شاه‌طوطی

شاه طوطی یا طوطی بزرگ اسکندر (نام علمی: Psittacula eupatria) نوعی طوطی بزرگ است. شاه طوطی را در زبان انگلیسی «پاراکیت اسکندر» و در زبان ترکی استانبولی «اسکندر پاپاگانی» و در زبان آلمانی«الکساندر زتیچ»و در زبان فرانسوی«پروچ الکساندر» می¬نامند و در زبان عربی به آن « ببغاء الکسندرینا» گویند.

زیستگاه اصلی شاه طوطی از پاکستان تا ویتنام است که کشورهای پاکستان، هند، سری لانکا، بوتان، نپال، بنگلادش، برمه، تایلند، لائوس و ویتنام را شامل می‌شود. علاوه بر این جمعیت‌هایی از طوطی‌های قفسی فراری نیز در افغانستان، ایران، کویت، عربستان، ترکیه، امارات و یمن ساکن شده‌اند. هرچند جمعیت این گونه رو به کاهش به نظر می‌رسد اما این کاهش آن‌چنان سریع نیست که آن را در شمار گونه‌های آسیب‌پذیر قرار دهد. جمعیت جهانی این گونه اندازه‌گیری نشده ولی گزارش‌ها از تعداد زیاد آن در پاکستان و کمیابی در هندوستان حکایت دارد.

طول این پرنده ۵۸ سانتیمتر و رنگ اصلی‌اش سبز است و در جنس نر آن نوار سیاهی از بخش زیرین منقار منشعب شده و در پشت گردن به نوار قرمزی ارتباط می‌یابد. اگر از جوجگی با انسان باشند استعداد یادگیری واژه‌ها را دارند.

تکثیر این طوطی در درون نورخان (پاسیو) میسر است. شاه طوطی به احتمال زیاد برای اولین بار در هندوستان اهلی شده است و بعدها گونه اهلی آن توسط بازرگانان و برخی دریانوردان و یا پادشاهان و امرا به جاهای مختلف جهان برده شده است. سهولت نگهداری و توقع اندک پرنده و زاد و ولد و تکثیر آسان و قدرت سازگاری آن با محیط¬های آب و هوایی مختلف باعث شده است که پرورش آن در سرتاسر جهان رایج و متداول شود.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که طوطی سبز عمری طولانی دارد و برخی از پرورش دهندگان معتقدند که شاه طوطی می تواند بین بیست و پنج تا سی و پنج سال عمر کند و حتی برخی معتقدند که این پرنده تا چهل سال عمر می کند.

== تاریخچه پرورش شاه طوطی ==

این پرنده در حدود سه هزار سال قبل برای اولین بار توسط مردم هندوستان اهلی گردید. در آغاز پادشاهان و خانواده های ثروتمند و اشرافی هندوستان به پرورش این پرنده پرداخته و روش تقلید صدا را به آن آموختند و بعدها سایر طبقات اجتماعی به این کار روی آوردند. یونانی ها اولین ملت اروپایی بودند که با پرورش و نگهداری این پرنده آشنا شدند زیرا که شاه طوطی توسط جانشینان اسکندر از ایالت پنجاب به کشور یونان برده شد. اسکندر مقدونی که در طی سال های۳۲۳-۳۵۶ قبل از میلاد زندگی می¬کرد، یکی از پادشاهان جهانگشای تاریخ است که پس از فتح بین النهرین و امپراتوری ایران موفق شد سرزمین هند را به تصرف خود درآورد و در آن جا با این گونه طوطی که در هندوستان به وفور دیده می¬شد و دراروپا وجود نداشت آشنا شده و به تقلید صدای آن علاقه¬مند شده و بعدها جانشینان اسکندر آن را به یونان امروزی برده و به نام «طوطی اسکندر» به اروپاییان معرفی کردند. در آن دوره پرورش این گونه طوطی بیشتر در بین اشراف و بزرگان دربار سلطنتی رایج و متداول بود. سقراط اولین دانشمند غربی است که زیبایی پرنده و قدرت تقلید صدای آن را توصیف کرده است. احتمالاً طوطی ملنگو نیز که شباهت زیادی به شاه طوطی داشت در همان دوره تاریخی به اروپا راه یافته باشد. بعدها رومی ها دومین ملت اروپایی بودند که به پرورش و نگهداری ازشاه طوطی پرداختند. شاه طوطی در سال ۱۷۶۶ میلادی توسط دانشمند معروف کارل لینه در رده بندی جهانی قرار گرفت.

== گونه های شاه طوطی ==

۱٫ شاه طوطی معمولی

۲٫ شاه طوطی برمه

۳٫ شاه طوطی آندامان

۴٫ شاه طوطی نپال

۵٫ شاه طوطی سیامی

== تعیین جنسیت ==

تعیین جنسیت در شاه طوطی های بالغ به راحتی به وسیله حلقه دور گردن صورت می گیرد. رنگ پر و بال و حلقه دور گردن در شاه طوطی در سن سه سالگی به بالا مشخص می گردد. در برخی از شاه طوطی ها رنگ حلقه دور گردن در پرنده نر بین سن ۱۸ تا ۳۰ ماهگی کامل می¬شود و گاهی اوقات این حلقه در سن ۳۶ ماهگی کامل شده است. رنگ جوجه ها معمولاً تا قبل از بلوغ شبیه رنگ پرنده ماده است. لذا تعیین جنسیت از روی حلقه دور گردن انحصاراً بعد از بلوغ امکان پذیر است.

== تعیین سن شاه طوطی ==

تعیین سن شاه طوطی کار دشواری است و چنانچه پرنده شناسنامه داشته باشد، تعیین سن دقیق آن مقدور می شود و در غیر این صورت تعیین دقیق سن پرنده مقدور نیست. بدیهی است که برخی از صفات و مشخصات ظاهری می تواند جوان و یا مسن بودن پرنده را مشخص کند که البته این کار فقط توسط پرورش دهندگان حرفه ای ممکن است. معمولاً عنبیه چشم شاه طوطی در جوجه ها تیره است و هرچه سن پرنده افزایش یابد رنگ آن به زردی می گراید، این مشخصه باعث می شود تا برخی از پرورش دهندگان حرفه ای بتوانند سن طوطی را تخمین بزنند. البته قابل ذکر است که سن طوطی نر با دیدن حلقه دور گردن نیز قابل تخمین است. هرچه سن پرنده افزایش یابد. منقار پرنده کم رنگ تر و خط خطی تر و فلس های پای پرنده کدر می گردد.

== نگارخانه ==

Image:Alexandrie parakeet on tree.JPG|شاه طوطی روی درخت در هند File:Psittacula eupatria -pet in Mumbai-4a.jpg|شاه طوطی قفسی در بمبئی File:Psittacula fg04.jpg|شاه طوطی فراری وحشی‌شده در لانه، ویسبادن، آلمان

== منابع ==

۱٫ دکتر احسان مقدس: پرورش، نگهداری وبیماری های طوطی سبز(شاه طوطی و طوطی ملنگو)، انتشارات نیلوبرگ، شابک ۴-۰۰-۶۲۲۲-۶۰۰-۹۷۸، چاپ اول، تیر۱۳۹۰، تهران .

۲ “خانواده طوطی‌های اصیل دم بلند” نویسنده: هلموت پینتر، ترجمه: پرفسور علی فرشچی، انتشارات روزبهان، تهران

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.