رونالد ریگان

نانسی دیویس|فرزندان= ماورین، میشائیل دوارد

رونالد ریگان (۲۰۰۴-۱۹۱۱) رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در دهه ۸۰ میلادی بود.

== زندگینامه ==

ریگان با اتکا به اوج گیری احساسات راست گرایانه در آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا سال ۱۹۸۰ به پیروزی رسید. وی در سال ۱۹۸۹ در حالی کاخ سفید را ترک کرد که دو سوم مردم آمریکا عملکرد وی را در دوران زمامداریش مورد تائید قرار دادند. این بالاترین نرخ رضایت افکار عمومی آمریکا از یک رئیس جمهور بازنشسته در دوران پس از جنگ جهانی دوم بود.

وی اگرچه دورانی طلایی را به عنوان بازیگر سینما سپری کرده بود، رفته رفته جذب حزب جمهوریخواه ایالات متحده آمریکا و در نهایت عضو فعال این حزب در سال ۱۹۶۶ شد.

ریگان تا سال ۱۹۷۵ فرماندار ایالت کالیفرنیا بود . وی در رقابت‌های انتخاباتی‌اش در مقابل جیمز ایرل کارتر شعارهای میانه‌رو داد و توانست از نارضایتی دموکرات‌ها علیه اقدامات کارتر بهره‌مند شود.

ریگان سه ماه پس از ورود به کاخ سفید مورد سوءقصد قرار گرفت، اما جان سالم به در برد . جرأت و جسارت وی در مواجهه با این واقعه زمینه محبوبیت بیشتر وی در میان افکار عمومی آمریکا را پدید آورد. کنترل تورم و بهبود وضعیت اقتصادی زمینه انتخاب مجدد ریگان را در انتخابات سال ۱۹۸۴ فراهم آورد. وی دستور حملات مختلفی را به برخی از کشورها از جمله جزایر کارائیب، لبنان و لیبی صادر کرد.

محبوبیت ریگان پس از رسوایی ایران – کنترا در سال ۱۹۸۶ تنزل یافت. اما ریگان خود را به عنوان رئیس جمهوری خلل‌ناپذیر شناسانده بود. مذاکرات ۴ روزه وی با «میخائیل گورباچف» رئیس جمهور وقت اتحاد شوروی را باید نقطه عطفی در دوران زندگانی وی و تاریخ آمریکا نامید. وی در سال ۱۹۹۴ دچار بیماری آلزایمر شد و ده سال بعد بر اثر همین بیماری درگذشت .

== دوران جنگ سرد ==

در این دوران ریگان با مطرح کردن طرح‌هایی چون جنگ ستارگان شوروی را درموقعیتی ضعیف تر از قبل قرار داد . به عقیده کارشناسان برنامه‌های سراسی و نظامی ریگان یکی از عوامل تسریع در فروپاشی شوروی بود.

== جنگ ایران و عراق ==

=== ماجرای مک‌فارلین ===

در اوائل جنگ ریگان از عراق حمایت‌های اطلاعاتی می‌کرد. با چرخش جنگ به سود ایران ریگان برای بازنده نبودن اقدام به فروش اسلحه به ایران نمود وپس از ۱۸ماه قصد مذاکره با ایران و برقراری روابط دیپلماتیک را داشت که با فاش شدن ماجرا رسوائی موسوم به ماجرای مک‌فارلین یا ایران-کنترا به وجود آمد.

== نگارستان ==

Image:Ronald Reagan in Cowboy From Brooklyn trailer.jpg|در هالیوود Image:Jayewardene presents elephant to Reagan.jpg|هدیه هندی‌ها به ریگان Image:President Reagan and Queen Elizabeth II 1982.jpg|در حال سوارکاری با ملکه الیزابت دوم Image:President Reagan posing on the White House Colonnade 1984.jpg|یک روز کاری در کاخ سفید

== جُستارهای وابسته ==

* پتی دیویس
* کتابخانه ریاست جمهوری رونالد ریگان

== پیوند به بیرون ==

* جستارهای ریگان در جنگ ایران و عراق، سایت جامع دفاع مقدس.

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *