دهکده المپیک (تهران)

دهکدهٔ المپیک یکی از محلات تهران است.

در شمال غربی تهران یکی از خوش آب و هواترین و آرام‌ترین مناطق تهران و کریدور اصلی هوای شهر تهران این از این منطقه‌است. نام آن به خاطر بازی آسیایی تهران به جا مانده که در واقع دهکده بازیها در این محل قرار داشته‌است.پارک معروف و زیبای چیتگر در این محله قرار دارد و بطور کلی چندین برابر استاندارد جهانی دارای فضای سبز است و چشم انداز البرز جنوبی آن بسیار زیبا و پارک‌های جنگلی طبیعی زیادی نیز دارد. آب و هوای بسیار خوب دهکده باعث شده تا مردم از مناطق دیگر تهران به این منطقه روی بیاورند. دانشگاه علامه طباطبایی، بزرگترین دانشگاه علوم انسانی ایران از سال ۱۳۸۵ به دهکده المپیک منتقل شده‌است. در این محله شهرکی با همین نام (دهکده المپیک) وجود دارد که بالغ بر ۷۰۰ خانوار در آن سکونت دارند و اکثر آنها از کارکنان سازمان تربیت بدنی می‌باشند.دانشگاه علامه، سینمای خانوادگی دهکده المپیک و باشگاه توحید در این شهرک واقع هستند. در ضلع شرقی این شهرک رودخانه و باغهای کن و در ضلع شمالی آن رشته کوههای البرز قرار دارند که مناظر بی بدیلی را بوجود آورده‌اند. همچنین این شهرک از ضلع جنوبی به اتوبان همت ختم می‌شود.

ساخت بزرگ‌ترین شهربازی کشور در غرب تهران

این مجموعه عظیم با مساحت ۵۰ هکتار با زیر بنای ۵۵ هزار متر مربع در غرب تهران احداث می‌شود و در تیرماه سال‌جاری کلنگ احداث آن به زمین زده خواهد شد.

بهاری با اشاره به ویژگی‌های این پارک فراملی افزود: این مجموعه دارای ۷ دیار است و در مجموع ۸۳

جاذبه برای مخاطبان در همه گروه‌های سنی دارد.

به گفته شهردار منطقه ۲۲، احداث این پارک می‌تواند امکانات مناسب برای ساماندهی اوقات فراغت

شهروندان و بسیاری از هم میهنانمان فراهم کند؛ به‌ویژه اینکه احداث این پارک با توجه به فرهنگ ایرانی- اسلامی خواهد بود تا محیط مناسب برای گذران اوقات فراغت مردم به‌وجود آورد.بهاری با اشاره به دیارهای هفت‌گانه مجموعه هزار و یک شهر، تصریح کرد: تمامی بخش‌های این مجموعه برگرفته از فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی است و تلاش شده است این مجموعه تجلی اندیشه‌ها و آرای ایرانیان در طول تاریخ باشد.

به گفته وی، ۷ دیار در این مجموعه پیش‌بینی شده است که دیار اول به نام دیار آفرینش نامگذاری شده

و مبنای تفسیر ایرانی- اسلامی دارد. دیار دوم نیز قصه و افسانه نام گرفته و از افسانه‌های کهن بهره

گرفته است. در دیار سوم نیز که با نام دیار تاریخ طراحی شده، رویدادها، مشاهیر و دستاوردهای مادی و

معنوی تمدن ایران و جهان به نمایش گذاشته شده است. بهاری گفت: دیار چهارم نیز عصر نو نام دارد و

برگزیده‌ای از ویژگی عصر جدید ایران و جهان در آن است. دیار پنجم هم با نام اکتشافات و تخیلات عملی، میزبان تخیلات و ایده‌های خلاقانه خواهد بود. در دیار ششم نیز جاده ابریشم به‌عنوان یک جاذبه مشرق زمین مورد توجه قرار گرفته و در دیار هفتم نیز ماجراجویی مورد توجه قرار گرفته است.

وی در پایان مهم‌ترین ویژگی این پارک را دسترسی بسیاری از شهروندان شهرهای مختلف کشور به آن دانست و

گفت: این مجموعه علاوه بر شهروندان تهرانی می‌تواند میزبان بسیاری از هم میهنان ما باشد و حتی پذیرای بسیاری از گردشگران کشورهای مسلمان باشد که قصد دارند با رعایت اصول اسلامی به تفریح و تفرج بپردازند.

الهام از معماری ایرانی – اسلامی مدیرعامل سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت مردمی شهرداری تهران نیز با اشاره به اینکه طراحی مجموعه

هزار و یک شهر به‌گونه‌ای است که شهرهای تا فاصله ۳۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتر نیز می‌توانند از آن استفاده کنند، گفت: در این مجموعه پارک‌های آبی بانوان و آقایان، شهربازی، بازار بزرگ، ۲ رستوران و واحدهای تجاری محدود، ۴پارکینگ، ایستگاه تاکسی و اتوبوس، ۵ مرکز فوریت‌های پزشکی و غیره ایجاد می‌شود.

سیدعیسی احمدی در مورد پارکینگ درنظر گرفته شده برای این مجموعه اظهار داشت: پارکینگ شهربازی در

زمینی به وسعت ۹.۴ هکتار با زیربنای ۲۴۴ هزار متر مربع احداث می‌شود و همچنین پارکینگ طبقاتی نیز در ۵ طبقه به وسعت ۶۰۰ هزار متر مربع با ظرفیت ۲۲ هزار خودرو بنا خواهد شد و پارکینگ اختصاصی این مجموعه نیز در زمینی به مساحت۱۳.۸ هکتار احداث می‌شود.

وی ادامه داد: در بخش فرهنگی این مجموعه نیز یک مسجد به وسعت ۵/۱ هکتار با الهام از معماری ایرانی

ساخته می‌شود.

احمدی از طراحی ۳ هتل در این مجموعه خبر داد و افزود: هتل ۳ ستاره به مساحت ۲.۵هکتار با محوریت

خانواده، هتل ۴ ستاره و مرکز همایش‌ها با مساحت ۳.۹هکتار برای برگزاری همایش‌ها و اقامت و هتل ۵ ستاره به مساحت ۶.۳هکتار احداث می‌شود.

به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران، این هتل استاندارد جدیدی در

کیفیت ساخت و طراحی هتل‌های ۵ ستاره در ایران ایجاد خواهد کرد و معماری این بنا از نقش‌های بی‌نظیر فرش ایرانی و فضاهای آن از باغ‌های ایرانی الهام خواهد گرفت.

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *