سرخ

سُرخ یا قِرمِز به طیفی از رنگ‌ها گفته می‌شود که در پایین‌ترین بسامد نور قابل تشخیص توسط چشم انسان قرار دارند. سرخ در کنار زرد و آبی یکی از سه رنگ اصلی است.

طول موج رنگ سرخ بین ۶۲۵ تا ۷۶۰ قرار دارد و بسامدهای پایین‌تر از آن را فروسرخ یا مادون قرمز می‌نامند.

== در طبیعت ==

در ستاره‌شناسی ستاره‌ها و شبه ستاره‌های گروه M (ستاره‌های با کمترین حرارت) به عنوان ستاره‌های قرمز طبقه‌بندی می‌شوند همچنین مریخ به خاطر سطح پوشیده از اکسید آهنش به عنوان سیاره قرمز شناخته می‌شود. مشتری در سطح خود یک نقطه قرمز بسیار بزرگ دارد که به شکل یک توپ فوتبال کمی بالا از استوای سیاره قرار گرفته است. ستاره شناسان عقیده دارند که این دایره نوعی طوفان است.

خون هاوی اکسیژن نیز به علت اکسیده شدن هموگلوبین آن قرمز است. رنگ قرمز اولین رنگی است که به وسیله آب دریا جذب می‌شود و به این دلیل بسیاری از ماهی‌ها و بی‌مهرگان دریایی قرمز رنگ در محل زنگی خود سیاه دیده می‌شوند. زمانی که درباره رنگ‌آمیزی حیوانات صحبت می‌شود قرمز معمولاً به رنگ‌های بین قهوه‌ای و قرمز اطلاق می‌شود. در این حالت ممکن از این رنگ برای شرح رنگ پوشش گاو یا سگ استفاده شود. همچنین از این رنگ برای نام گذاری گونه‌های مختلف حیوانات مانند روباه قرمز، سنجاب قرمز، گوزن قرمز، سینه سرخ، بلبل دم قرمز و … استفاده می‌شود. به همین ترتیب از این رنگ برای مشخص کردن چیزهای مختلفی که به نوعی با این رنگ در ارتباط هستند مانند خاک سرخ، موی سرخ یا سرخ پوست استفاده می‌شود. زمانی که از این رنگ در مورد گل‌ها استفاده می‌شود منظور رنگی نزدیک به ارغوانی یا صورتی است.

== نماد ==

=== گناه، جرم و هوس ===

رنگ قرمز به طور گسترده‌ای به عنوان نماد جرم و گناه مورد استفاده قرار می‌گیرد که معمولاً به دلیل رابطه آن با خون و سکس است، البته این استفاده از رنگ قرمز تا حدودی به عقاید یهودیت و سپس مسیحیت که قرمز را با خون مقتول و به طور کلی با گناه مرتبط می‌دانند نیز بر می‌گردد. همچنین شیطان در بسیاری از نقش‌ها در فرهنگ‌های متفاوت با رنگ قرمز و لباس قرمز کشیده شده است. از طرفی قرمز با تن‌فروشی و مراکز تن‌فروشی نیز در رابطه است. آمار نشان داده که اتومبیل‌های قرمز رنگ بیشتر درگیر تصادفات رانندگی می‌شوند{مدرک}.

قرمز همچنین به عنوان نماد شهوت، هوس، عشق و زیبایی نیز به کار می‌رود. رابطه بین قرمز با عشق و زیبایی تا حدودی به استفاده از گل سرخ به عنوان نماد عشق نیز وابسته است. باید اشاره کرد که هر دو فرهنگ یونانی و یهودی قرمز را به عنوان نماد عشق و فداکاری می‌شناسند.

=== شجاعت و فداکاری ===

قرمز همچنین به عنوان نماد شجاعت و فداکاری نیز به کار می‌رود. مثال‌های این کاربرد در پرچم ملی بسیاری از کشورها یافت می‌شود. همانطوری که پیشتر به رابطه بین قرمز در مسحیت و گناه اشاره شد، این رنگ در مسحیت و همچنین اسلام به عنوان نماد شهید نیز به کار می‌رود؛ فردی که به خاطر باورهایش از جان خود می‌گذرد.

افرادی که ادعا می‌کنند قادر به تشخیص هاله افراد هستند این گونه بیان کرده‌اند که فردی با هاله قرمز فردی است که در شغل خود به سلامتی و قوای جسمانی نیاز دارند.

=== هشدار ===

رنگ قرمز توجه مردم را جلب می‌کند و از این قابلیت آن برای هشدار در مورد خطر یا موارد اضطراری و از طرفی برای جلب تماشاگر استفاده می‌شود. در طبیعت قرمز بودن میوه‌ها نشانه رسیده بودن آنها است. تحقیقات مختلف این نکته را نشان داده که رنگ قرمز بیشترین واکنش را در مقابل دیگر رنگ‌ها به همراه دارد. این واکنش به ترتیب در رنگ‌های نارنجی، زرد و سفید کاهش می‌یابد. به خاطر این خصوصیت دانشمندان این رنگ را به عنوان رنگ مناسب برای تابلوهای هشدار، برچسب‌ها و علامت‌ها پیشنهاد می‌کنند.

=== رنگ های سرخ در اچ.تی.ام.ال === رنگ قرمز، از دنگ های استاندارد در زبان اچ.تی.ام.ال، است که می توان برای به کارگیری آن، نام انگلیسی اش(red) را درج نمود.

== جستار وابسته ==

* فهرست نام رنگ‌ها
* قرمز (روانشناسی رنگ)

== پرده‌ها ==

=== پیوند به بیرون ===

* فهرست رنگ ها در اچ.تی.ام.ال-وبگاه مدرسه اچ.تی.ام.ال

== منابع ==

* Wikipedia contributors، “Red،” Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Red&oldid=184353548 (accessed January 17، ۲۰۰۸).

* فرهنگ‌های لغت آریانپور.

== پیوند به بیرون ==

آزمون کوررنگی قرمز-سبز {نشان زبان|fa}

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.