و کردستان مرز مشترک دارد . وسعت آن ۵٬۸۸۰٬۰۰۰ متر مربع می‌باشد و مختصات آن به این شرح می‌باشد: طول ۴۷ درجه و ۷ دقیقه، عرض ۳۶ درجه و ۸ دقیقه و ۳۰ ثانیه، ارتفاع از سطح دریاهای آزاد ۱۸۴۰ متر و اختلاف ساعت با تهران ۱۷ دقیقه (یعنی ساعت ۸ تکاب، ساعت ۸ و ۱۷ دقیقه تهران است).

فاصله تکاب با تهران ۵۴۰ کیلومتر می‌باشد. تکاب دارای ۱۰۲ آبادی و یک بخش به نام تخت سلیمان است مهم‌ترین رودخانه دائمی که در تکاب جاری است ساروق نام دارد که قسمتی از آب آشامیدنی شهر را نیز تأمین می‌کند.

جمعیت این شهرستان طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر با ۸۱٬۳۹۵ نفر بوده است که از این تعداد ۴۰٬۱۶۱ نفر آنان مرد و ۴۱٬۲۳۴ نفر آنان زن بوده اند. .

== تقسیمات کشوری ==

تقسیمات کشوری این شهرستان، بنابرآنچه در نتایج آمارگیری سرشماری سال ۱۳۸۵ کل کشور آمده است، بر حسب بخش، شهر، دهستان و روستا به شرح زیر است: .

=== بخش‌ها ===

* بخش مرکزی
* بخش تخت سلیمان

=== شهرها ===

* شهر تکاب

=== دهستان‌ها ===

دهستان‌های بخش مرکزی

* دهستان افشار
* دهستان انصار
* دهستان کرفتو

دهستان‌های بخش تخت سلیمان

* دهستان احمدآباد
* دهستان ساروق
* دهستان چمن

== دین و فرهنگ ==

دین مردم شهرستان تکاب اسلام و پیرو مذهب شیعه و سنی و در بعضی از نواحی عده‌ای از پیروان اهل حق{مدرک} هم زندگی می‌کنند . در گذشته نه چندان دور، جمعیتی از یهودی‌ها (در منطقه به موسایی شهرت دارند) هم در شهر سکونت داشتند که همگی در ده چهل به شهرهای دیگر و اسرائیل مهاجرت کردند{مدرک}. پیروان همه مذاهب بطور مختلط و با حسن سلوک با هم زندگی می‌کنند و تا کنون هیچگونه اختلافی بین آنها مشاهده نشده و ازدواج شیعه و سنی نیز مطابق قوانین شرعی مرسوم است.

== زبان و گویش ==

زبانهای رایج درتکاب شامل کردی کرمانجی{مدرک}، کردی سورانی{مدرک}و ترکی آذربایجانی میباشد.

== منابع ==

* مقاله تخت سلیمان تکاب، روزنامه اطلاعات، ۲۷ خرداد ۱۳۵۱
* سفر نامه ناصرالدین شاه-تاریخ ۲۷رمضان ۱۳۰۰هجری قمری
* تکاب افشار (کتاب). نوشته علی محمدی.
* ک.توحدی. “مهاجرت تاریخی کرد به خراسان در دفاع از استقلال ایران” جلد سوم، صفحه ۱۵ و ۴۸۸. انتشارات مرو و اسفند: مشهد، ۱۳۶۶ و ۱۳۷۸.
* ک.توحدی.”نادرصاحبقران”۱۳۸۴

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.