دریافتی از طلوع آفتاب

دریافتی از طلوع آفتاب {فرانسوی|Impression soleil levant} نام اثری است از نقاش سرشناس فرانسوی، کلود مونه (۱۸۴۰ – ۱۹۲۶ میلادی) که جنبش هنری دریافتگری (امپرسیونیسم) نام خود را از آن گرفته‌است.

این اثر که به سال ۱۸۷۲ امضا شده‌است (با اینکه تحقیقات جدید فاش کرد که تاریخ پایان این اثر، ۱۸۷۳ یعنی یک سال پس از امضای نقاش بر پای اثر بوده‌است)، لنگرگاه لاآور {فرانسوی|Le Havre} در شمال غربی فرانسه را به تصویر کشیده‌است.

نقاش برای کشیدن این منظره از ضربه‌های بسیار نرم و تماس‌های بی‌نظم قلم مو بر سطح بوم استفاده کرده‌است که به جای تماسها در ترسیم کلاسیک، فقط اشاره‌ای دارد.

این تابلو در سال ۱۸۷۴ میلادی و در جریان اولین نمایشگاه هنری مستقل دریافتگران (که در آن تاریخ به این نام شناخته نمی‌شدند)، به نمایش عمومی گذاشته شد. لویی لِروی {فرانسوی|Louis Leroy} منتقد، نقاش و نمایشنامه نویس فرانسوی در حالی که از نام این اثر استفاده کرده بود، متنی تمسخر آمیز در روزنامه هیاهو {فرانسوی|Le Charivari} با عنوان نمایشگاه دریافتگران منتشر کرد و ناخواسته، جنبش هنری جدید را نامگذاری نمود.

مونه در ترسیم شاهکارش، خورشید را با همان میزان درخشندگی که آسمان اطرافش دارد کشیده‌است که این شرایط، فقط در حالتی متصور است که غلظت رطوبت هوا، بالا باشد که خود باعث تغییرات در انرژی امواج نور دریافت شده می‌گردد. این ویژگی دریافتی از طلوع آفتاب که باعث متمایز شدن خورشید با آسمان اطرافش شده‌است، به دلیل استفاده از رنگهای مکمل سرد و گرم به جای تغییر در مقدار یا روشنایی رنگ‌هاست.

== منابع ==

* Wikipedia contributors, “Impression, Sunrise,” Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Impression%2C_Sunrise&oldid=172797779 (accessed November 22, 2007).

== جستارهای وابسته ==

* فهرست تابلوهای نقاشی

== پیوند به بیرون ==

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.