دورود

دورود یکی از شهرهای استان لرستان و مرکز شهرستان دورود است. شهرستان دورود بامساحتی برابر ۱۳۲۶کیلومتر مربع با ۱۱۲۰۰۰ نفر جمعیت در دامنه رشته کوه زاگرس و در نزدیکی اشترانکوه قرار گرفته‌است. دو سر شاخه رود دز یکی از شمال و یکی از شرق در دورود به هم می‌پیوندند و با نام رودخانه سزار سرچشمه اصلی رود دز می‌شوند.

دورود به خاطر داشتن راه آهن، کارخانجات صنایع دفاع و کارخانه سیمان در دوران جنگ ایران و عراق رشد پیدا کرد و اهمیت یافت.این شهر همچنین از منابع سنگ زیادی برخوردار است که کارخانه‌های سنگبری زیادی نیز در دورود وجود دارد که به اصفهان و دیگر نقاط صادر می‌شوند.

عبور راه آهن سراسری جنوب و راه‌های اصلی غرب به شرق و شمال به جنوب از این شهر، دورود را د زمره شهرهای پرتردد قرار داده‌است به طوری‌ که سالیانه بیش از ۶ میلیون نفراز شهر دورود عبور می‌کنند.{مدرک}

از گذشته تاریخی آن آگاهی زیادی در دست نیست اما در شمال این شهرستان و در دشت سیلاخور تپه‌های باستانی فراوانی دیده می‌شود. تاریخ این ناحیه با تاریخ بروجرد گره خورده‌است و به احتمال زیاد کاروانسرایی در سر راه اصفهان به بروجرد، همدان و بغداد بوده‌است. نام دورود در گذشته بحرین بوده‌است. فاصله دورود تا بروجرد ۵۶ کیلومتر، تا خرم‌آباد ۸۶ کیلومتر و تا تهران ۴۵۰ کیلومتر است.

== طبعیت دورود ==

طبیعت این شهرستان زیباست و به همین دلیل عنوان پایتخت طبیعت ایران را برای این شهر انتخاب نموده‌اند.{مدرک}

==== اشترانکوه ====

اشترانکوه که به آلپ ایران نیز معروف است. البته این نام گذاری تنها به دلیل بلند بودن آن نیست بلکه به دلیل شیب تند کوه‌هاو دره‌های جوان و v شکل ویخچال‌های طبیعی و دائمی آن است. بلندای بلندترین قله آن که سنبران است ۴۱۵۰ است.سالیانه از سراسر کشور کوهنوردان زیادی به این منطقه می‌آیند.

==== دریاچه گهر ====

دریاچه گهر در میان رشته‌کوه اشترانکوه در استان لرستان واقع است. این دریاچه در منطقه حفاظت شده اشترانکوه بین بخش زز و ماهرو الیگودرز و بخش مرکزی دورود قرار دارد. این دریاچه که به «نگین اشترانکوه» معروف است یکی از زیباترین دریاچه‌های طبیعی ایران به شمار می‌رود و با ارتفاع ۲۳۶۰ متر از سطح دریا در میان منطقه حفاظت شده اشترانکوه واقع شده‌است.این دریاچه به سبب نداشتن راه ماشین‌رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده‌است.

==== آبشارها ====

آبشار ازنادر یا دره اسپر آبشاری فصلی است که در ۷ کیلومتری جنوب خاوری دورود در درهٔ اسپر قرار دارد.

آبشار بیشه در جنوب شهرستان دورود در فاصله ۳۵ کیلومتری قرار دارد. این آبشار یکی از بهترین جاذبه‌های استان است که سالیانه افراد زیادی برای تعطیلات به ویژه از خوزستان به آنجا می‌روند. علاوه بر آبشار جنگل‌های بیشه نیز تفریح‌گاه‌های زیادی دارد.

==== منطقه پیرعبدالله علیه السلام ====

از مناطق بسار دیدنی با آب و هوای ویژه و طبعت کمتر دست خورده، رودخانه زلال در ادامه رودخانه دریاچه گهر، جنگل وسیع بامناظر بسیار دیدنی. در این منطقه بزرگترین سایت پرورش ماهی قزل آلای کشور ایجاد شده است. فاصله تا دورود حدود یک ساعت.

==== منطقه گاوکشه یا رودک ====

منطقه ی سه روستای آسترکی شامل گاوکشه (ایستگاه رودک)، حشمت آباد و ترشاب در نزدیکی دامنه اشترانکوه با باغ ها و زمین های حاصل خیز. آب فراوان منطقه سرسبزی ویژه ای برای آن ایجاد کرده است. سراب وابسته به این منطقه است که علاوه بر آب کشاورزی و پرورش ماهی، آب شرب شهرستان دورود را نیز تامین می کند.

== چهره‌های سرشناس ==

* آیت الله عبدالقائم شوشتری امام جمعه سابق شهرستان (ازعرفای عصر حاضر) و از شاگردان مرحوم حافظیان و مرحوم دولابیپایگاه اینترنتی آیت الله شوشتری
* نصراله رشنو فرماندار بومی شهرستان
* حسین کمالی وزیر پیشین کار در کابینه اول و دوم رفسنجانی و در کابینه اول محمد خاتمی.
* رحیم خورشیدوند جانشین فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
* شاه میرزا مرادی یکی از برجسته ترین نوازندگان سازهای بادی (سرنا نواز) برنده جایزه ویژه فرانسه
* سردارابراهیم قائدرحمتی؛ فرماندهی کل نیروی انتظامی استان کردستان

(ایرج سالاروند ):کارگردان و فیلمساز…. (محمد سالاروند )”موسیقدان وآهنگسازومدرس دانشگاه

== جستارهای وابسته ==

* زمین‌لرزه بروجرد و دورود (۱۳۸۵)

== منابع ==

* حسنی گرپی، علی. شهرستان دورود.قم:انتشارات هنارس، ۱۳۸۶.ISBN 964-8736-57-1.

== پیوند به بیرون ==

* آموزش و پرورش دورود
* سید عباس موسوی مطلق
* سایت شهرداری دورود
* وب‌گاه رسمی دورود
* سایت عکس‌های مناظر بسیار زیبای دورود
* ایرانیان غدیر

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.