سان‌فرانسیسکو

سان‌فرانسیسکو با جمعیت ۷۹۹٬۲۶۳ نفر، چهارمین شهر بزرگ ایالت کالیفرنیای ایالات متحده آمریکا است.

شهر سان‌فرانسیسکو در نوک شمالی شبه‌جزیره سان‌فرانسیسکو و در کنار خلیج سان‌فرانسیسکو قرار دارد. چندین جزیره درون خلیج و جزایر فارالون نیز که در ۲۷ مایلی ساحل در اقیانوس آرام قرار دارند بخشی از محدوده شهری سانفرانسیسکو بشمار می‌آیند.

شهر سان‌فرانسیسکو نقطه مرکزی در محدوده کلانشهری منطقه خلیج سانفرانسیسکو بشمار می‌رود. این محدوده کلانشهری در جمع ۷ میلیون جمعیت دارد. شهر سانفرانسیسکو پس از نیویورک متراکم‌ترین شهر آمریکا از نظر جمعیت است. دفتر مرکزی سان‌فرانسیسکو کرونیکل بزرگ‌ترین روزنامه منطقه شمال کالیفرنیا در این شهر جای دارد.

== پیشینه ==

نخستین اروپایی‌هایی که در سانفرانسیسکو ساکن شدند اسپانیایی‌ها بودند که در سال ۱۷۷۶ بدین مکان آمدند. پس از هجوم طلای کالیفرنیا در ۱۸۴۸ شهر سانفرانسیسکو هم به سرعت رشد کرد.

زمین‌لرزه ۱۹۰۶ سانفرانسیسکو، این شهر را تبدیل به ویرانه نمود ولی پس از آن شهر به سرعت بازسازی شد.

== مکان‌های دیدنی سان‌فرانسیسکو ==

این شهر همانند سایر مناطق کالیفرنیا آب و هوای مدیترانه‌ای داشته در تابستان گرم و خشک ودر زمستان مرطوب و معتدل است.

گلدن گیت که پلی ساخته شده بر روی اقیانوس آرام هست را می‌توان نه تنها سمبل سان فرانسیسکو بلکه پس از مجسمه آزادی سمبل آمریکا دانست. پل بی بریج که پل ارتباطی بین سان فرانسیسکو و اوکلند می‌باشد نیز زیبایی دو چندان به این شهر داده.

سان فرانسیسکو همچنین به دلیل داشتن تپه‌های بلند شهرت دارد. ارتفاع این تپه‌ها گاهی به ۳۰ متر هم می‌رسد.ناب هیل، راشن هیل و بلندی‌های پاسیفیک ازمعروف‌ترین تپه‌های شهرهستند.

اوشن بیچ و بیکر بیچ از سواحل زیبای این شهر بشمار آمده اما به دلیل سردی آب اقیانوس و امواج بلند برای شناکردن مناسب نیستند.ضلع شرقی سان فرانسیسکو لنگرگاه کشتی‌های مسافربری و تجاری بوده و اسکله فیشرمن در این منطقه قرار دارد که مکان خوبی برای گردشگران است.

خیابان مارکت مهم‌ترین قسمت اداری و تجاری سان فرانسیسکو بحساب می‌آید.از دیگر قسمت‌های شهر می‌شود از North Beach که ایتالیایی‌نشین است نام برد. Mission District از مناطق پر جمعیت سان فرانسیسکو بشمار می‌رود که اکثر آنها از قشر کارگر هستند. Richmond در شمال گلدن گیت پارک و Sunset در جنوب این پارک ازمحله‌های شلوغ و پر رفت و آمد این شهر می‌باشند.

تیم بیسبال جاینتز و تیم فوتبال فورتی ناینرز از تیم‌های ورزشی پرطرفدار سان فرانسیسکو هستند.

از نقاط دیگر دیدنی این شهر کاخ هنرهای زیبا، پل گلدن گیت، جزیره آلکاتراز، محله چینی‌ها، موزه هنرهای معاصر سانفرانسیسکو، و برج هرمی شکل ترنس آمریکا را می‌توان نام برد. محله هیت-اشبری که نام آن با جنبش دههٔ ۶۰ هیپی‌ها عجین شده و فضای هیپی‌وار خود را هم‌چنان نگاه داشته نیز از محله‌های دیدنی این شهر است.

{Wide image|Sfpano03172006.jpg|1400px|چشم‌انداز ابر شهر سان‌فرانسیسکو}

== اقتصاد ==

سانفرانسیسکو درآمد هنگفتی از گردشگری هر ساله بدست می‌آورد. تعداد زیادی توریست هر ساله به این شهر جهت بازدید از اماکنی همچون جزیره آلکاتراز و پل گلدن گیت مراجعه می‌کنند.

اما بانکها و شرکتهای بزرگی نیز در این شهر مستقر هستند. از این جمله می‌توان به بانک ولز فارگو بطور نمونه اشاره کرد.

فرودگاه بین‌المللی سانفرانسیسکو نیز یکی از فرودگاههای بزرگ کشور است، و بی اریا رپید ترنزیت نام متروی سرتاسری شهر.

== مراکز دانشگاهی ==

* دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو
* دانشگاه ایالتی سان فرانسیسکو
* دانشگاه سان‌فرانسیسکو
* دانشگاه گولدنن گیت
* دانشگاحقوق حیستینگز (دانشگاه کالیفرنیا)

== ورزش ==

* سانفرانسیسکو ۴۹رز(فوتبال آمریکایی)
* سانفرانسیسکوجایِنتس (بیس بال)

== منابع ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.