زرگان

{منبع}

زرگان محله‌ایی در شمال اهوازاست. نام این محله از قبیله زرگان (زرقان) که شاخه‌ای از قبیله مشهور عرب «بنی ربیعه» است گرفته شده‌است. اکثریت ساکنان زرگان از همین قبیله عرب هستند.

این محله در شمال شهر اهواز و در ابتدای اتوبان اهواز به شوشتر می‌باشد. در سالهای نه چندان دور محله زرگان بصورت دهی مجزا از شهر اهواز قرار داشت که برای رسیدن و یا عبور از آن می‌بایست حداقل ربع ساعتی راه طی می‌شد. سالها قبل و در اوایل دهه پنجاه، عملیات احداث نیروگاه گازی زرگان آغاز و و در اواسط همین دهه به پایان رسید که اکثر نیروهای متخصص نیروگاه در همین محله زرگان اسکان داشته‌اند. در حال حاضر با توجه به افزایش محدوده شهری اهواز، زرگان به عنوان پیکره‌ای از گستره اهواز درآمده‌است.

زرگان خود شامل چند شاخه‌است از جمله بیت ابوالحیه، بیت جاسم، بیت معمر، بیت محارب، بیت ابوفاضل، بیت حداد، بیت اشحت، بیت صوباط .

قبیله زرگان نقش عمده‌ای در مبارزه با انگلستان داشته‌است که عده‌ای از همین طایفه نیز در این مبارزه کشته شده‌اند. مردم زرگان نقش عمده‌ای در انقلاب ۵۷داشته‌اند و اولین طایفه‌ای بود که علیه رژیم شاهنشاهی در شهر اهواز تظاهرات بر پا کرد.

در جنگ ایران و عراق زرگان یکی از پایگاه‌های مهم اعزام نیرو به جبهه بود. نیروهای نظامی قسمت شمال اهواز و بخش باوی از حوزه بسیج زرگان به جبهه منقل می‌شدند. از مردم زرگان حدود ۵۷ نفر در این جنگ کشته شدند. شیوخ وبزرگان تاثیر گذار این قبیله : جناب شیخ قسملی ( که بنیانگذار این قبیله در این محل جغرافیای می باشد ) جناب شیخ سعدون (در زمان ایشان در زرگان نظم خاصی برقرار بود ) جناب شیخ غالب ( ایشان باسواد وبیشتر به کارهای خیر خواهانه و افزایش سواد قبیله فعالیت می کرده اند در زمان ایشان خیلی از جوانان قبیله وارد دانشگاه شده اند . ایشان در عید سال ۱۳۸۵ در مسیر رفتن به محل مظیف <> ترور شد) جناب شیخ ترکی که ایشان در حال حاظر مسئول می باشد.

زرگان یکی از مهمترین قبیله‌های خوزستان می‌باشد که قبیله‌های عرب خوزستان احترام خاصی نسبت به آن دارند.از علمای منطقه زرگان هم ملا اصفاگ از معدود روحانیونی بود که در زمان جنگ اول جهانی و واقعه جهاد با انگلیس در اهواز و منطقه زرگان و شطره میزیسته.و نقش مهمی در بیداری مردم ان منطقه داشته است .همچنین در زمان جهاد با انگلیسیها مسئولیت انتقال و رساندن نا مه های بین فرماندهان جنگ و عشایر با علما در نجف را را بر عهده داشته است اما انچه باعث معروفیت وی شده است پیشگوییهای وی درباره حوادث اینده بوده است . از جمله پیشگوییهای ملا اصفاگ انقلاب در ایران و فرار شاه و رهبری امام خمینی و بعد از او ایت الله خامنه ای و جنگ ایران و عراق واشغال عراق توسط قومی با چشمان ابی (امریکا وانگلیس) همچنین نصب انتنها در خانه های مردم و پیدایش رادیو و تلویزیون و ماشینها و هواپیماها و خیلی دیگر از پیشگوییهایی که بعد از وفات وی واقع شد ه اند از جمله پیشگوییهای وی که هنوز واقع نشد هاند خشکی رودخانه کارون و حفر چاه درون این رودخانه وقحطی و خشکسالی و جرم شدن نماز خواندن و تعدادزیاد دیگری از پیشگوییها که هنوز واقع نشد ه اند ملا اصفاگ در زمان حیات خود کتابهایی هم نوشته که به علت نبودن امکانات چاپ در ان زمان چاپ نشده و در دسترس تعداد بسیار محدودی از اهالی زرگان قرار دارد .پیشگوییهای وی هنوز هم نقل قول پیرمردانی است که وی را به یاد دارند و در کلاسها و در خطابه های وی حضور داشته اند و محل مزار وی مورد احترام خاص مردم در زرگان میباشد و گفته میشود که مردم حتی عقیده دارند که وی دارای کرامات میباشد و زنانی که به دلایل مختلف مشکل عدم بارداری دارند برای شفا و توسل به مزار وی مراجعه میکنند . منطقه زرگان از نظر سواد در رتبه بالایی قرار دارد و به علت وجود مدارس تحصیلی پسرانه و دخترانه از ابتدایی تا متوسطه و راهیابی تعداد زیادی از جوانان به مقاقع بالای تحصیلی و وجود کتابخانه جوانان در زرگان از سطح تحصیلی مطلوبی برخوردار هستند.

== منابع ==

* تاریخ عشایر خوزستان

از جمله طوایف عشیره زرگان آل بوسبتی میتوان نام برد

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *