سال خورشیدی

سال خورشیدی یا (سال اعتدالی) فاصله زمانی دو عبور متوالی خورشید از اعتدال بهاری که مبنای گاه‌شماری خورشیدی قرار می‌گیرد. طول سال خورشیدی اعتدالی ۳۶۵٫۲۴۲۱۹۸۷۹ روز (یا ۳۶۵ روز و ۵ ساعت و ۴۸ دقیقه و ۴۵,۹۷۵۴۵۶ ثانیه) است. سال خورشیدی تقویمی یا قراردادی بصورت ۳۶۵ روز در قالب ۱۲ ماه تشکیل شده است که برای تعدیل کسر روز آن هر چهارسال و به ندرت هر پنج‌سال بصورت ۳۶۶ روز کبیسه درنظر گرفته می‌شود. این سال دقیق‌ترین سال محاسبه شده جهان می‌باشد و سرآغاز آن اعتدال بهاری در نیمکرهٔ شمالی است. محاسبه زمان دقیق یک سال خورشیدی که به سال خورشیدی جلالی هم شهرت دارد، توسط گروهی ریاضیدان و اخترشناس که نامدارترینشان حکیم عمر خیام نیشابوری ریاضیدان و شاعر ایرانی بود انجام شد. اینان به سفارش ملکشاه سلجوقی و برای طراحی یک گاه‌شماری دقیق که به گاه‌شماری جلالی مشهور شده است دست به این کار زدند.

در تقسیم بندی ایرانی، یک سال خورشیدی دارای ۴ فصل با نام‌های بهار، تابستان، پاییز، و زمستان است و هر فصل ۳ ماه دارد و هر ماه تقریبا ۴ هفته و هرهفته ۷ روز با نام‌های شنبه، یکشنبه، دوشنبه، سه‌شنبه، چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه (آدینه) دارد.

هر سال با ۱ فروردین و فصل بهار آغاز می‌شود. بلندترین روز سال در ۱ تیر و بلندترین شب سال در شب یلدا (از غروب ۳۰ آذر تا طلوع آفتاب در ۱ دی) رخ می‌دهد.

هر سال خورشیدی برابر با ۳۶۵٫۲۴۲۱۹۸۷۹ روز است.

==منابع==

== جستارهای وابسته ==

* گاه‌شماری هجری خورشیدی
* گاه‌شماری جلالی
* گاه‌شماری ایران

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *