رایانامه

رایانامه (پست الکترونیکی، ای‌میل) {به انگلیسی|e-mail مخفف Electronical Mail}، نامه‌ای الکترونیکی است که با رایانه فرستاده می‌شود. سرویس ایمیل یا رایاپیک{به انگلیسی|e-mail service} سامانه‌ای است که این خدمات را ارائه می‌کند. نشانی پست الکترونیکی یا رایانشانی{به انگلیسی|e-mail address}، نشانی است که برای رایانامه مشخص شده‌است.

یکی از کاربردهای اینترنت فرستادن و دریافت نامه‌های الکترونیکی است؛ نامهٔ الکترونیکی پرونده‌ای است که از طریق شبکهٔ اینترنت برای مخاطبی که دارای رایانشانی است، فرستاده می‌شود.

اگر شما دارای یک پست الکترونیکی روی شبکه اینترنت باشید و برایتان یک رایانامه فرستاده شده باشد، این رایانامه روی دستگاه کارگزار شبکه‌ای که به آن متصل هستید باقی می‌ماند تا شما به شبکه وصل شوید، سپس با پیام ((نامهٔ تازه)) روبرو می‌شوید که می‌توانید به کمک نرم‌افزارهای مورد استفاده خود آن را بخوانید و به آن پاسخ دهید.

== نرم‌افزارهای دریافت و ارسال ایمیل ==

برای فرستادن و دریافت ایمیل، نرم‌افزارهای گوناگونی رایج است از جمله مایکروسافت آوت لوک که تحت ویندوز است و همچنین نرم‌افزار Evolution یا Kmail که تحت سیستم‌عاملهای مبتنی بر یونیکس مانند لینوکس کار می‌کند و یا نرم‌افزارهای مبتنی بر وب مانند squirrelmail.

== سرویس‌های ایمیل ==

از جمله خدمات‌دهندگانی که به صورت رایگان به افراد، یک پست الکترونیک (ایمیل) ارائه می‌دادند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

=== ایرانی ===

# پارسی‌میل
# صبامیل
# میل‌فا

=== بین‌المللی ===

# جیمیل
# یاهومیل
# هات‌میل

== جستارهای وابسته ==

* نامه

== پیوند به بیرون ==

طولانی‌ترین ایمیل دنیا را ببینید ایمیل فردی به نام پیتر کریگ.

== منبع ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *