زارلاند

زارلاند (در فارسی همچنین سارلاند، زارلند و سارلند نوشته شده‌؛ به آلمانی: Saarland) یکی از شانزده ایالت آلمان است. پایتخت این ایالت شهر زاربروکن است.

ایالت زارلند (Saarland) که در آن به‌زحمت یک میلیون نفر زندگی می‌کنند، بسیار کوچک است. این ایالت در جنوب غربی آلمان قرار دارد و هم‌مرز ایالت راین‌لند – فالز و دو کشور لوکزامبورگ و فرانسه است. تاریخ ایالت زارلند به‌خاطر نزدیکی با فرانسه، با رویدادهای تاریخی این کشور گره خورده است.

ایالت زارلند نسبت به ایالت‌های دیگر آلمان، ایالتی جوان است. پدیدهٔ سیاسی‌ای به نام “خطهٔ زار”، اولین بار در سال ۱۹۲۰، در پی “قرارداد صلح ورسای” به‌وجود آمد که زیر سرپرستی “جامعهٔ ملل” (سلف “سازمان ملل”) قرار گرفت.

در سال ۱۹۳۵ ساکنان “خطهٔ زار” در یک همه‌پرسی تصمیم گرفتند، به “رایش آلمان” بپیوندند. این خطه سپس، بعد از جنگ جهانی دوم تا سال ۱۹۴۹تحت حکومت فرانسوی‌ها قرار گرفت. از این سال “خطهٔ زار” به منطقه‌ای آزاد تبدیل شد که حتی تیم ملی فوتبال مستقل خود را داشت و در بازی‌های المپیک با تیم‌های ورزشی مستقل خود شرکت می‌کرد. در سال ۱۹۵۷، پس از یک همه‌پرسی، ایالت زارلند به عنوان دهمین ایالت جمهوری فدرال آلمان، به این کشور پیوست.

معادن ذغال‌سنگ، دودکش‌های پر دود، هوای کثیف آلوده به گرد خاکستر، چشم‌انداز برخی از مناطق این ایالت را تا پایان سال‌های دههٔ هفتاد، رقم می‌زدند. در این زمان کمتر کسی جرأت می‌کرد، در بخش‌های صنعتی این ایالت – در حدود نوی‌کیرشن (Neunkirchen) یا فولکلینگن (Völklingen) – روی بند رخت در باغچه‌اش لباس پهن کند، چون دوده همه‌جا را سیاه می‌کرد.

در سال‌های رونق اقتصادی، حدود ۵۰ هزار کارگر معدن در زارلند کار می‌کردند. در حال حاضر این تعداد به ۴۰۰۰ نفر کاهش یافته است. از ۱۲ معدن اصلی این منطقه، تنها یک معدن به نام انزدورف (Ensdorf) باقی مانده است. این معدن هم پس از زلزله‌ای که در اثر استخراج ذغال‌سنگ در فوریهٔ سال ۲۰۰۸ رخ داد، در حال حاضر تعطیل است.

هوای ایالت زارلند حالا کم کم پاک شده است، چون دودکش‌ها دیگر دود نمی‌کنند. بناهای وابسته به معادن نوی‌کیرشن و فولکلینگن، به مراکزی برای برپایی نمایشگاه و مراسم فرهنگی تبدیل شده‌اند. در پایان دههٔ هشتاد، این ایالت از نظر اقتصادی سمت و سوی جدیدی برگزید. مؤسسات پژوهشی بزرگی چون ماکس – پلانک، لایپنیتز و فراوین‌هوفر (Max-Planck, Leibniz und Fraunhofer) ، پیوسته شعبه‌های جدیدی در این ایالت تأسیس می‌کنند، به‌ویژه در بخش‌های مهندسی و علم مواد، انفورماتیک، نرم‌افزار و هوش مصنوعی.

== پانویس ==

== منبع ==

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.