رشاد خلیفه

رَشاد خلیفه (۱۹ نوامبر ۱۹۳۵ مصر – ۳۱ ژانویه ۱۹۹۰ توسان آریزونا) بیوشیمیست مصری‌تبار آمریکایی بود که مدعی کشف رابطه‌ای ریاضی در قرآن شد که بعدها توسط مجامع رسمی تشیع و تسنن رد شد. او همچنین پایه‌گذار گروه مذهبی اتحاد تسلیم‌شدگان بین‌الملل است. خلیفه در سال ۱۹۹۰ میلادی توسط تندروهای اسلامی ترور شد. همچنین قتل او را با اعضای القاعده مرتبط دانسته‌اند.

== پیشینه ==

پدر رشاد خلیفه رهبر یکی از فرقه‌های صوفی مسلک مصری بود. رشاد خلیفه در سال ۱۹۵۹ به آمریکا مهاجرت کرد و تابعیت آن کشور به او اعطا گردید. در آنجا دکترایش را در رشته بیوشیمی، در دانشگاه «توسان» ایالت آریزونا اخذ نمود. خلیفه مشاور ارشد سازمان ملل متحد در بخش کشاورزی و بیوشیمی بود.

او در آمریکا پایه‌گذار جریانی شد که خود را «تسلیم‌شدگان» (Submitters، معادل انگلیسی واژهٔ مُسلِم یا مسلمان) می‌نامند و از باورهای اصلی آنان می‌توان، اختصاص پرستش به تنها خدا با تکیه بر تنها قرآن و بدون ایده‌آل قراردادن پیامبرها و رد نمودن حدیث و سنت، نام برد.

== کد ریاضی قرآن و باورها ==

رشاد خلیفه از سال ۱۹۶۸ با وارد نمودن تمام متن قرآن در کامپیوترها {مدرک}، تحقیق خود را درباره تعداد و نحوه تکرار حروف مقطعه (پارافهای قرآنی)، در سوره‌هایی که با آن حروف آغاز می‌شوند و همچنین رابطهٔ ارزش عددی (ابجدی) کلمات با تعداد تکرار آنها، آغاز نمود و در سال ۱۹۷۴ میلادی ادعایی مبنی بر کشف رابطه‌ای ریاضی در تعداد سوره‌ها، آیه‌ها، کلمات، اعداد و حروف قرآن را مطرح کرد و آنرا با عددِ ۱۹ مذکور در [۷۴:۳۰] (سوره ۷۴ آیهٔ ۳۰)، مرتبط دانست. او این عدد را مضرب قرآن نامید و در کتابش اذعان نمود که امکان نگارش قرآن، توسط نوع بشر، با وجود این رابطه پیچیده ریاضی، وجود ندارد. خلیفه همچنین از سایر متون مذهبی و شریعت‌های افزوده شده در کنار قرآن مثل «سنت پیامبر» و «احادیث» به عنوان منابع جعلی نسبت داده شده به محمد و در تضاد با قرآن، یاد کرد. .

از آنجایی که دو آیهٔ پایانی از سورهٔ نهم قرآن، (تنها سوره‌ای که -به طور مرموز{مدرک}-، برخلاف سوره‌های دیگر با «بسم‌الله» شروع نمی‌شود) در ۹ جا تئوری کد ۱۹ وی را نقض می‌کرد، او این دو آیه را جعلی نامید و اینطور بیان داشت که ۱۹ سال پس از مرگ محمد، کاتبانی که مأمور نوشتن قرآن از روی قرآن اصلی نوشته شده توسط محمد، و فرستادن آن به سرزمینهای مسلمانان شدند، دو آیه پایانی را در مدح محمد اضافه نمودند.

خلیفه با رجوع به قرآن، از دو کلمه «نبی» (پیامبر) و «رسول» (فرستاده) به عنوان دو مفهوم متفاوت یاد کرد و از محمد به عنوان آخرین نبی و نه آخرین رسول نام برد. او در رمضان سال ۱۴۰۸ هجری قمری رسماً ادعا کرد فرستاده (رسول) خداست و نام او در قرآن کد شده است و مأموریت او پاک کردن هرگونه اضافات و تزریقات نوع بشر در اسلام یا دین نهایی می‌باشد.

این ادعا از سوی محافل مذهبی شیعه و سنی رد شده و نوشته‌های او ممنوع اعلام شد.{پیوند مرده} اما بسیاری از هم‌فکران او با عنوان اتحاد تسلیم‌شدگان بین‌الملل (United Submitters International) به ترویج باورهای او پرداختند.

== اتهامات ==

به او اتهامات زیادی وارد شده، از جمله آن‌ها؛

* نام اصلی او ریچارد کلیف (Richard Kalif) بوده و اصلاً مسلمان نبوده است.

* در ماه اکتبر ۱۹۷۹ دکتر خلیفه به تجاوز به دختری ۱۶ ساله متهم شد که پس از معاینات پزشکی بر روی شاکی هیچ گواهی بر درستی این مدعا یافت نشد.

== ترور ==

رشاد خلیفه در ۳۱ ژانویه ۱۹۹۰ در مسجد شهر توسان در آریزونای آمریکا با ۲۹ ضربه کارد به قتل رسید. یک گروه افراطی پاکستانی به نام انجمن فقرا (جماعهالفقراء) مسئول قتل او شناخته شد و یک عضو این گروه موسوم به «جیمز ویلیامز» به جرم قتل خشونت بار او، به تحمل ۶۹ سال حبس محکوم گردید. بعدها اف بی آی پلیس آمریکا، گروه تروریستی «انجمن فقرا» را با القاعده به رهبری اسامه بن لادن و حملات ۱۱ سپتامبر مرتبط دانست و یک تروریست عضو القاعده بنام «ودیع الحاج» را مرتبط با قتل دکتر خلیفه که مورد تنفر تندروهای اسلامی بود، معرفی نمود.

== منابع ==

* www.efarsi.org
* Y.Y. Haddad and J.I. Smith, Mission to America; Five Islamic Sectarian Communities in North America, University Press of Florida, 1993. ISBN 0-8130-1216-3.
* R. Khalifa, Quran: Visual Presentation of the Miracle, Islamic Productions International, 1982. ISBN 0-934894-30-2
* R. Khalifa, Quran: The Final Testament, Islamic Productions International, 1989. ISBN 1-881893-03-0
* R. Khalifa, The Computer Speaks: God’s Message to the World, Islamic Productions International, 1981. ISBN 0-934894-38-8
* R. Khalifa, Quran: Visual Presentation of the Miracle, Islamic Productions International, 1982. ISBN 0-934894-30-2
* R. Khalifa, Quran, Hadith, And Islam, Universal Unity, 2000. ISBN 1-881893-04-9.

== جستارهای وابسته ==

* ادعای رابطه ریاضی در قرآن
* نبی و رسول در قرآن

== پیوند به بیرون ==

* وب‌گاه شخصی دکتر رشاد خلیفه
* AboutSubmission.com وب‌گاه
* وب‌گاه رسمی تسلیم شدگان
* وب‌گاه رسمی تسلیم شدگان به زبان فارسی به همراه ترجمه فارسی قرآن و ضمیمه‌های دکتر خلیفه
* وب‌گاه «تنها قرآن»
* ۳۸ ضمیمه برگرفته از ترجمه رسمی انگلیسی دکتر خلیفه از قرآن
* درباره حقیقت شخصیت رشاد خلیفه
* وب‌گاه نوزده

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *