شان پن

شان پن {به انگلیسی|Sean Penn} (زاده ۱۷ اوت ۱۹۶۰) بازیگر برنده جایزه اسکار و کارگردان آمریکایی است.

== زندگی ==

پن در اوت ۱۹۶۰ در سانتا مونیکای ایالت کالیفرنیا در آمریکا به دنیا آمد . پدرش، لئو پن، کارگردان یهودی، (که به دلیل مخالفت با مک‌کارتیسم در لیست سیاه قرارگرفت) و مادرش خانم “ایلین ریان” یک ایرلندی-ایتالیایی و پیرو مذهب کاتولیک بود. او دو برادر دارد به نام‌های کریس پن (هنرپیشه) و مایکل پن (موزیسین).

== حرفه ==

نخستین تجربه بازیگری شان پن، در فیلم «Fast Times at Ridgemont High» (روزهایی هیجانی در بلندی‌های هیجمانت) بود. از آن هنگام تاکنون در حدود ۴۰ فیلم بازی کرده‌است و برای فیلم‌های رودخانه مرموز و میلک جایزه اسکار را دریافت کرده‌است. او همچنین برای سه فیلم دیگر هم نامزد اسکار شده بود که عبارت‌اند از : من سام هستم به کارگردانی جسی نلسون، راه رفتن مرد مرده و «Sweet and Lowdown».

در سال ۱۹۹۱ اولین کارگردانی خود را با فیلم «Indian Runner» تجربه کرد . او دو فیلم دیگر نیز با بازی جک نیکلسون کارگردانی کرده‌است : «The Crossing Guard» محصول ۱۹۹۵ و قول محصول ۲۰۰۱ . در فیلم قول ما شاهد حضور چند لحظه‌ای بازیگر بزرگ میکی رورک هستیم.

در سال ۱۹۸۵ با خوانندهٔ موزیک پاپ مدونا ازدواج کرد . این رابطه بر اثر اعتراض ورود رسانه به حریم خصوصی‌اش به شدت به هم خورد . بعد از مراحل دادگاه در سال ۱۹۸۹ از هم جدا شدند . بعدها پن با روبین رایت (هنرپیشه) آشنا شد و در سال ۱۹۹۶ در حالی که دو بچه از ازدواج پیشین‌اش داشت با او ازدواج کرد.

در اکتبر ۲۰۰۲ پن مبلغ ۵۶٫۰۰۰ دلار برای یکسری تبلیغ به واشنگتن پست پرداخت کرد که در آن تبلیغات، از جرج بوش، رئیس جمهور آمریکا، خواسته می‌شد روند خشونت‌ها را پایان ببخشد . تبلیغات به صورت نامه‌های سرگشاده نوشته شد و در جهت مخالفت با حمله احتمالی به عراق و جنگهای ضدتروریسم بود.

او در دسامبر ۲۰۰۲ سفر کوتاهی به عراق داشت و در ژوئن ۲۰۰۵ نیز در سفری پنج روزه به عنوان خبرنگار روزنامهٔ سانفرانسیسکو کرونیکل از ایران دیدار کرد . و مجموعه گزارش‌های خود از رویدادها و مصاحبه‌های پیش از انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری ایران را در روزنامهٔ سانفرانسیسکو کرونیکل به چاپ رساند. وی یکی از فعالان حقوق بشر در یونیسف می‌باشد شان پن پس از سرکوب مردم معترض به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ (در اثر تبلیغات سوئ غربیها ) توسط دولت ایران با اعتصاب غذا این اقدام را محکوم نمود.

== فیلم‌ها ==

== فیلم‌شناسی ==

== منابع ==

Sean Penn by Nick Johnstone, Omnibus Press, 2000

Entertainment Weekly Magazine #739 : Sean Penn (November 28, 2003) by Entertainment Weekly, Entertainment Weekly, 2003

== پیوند به بیرون ==

== منبع ==

Wikipedia contributors, “Sean Penn,” Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Sean_Penn&oldid=199843841

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.