سازمان نظام مهندسی استان تهران

این سازمان در سال ۱۳۷۲ تأسیس گردید و عضو گیری اولیه و اقدامات قبل از تأسیس سازمان توسط دفتر نظامات مهندسی وزارت مسکن و شهرسازی به انجام رسیده بود. سازمان در دوره مربوط به قانون نظام مهندسی ساختمان (دورهٔ آموزشی) و دورهٔ منطبق با قانون نظام و کنترل ساختمان امور مختلفی را در خصوص تنسیق امور مهندسی ساختمان در استان تهران به انجام رسانده است.

سازمان در پایان سال ۸۲ بیش از ۳۵ هزار نفر عضو در رشته‌های مهندسی معماری، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، شهرسازی، نقشه‌برداری و مهندسی ترافیک داشته است.

هیات مدیره سومین سازمان از شهریور ۸۲ پس از دوره‌ای حدوداً سه ماهه قائم مقامی وزارت مسکن و شهر سازی اداره امور سازمان و برنامه ریزی و اقدام در جهت وظایف قانونی خود را عهده دار شده است. قانون نظام مهندسی در سال ۱۳۷۴ به تصویب رسیده واز سال ۱۳۷۵ جهت اجرا به مسکن و شهرسازی ابلاغ شد. سازمان نظام مهندسی اخیرا به دلیل ایجاد سایر کانونهای مهندسی تحت نام نظام مهندسی به تغییر نام داده است. نظام مهندسی ساختمان در اکثر استان‌های کشور دارای تشکیلات مستقل بوده که زیر نظر مسکن و شهرسازی استان عمل می‌کنند.

«مطابق ماده۲ فصل اول قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اهداف این سازمان به شرح زیر می‌باشند: ۱.تقویت و توسعه فرهنگ و ارزشهای اسلامی در معماری و شهرسازی ۲.تنسیق امور مربوط به مشاغل و حرفه‌های فنی و مهندسی در بخش‌های ساختمان و شهرسازی ۳.تامین موجبات رشد و اعتلای مهندسی در کشور ۴.ترویج اصول معماری و شهرسازی و رشد آگاهی عمومی نسبت به آن و مقررات ملی ساختمان و افزایش بهره وری ۵.بالا بردن کیفیت خدمات مهندسی و نظارت بر حسن اجرای خدمات ( با پایین نگاه داشتن نرخ خدمات و فشار به اعضاء) ۶.ارتقای دانش فنی صاحبان حرفه‌ها در این بخش ۷.وضع مقررات ملی به منظور اطمینان از ایمنی بهداشت بهره دهی مناسب آسایش و صرفه اقتصادی و اجرا و کنترل آن در جهت حمایت از مردم به عنوان بهره برداران از ساختمانها و فضاهای شهری و ابنیه و مستحدثات عمومی و حفظ و افزایش بهره وری منابع مواد و انرژی و سرمایه‌های ملی ۸.تهیه و تنظیم مبانی قیمت گذاری خدمات مهندسی ۹.الزام به رعایت مقررات ملی ساختمان ضوابط و مقررات شهرسازی و مفاد طرحهای جامع و تفصیلی وهادی شهرداری‌ها از سوی تمام دستگاههای دولتب شهرداری هاسازندگان مهندسین بهره برداران وتمام اشخاص حقیقی وحقوقی مرتبط با بخش ساختمان به عنوان اصل حاکم بر کلیه روابط و فعالیتهای آنها و فراهم ساختن زمینه همکاری کامل میان مسکن وشهرسازی شهرداری‌ها و تشکلهای مهندسی و حرفه‌ای و صنوف ساختمان ۱۰.جلب مشارکت حرفه‌ای مهندسان وصاحبان حرفه‌ها وصنوف ساختمانی در تهیه و اجرای طرحهای توسعه وآبادانی کشور»-(منبع کتاب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان)

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *