سینما آزادی

سینما آزادی (که پیش از انقلاب به نام سینما شهر فرنگ شناخته می‌شد) یکی از سینماهای تهران است که در تقاطع خیابان شهید بهشتی (عباس آباد) و خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) قرار دارد. ساختمان اولیه این سینما دارای دو سالن به نام‌های شهر فرنگ و شهر قصه بود.

== تاریخچه ==

روز سوم اردیبهشت ۱۳۴۸، سینما شهر فرنگ با اکران فیلم مارلیک افتتاح شد. برادران روحانی (صاحبان سینما) مدتی بعد، از نام خارجی برادوی صرف نظر کرده و ترجیح دادند نام سینمایشان یادآور دستگاه سرگرم کننده دوران کودکی شان باشد.

نمایش فیلم‌های مطرحی مثل جنگ ستارگان باعث شد ضلع شمال شرقی چهار راه عباس آباد و سینما شهر فرنگ، به سرعت به پاتوق دوست داران فیلم بدل شود. منظره همیشگی چهارراه شهید بهشتی در آن دوران، صف‌های طویل در مقابل سینمای شهر فرنگ بود. به طوری که در سال ۱۳۷۵ این سینما با فروش ۱۵۰ میلیون تومانی خود، لقب پرفروش‌ترین سینمای ایران را به خود اختصاص داد.

== پس از انقلاب ==

بعد از انقلاب و در سال ۱۳۵۹، سینمای شهر فرنگ تحت پوشش بنیاد مستضعفان، با نام سینما آزادی افتتاح شد. پس از جنگ و بعد از ده سال، سینما به حوزه هنری واگذار شد.

== آتش سوزی و ویرانی سینما آزادی ==

سینما آزادی دو بار در سال‌های ۱۳۵۵ و ۱۳۶۹ هم دچار آتش سوزی خفیف شده بود، اما از آتش سوزی فروردین ۱۳۷۶ نتوانست جان سالم به در ببرد.

ساعت ۱۳:۱۵ روز جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۷۶، کانال‌های هواکش سمت راست سالن مشتعل می‌شود. وقتی تماشاچیان مشغول تماشای اولین سانس فیلم کمدی تعطیلات تابستانی بودند، آتش به سرعت در میان تجهیزات پلاستیکی می‌پیچد و دود غلیظ آن، منجر به گریز تماشاچیان می‌شود. شیشه‌ها بر اثر حرارت بر سر مردم خرد شده و در کمتر از ۲۰ دقیقه و با وجود تلاش آتش نشانان، آتش آنجا را به تلی از خاکستر بدل می‌کند. مأموران موفق می‌شوند سینمای شهر قصه را که در نزدیکی آن قرار داشت از آتش سوزی نجات بدهند، ولی چند روز بعد سینمای شهر قصه را هم نیز برای جلوگیری از فروریختن احتمالی دیوارها، تخریب می‌کنند. تا هشت سال پس از آتش سوزی ویرانه‌ای در شرق چهارراه عباس آباد و جنوب خیابان وزرا خودنمایی می‌کند.

== مسابقه معماری سینما آزادی ==

در سال ۱۳۷۶ حوزه هنری به عنوان مالک سینما آزادی اقدام به برگزاری یک مسابقه معماری جهت تهیه طرح بازسازی این مجموعه نمود. بیش از ۱۶۰ طرح به دفتر مسابقه ارسال شد و نهایتا پس از داوریهای طولانی، طرح مهندسان مشاور توان (طراح بابک شکوفی) به عنوان برنده انتخاب شد. البته بعدها به دلیل تغییر مدیریت‌های مکرر و مطرح شدن خواسته‌های جدید و همچنین عدم امکان خرید زمین شرقی سینما آزادی و الحاق آن به زمین موجود، که از فرضهای اولیه مسابقه بود، طرح دچار تغییراتی شد و اجرای آن به تعویق افتاد.

== بازسازی سینما آزادی ==

پس از کش و قوس‌های فراوان، پروژه بازسازی سینما آزادی طی مراسمی با حضور محمد باقر قالیباف، تعدادی از مدیران ارشد شهرداری تهران و نهادهای فرهنگی کشور در روز بیست و نهم فروردین ماه سال ۱۳۸۵ آغاز شد.

عملیات اجرایی بازسازی سینما آزادی به طور جدی در سال ۱۳۸۵ با مشارکت شهرداری تهران آغاز شد و در اواخر بهمن ۱۳۸۶ به پایان رسید. مجموعه جدید سینما آزادی دارای ۵ سالن ( یک سالن ۶۰۰ نفره و چهار سالن ۲۰۰ نفره )، دو رستوران، سه کافی شاپ و مجموعه تجاری است. هم اکنون مدیریت این پردیس سینمایی به عهده “رضا سعیدی پور” می باشد.

== پانویس‌ها ==

== پیوند به بیرون ==

* وب‌گاه رسمی سینما آزادی
* گزارشی از احداث تا بازسازی سینما آزادی تهران (بی‌بی‌سی فارسی)
* دستور ویژه احمدی‌نژاد برای ساخت دوباره سینما در آینده نزدیک – ایسنا ۲۳ فروردین ۱۳۸۴
* قول قالیباف برای ساخت دوباره سینما در آینده نزدیک – سینمای ما ۳۰ دی ۱۳۸۴
* سینما آزادی به همراه ۴ سالن «شهرفرنگ»، «شهرقصه»، «شهرهنر» و «شهر هفتم» افتتاح می‌شود. مرکز اطلاعات هنرمندان ایران

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *