زهره داود

زهره داود نخستین دختر افغان است که در سال ۱۹۷۲ به عنوان دختر زیبای سال برگزیده شد.

زهره در سال ۱۹۵۴ در مزار شریف زاده شده‌است . او دختر یکی از ارتشبدان (ژنرالان) ظاهرشاه است. پدرش در رشته جراحی در آمریکا تحصیل کرده بود.

زهره که در ۱۸ سالگی دختر شایسته افغانستان شد، بزودی در میان هنرمندان و هنرپیشگان کابل نام‌آور شد و کار خود را در بخش رادیو و تلویزیون آغاز کرد. وی با شرکت در برنامه‌های مسابقات ذهنی و اخبار، به یکی از محبوب‌ترین چهره‌ها در میان شهروندان کابل تبدیل شد. وی با خانوادگان سیاست‌مداران و طبقات بالای کابل و ستارگان هنری از جمله احمد ظاهر دوست صمیمی شد.

وی پس از گزینش به عنوان دختر شایسته (مس) افغانستان با محمد داود ازدواج کرد و برای سپری کردن ماه عسل به آمریکا مسافرت کردند.

یکسال پس از تجاوز شوروی به خاک افغانستان، زهره با شوهر و فرزندش میهن را ترک کرد. در هنگام رسیدن به فرودگاه (میدان هوائی) بین‌المللی ویرجینیای آمریکا در ماه آوریل ۱۹۸۰، پس از یک توقف کوتاه در آلمان، وی درک کرد که این بار در ۲۵ سالگی سفر ماه عسل نیست. به عنوان یک پناهنده سیاسی وی در یک کارگاه نانوائی در ریچموند به نظافت پرداخت.

مقدار کمی انگلیسی می‌دانست ولی چون در رشته ادبیات فرانسوی در دانشگاه کابل تحصیل کرده بود، قدری فرانسوی می‌دانست و ازین رو در یک کارگاه نانپزی فرانسوی در ریچموند استخدام شد. اولین روزی که به کار رفت، یک جارو به او دادند تا سطح آشپزخانه را پاک کاری نماید. اکنون زمانی که به گذشته می‌نگرد، می‌خندد.

شوهرش گرچه خلبان (پیلوت) بود ولی در آغاز در یک رستوران مک دونالدز کار می‌کرد و سپس راننده تاکسی شد.

زهره و شوهرش در دوره‌های شبانه زبان انگلیسی شرکت کردند، پروازهای تمرینی، دادن امتحان، تماس‌های جدید، وظایف تازه بخش دیگری از کارهای بعدی این خانواده را تشکیل می‌دهد. آنها اکنون در ویلای خود در مَلیبو واقع در کالیفرنیا زندگی می‌کنند.

زهره پروژه‌ای به نام «زنان برای زنان افغانستان» را در سال ۲۰۰۱ بنیاد نهاده‌است. هدف از تأسیس این سازمان تأمین و گسترش حقوق زنان افغان است. وی در مورد شتاب در اجرای الگوهای غربی در افغانستان هشدار می‌دهد و آن را منبع بروز تنش می‌داند.

وی برای صلح، امنیت، ثبات اقتصادی و احترام به حقوق زنان با حفظ سنت‌های پسندیده افغانی کوشش می‌کند.

== منابع ==

* از وب‌گاه آریائی
* مس افغانستان سال ۱۹۷۲
* Miss Afghanistan 1972
* Afghans in America: Isolation and Worry
* Women for Afghan Women: Shattering Myths and Claiming the Future (Paperback)
* ‘A TALK WITH’ Zohra Yusuf Daoud

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.