دهستان فامور

فامور یکی از دهستان‌های تابعه شهرستان گلدشت است که در جنوب شرقی آن قرار- گرفته و دهات آن در اطراف دریاچه فامور، پراکنده شده اند. فامور، جزء مناطق گرمسیری فارس محسوب می‌شود و در منابع جغرافیایی به آن اشاره شده است.

ابن حوقل، در سفرنامه خود می‌نویسد: ‹‹ سرزمین فارس به وسیله خطی که از نزدیکیِ ارجان به نوبندجان و از آن جا به جره، آن گاه بر حدود سیف تا کارزین منتهی می‌شود و سپس امتداد آن به زم دارابجرد تا فرج و تارم کشیده می‌شود، به دو منطقه تقسیم می‌گردد. قسمت‌هایی که در جنوب واقع اند، گرمسیر و قسمت‌های شمالی، سردسیرند و در منطقه گرمسیر نواحی ارجان … جره، مور (فامور) و … ››.

در شمال و جنوب منطقه فامور، دو رشته کوه به موازات هم از غرب به شرق کشیده شده‌اند که ادامه همان دو رشته کوهی است که جلگه فامور در بین آنها قرار گرفته است. این رشته کوه ها، دنباله کوهستان زاگرس است که از کوه معروف دنا در شمال غربی فارس جدا می‌شود . در همین رشته کوه شمالی فامور است که راه پْرپیچ و خم قدیمی شیراز – قائمیه و کتل‌های سخت و ناهموار «دختر» و «پیره زن» قرار دارد. وجود همین کوه ها، موقعیتی خاص برای جلگه و منطقه فامور ایجاد کرده است، یعنی تابستان‌های گرم، زمستان‌های معتدل، بهار فوق العاده سبز و خرم ولی کم دوام.

روستاهای فامور در جلگه نسبتاً همواری قرار دارند که از پریشان تا قلعه نارنجی، شمال آنها را کوه فرا گرفته و از جنوب به دریاچه محدود شده و از نرگس زار تا ملا اره که در محور مقابل قرار دارند، از ناحیه شمال به دریاچه فامور محدود می‌شوند و در جنوب آنها رشته کوه جنوبی واقع شده است.

از نظر جهت‌های جغرافیایی، در مشرق دهستان فامور شهر شیراز، درشمال، کوهمره و دشت ارژن، و در جنوب آن زیباشهر قرار دارند و در امتداد جره، فیروزآباد و فراشبند قرارگرفته اند. از نظر سیاسی، فامور پیش از اسلام، در زمان ساسانیان جزء کوره شاپور که یکی از پنج کوره فارس بوده، قرار داشته است. بعد از اسلام، در تقسیم بندی چهارگانه که فارس به صورت ملوک الطوایفی در آمد و به چهار قسمت: شبانکاره، فارس، کهکیلویه ولارستان تقسیم شد، جزء فارس قرار گرفت. در سال ۱۲۹۱ شمسی، فارس به هشت ناحیه تقسیم گردید؛ از جمله ولایت قشقایی که جره و فامور جزء ولایت قشقایی قرارگرفت. در سال ۱۳۳۴، ایران به ده استان و چهار فرمانداری کل و دوازده شهرستان تقسیم شد که فارس استان هفتم شد .

== برگرفته از ==

* بررسی فرهنگ، واژگان و گویش مردم فامور جهانبخش ثواقب – عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز.

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *