سیدنظام‌الدین دلفانی

سید نظام‌الدین دلفانی سازنده و نوازنده تار، سه‌تار، تنبور ایرانی است.

او در سال ۱۳۴۹ در رستم آبادبزرگ از توابع شهرستان کنگاوراستان کرمانشاه درخانواده‌ای ازسادات آتش بگی (مشعشعی )به دنیا آمد. موسیقی مخصوصا ساخت و نوازندگی تنبور در این خانواده موروثی است و همگی افراد خانواده ایشان سازنده تنبور یا نوازنده یا خواننده می‌باشند.

سید نظام‌الدین فرزند سید شمس الدین و نوه سید حیدر یکی از سخنوران منطقه صحنه است. از سید حیدر در جم‌خانه برای کلام‌خوانی درمناطق گوناگون دعوت می‌شده‌است. وی نواده سید خداوردی سازنده ونوازنده صاحب سبک و مشهور تنبور می‌باشد که به تایید بیشتر استادان وصاحب نظران و مورخان ساخت تنبور به روش ترکه‌ای و پاشنه‌ای ازابداعات و ابتکارات او می‌باشد ودارای سبکی نامی (سبک خداوردی) است که اکنون به دوجهت به دونام از آن یاد می‌شود:

* ۱-نام صاحب سبک خداوردی است یعنی سبک ساختن تنبور به روشهای ترکه‌ای و پاشنه دار ازابداعات و ابتکارات ایشان می‌باشد
* ۲-خودآوردی که منظور از ابداع و ابتکار وخود آوردن واختراعات جدید ونوع ساخت وساز تازه‌است که اکنون نیز برخی از استادان سازنده به کار می‌گیرند وهرسازنده‌ای که سازی بیرون از الگوهای مرسوم وباابتکارونو آوری می‌سازدبا نام سبک خود آوردی می‌شناساند.

سید نظام الدین از همان کودکی با نواهای عرفانی تنبور آشنا بود و آن را با عشق وعلاقه دنبال می‌نمود، نوازندگی تنبور را به روش سینه به سینه در خانواده خود آغاز کرد واز نوازندگان منطقه نغمات وتکنیکهای نوازندگی را فرا گرفت.

== گاهشمار ==

* ۱۳۶۳ = عملاً کار خود را در ساخت تنبور وسه‌تار بدون استاد آغاز نمود
* ۱۳۶۴ = رتبه نخست پذیرش دانشجوی دانشسرای پرورش آموزگار رااز آن خود نمود و در شهرستان صحنه مهد تنبور آغاز به تحصیل نمود که این خود دریچه‌ای بود روشن که وی از استادان آن دیارچون سید خلیل عالی نژاد وسید امرالله شاه ابراهیمی و…نیز بهره‌ها ببرد
* ۱۳۶۵= گروه‌های موسیقی را جهت شرکت در مراسم جشن‌های مدارس وادارات در بر گرفت که اجراهای فراوانی داشتنداما بدلیل وجود جنگ ایران و عراق ومسائل ومشکلات آن روز کاراین گروه‌ها چندان ادامه پیدا نمی‌کرد .
* ۱۳۶۶ و۱۳۶۷ = مدت ۱۸ماه و۱۵روزدرجبهه‌ها جنگ ایران وعراق
* ۱۳۶۸ = از دانشسرا دانش آموخته شدند
* ۱۳۶۹ و۱۳۷۰ = به‌عنوان آموزگار در روستاها وشهرها ی گوناگون استان کرمانشاه سرگرم شد واز استادان وهنرمندان دیار صحنه –کنگاور –دینور –الله یاری –سنجابی – میان دربند –خالصه –گوران و… که شمار آنها نیزبسیارزیاد است بهره بایسته را بردوبه اندوخته‌های خود افزود.در این سالها سازهای فراوانی چون(تار وسه‌تار وتنبور)را ساخته وبه دوستداران ارائه نمود.
* ۱۳۷۱و۱۳۷۲ = ادامه تحصیل در مرکز پرورش آموزگار رجایی کرمانشاه
* ۱۳۷۳ = فراغت از تحصیل از مرکز پرورش آموزگار
* ۱۳۷۴ = دایر نمودن کارگاه بزرگ ساخت وساز آلات موسیقی (بویژه درساخت تارو تنبور)
* ۱۳۷۵ = اقدام به پذیرش هنر آموز در رشته‌های ساخت ونوازندگی کرد وافراد بسیاری تحت آموزش قرارگرفتند که اکنون هر کدام از آنها در جایجای ایران وجهان به کارهای هنری سرگرم می‌باشند.
* ۱۳۷۶ = با نگرش به حس انسان دوستی ودرویش وارانه‌ای که دارد دوره پرورش مربی آموزش امداد به مربیان درجمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با کامیابی گذرانده‌است وبصورت رایگان به‌عنوان مربی آموزش امداد به مربیان وامدادگران سرگرم به خدمت گردید. ودر پیشامدهای بسیاری (چون زمین لرزه منجیل و رودبار و بم )نیز همراه دیگر امدادگران به یاری آسیب دیدگان شتافته ومی شتابد.
* ۱۳۷۷ = آغازفعالیت به نام خبر نگار هنری ویژه موسیقی با نوشتن نوشتار، خاطره، معرفی هنرمندان واطلاعات واخبار وگزارش جهت درج درتمامی نشریات ایران
* ۱۳۷۸ = با گرفتن پروانه رسمی از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی خدمات موسیقی دلفان آتش بزرگ‌ترین مرکز خدمات موسیقی غرب ایران را در شهرعشق وهنرکرمانشاه برپا نمود.
* ۱۳۷۹ = همکاری و فعالیت به‌عنوان کارشناس ومربی آموزشی ساخت ساز سنتی با اداره‌کل صنایع دستی استان کرمانشاه
* ۱۳۸۰ = پذیرش مرکز پخش انحصاری همگی کتاب‌ها ونوارهای منتشره استان کرمانشاه را جهت پخش در سراسر ایران وجهان
* ۱۳۸۱تا کنون = پژوهش در زمینه فرهنگی هنری وادبی به ویژه:
* ۱-سرودن وگرد آوری سروده‌های به زبانهای پارسی وکردی
* ۲-فرهنگ موضوعی یارسان (روشنگری و کالبدشناسی مجموعه لغات و کلماتی که در آیین یاری کاربرد دارند)
* ۳-فرهنگ موضوعی تنبور (روشنگری و کالبدشناسی مجموعه لغات و کلماتی که در ساز تنبور کاربرد دارند)
* ۴-ادبیات و شعر کردی و بزرگان کرد زبان جهان
* ۵-سروده‌های بزرگان اهل حق و تاریخچه آنها
* ۶-گردآوری ونت نویسی همگی مقامهای تنبور
* ۷-گرد آوری یاآهنگ سازی آهنگها و قطعات گیرا و یادبود پارسی و کردی
* ۸- نرم‌افزار وکتاب آموزش تئوری موسیقی (مقدماتی پیشرفته)
* ۹-نرم‌افزار وکتاب آموزش نوازندگی تنبور به روش علمی واصولی
* ۱۰-فراتر از ۲۵۰ نوشتار علمی پیوسته با رشتهٔ آموزگاری خود نوشته‌اند که همگی به تایید گروه‌های آموزشی سازمان مربوط رسیده‌اند وبه صورت جزوه در اختیار علاقه مندان قرار دارند

== منابع ==

* دربارهٔ سیدنظام‌الدین دلفانی
* روزنامه بیستون، شماره۲۸۰، پنجشنبه ۲۹دی۱۳۷۹
* ماهنامه اکسیر، شماره۱۵
* ماهنامه اکسیر، شماره۱۶
* ماهنامه اکسیر، شماره۱۷
* وب‌گاه www.delfanatash.ir

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *