رودهن

رودِهِن شهر کوچکی است در ۳۹ کیلومتری شرق تهران در دامنه رشته کوه‌های البرز. این شهر از پیشینه طولانی تاریخی برخوردار است. پس از تأسیس شعبه‌ای از دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۱۳۶۲ در این شهر، بر جمعیت و سطح درآمد و امکانات شهروندی و در کل بر توسعه فرهنگی، اجتماعی این شهر افزوده شده‌است.

این شهر به دلیل ساکن بودن اهل حق نیز شهرت دارد. اهل حق یا شیفتگان علی کسانی هستند که به امام علی، اولین پیشوای شیعیان ارادت خاصی دارند. این افراد در زمان نادر شاه افشار به این منطقه مهاجرت کردند.

شهر رودهن و نقاط اطراف همچنین تفریح‌گاه خوبی برای شهرنشینانی است که در آن منطقه باغ یا باغچه دارند. این منطقه از البرز که دارای آب و هوایی خنک و کوهستانی بوده و در راه مناطق شمالی کشور واقع شده‌است.

به دلیل واقع شدن در رشته‌کوه البرز دارای آب و هوایی سرد در زمستان و معتدل و خنک در تابستان است. میزان بارش برف و باران در فصول سرد سال در این منطقه زیاد بوده و به دلیل شیب خیابان‌ها و کوچه‌ها مشکلاتی را برای اهالی ایجاد می‌کند.

== ابنیه تاریخی ==

از بناهای تاریخی این شهر می‌توان به پلی اشاره کرد که متروکه شده و از دوره صفویه می‌باشد. همچنین به ساختمان هتل آبعلی که امروزه به اردوگاه دانش‌آموزی تبدیل شده‌است.

==دانشگاه آزاد==

دانشگاه آزاد این شهر با بیست هزار دانشجو، شهر سی هزار نفری رودهن را به یک شهر دانشگاهی تبدیل کرده است و برنامه هایی در دست اجراست که این شهر به یک قطب علمی در کشور تبدیل کند.

== پیوند به بیرون ==

* وبگاه دانشگاه
* وب‌گاه گروه کامپیوتر دانشگاه
* وبگاه دانشکده زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه
* وب سایت گروه عمران دانشگاه

== منابع و مآخذ ==

* تاریخ رودهن نوشته عبدالعظیم رضایی
* تاریخچه دانشگاه رودهن (از کلاس‌داری تا دانشگاه‌داری) نوشته دکتر حسینی
* رضاشاه دیکتاتور ایران دکتر حکیم اللهی.
* مختصات و ارتفاع

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.