دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه صنعتی شریف یکی از دانشگاه‌های تهران است. این دانشگاه در سال ۱۳۴۴ با نام «دانشگاه صنعتی آریامهر» تاسیس گشت که پس از انقلاب به افتخار یکی از دانش‌آموختگان آن، مجید شریف واقفی، به «دانشگاه صنعتی شریف» تغییر نام داد.

این دانشگاه عموماً به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر ایران در رشته‌های فنی شناخته می‌شود و قبول شدن در آن نیازمند کسب رتبهٔ بالایی در کنکور سراسری است.، چنان که روزنامهٔ واشینگتن پست در خلال گزارش خود از حضور و سخنرانی پروفسور برتون ریکتر، برندهٔ آمریکایی جایزه نوبل در فیزیک در دانشگاه صنعتی شریف این دانشگاه راام‌آی‌تی ایران لقب داده‌است.

دانش‌آموختگان این دانشگاه، به دلیل اعتبار مناسب آن، برای انتصاب در مدیریت‌های علمی، فنی و اجرایی بخت زیادی دارند و به علاوه در آزمون‌های متمرکز ورودی کارشناسی ارشد از نظر میانگین نمرات و درصد قبولی از کارشناسی به کارشناسی ارشد در رشته‌های فنی، مهندسی و علوم پایه مقام بالایی را در بین دانشگاه‌های کشور داشته‌اند.{مدرک} همچنین تعداد زیادی از دانش‌آموختگان این دانشگاه، برای ادامهٔ تحصیل عازم کشورهای دیگر می‌شوند.

== پیشینه ==

این دانشگاه در سال ۱۳۴۴ با هدف تربیت و تأمین بخشی از نیروهای متخصص موردنیاز کشور ایران، در سطوح بالای علمی در شهر تهران با نام دانشگاه صنعتی آریامهر، به فرمان محمدرضا پهلوی، و به دست دکتر محمد علی مجتهدی تأسیس گردید. با استخدام حدود ۵۰ عضو هیأت علمی، در اولین دورهٔ پذیرش دانشجو در مهر ۱۳۴۵، حدود ۴۰۰ دانشجو در رشته‌های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی و مهندسی متالورژی پذیرفته شدند. سال بعد دانشکده‌های «فیزیک»، «علوم ریاضی» و «مدیریت صنعتی و اقتصاد مهندسی» ایجاد شدند. در سال ۱۳۴۸، دانشکده شیمی تأسیس شد و همچنین دانشکده مدیریت صنعتی و اقتصاد مهندسی در سطح کارشناسی دانشجو پذیرفت و به دانشکده مهندسی صنایع تغییر نام داد. در سال ۱۳۵۰ نیز دانشکده مهندسی عمران فعلی با نام دانشکده مهندسی سازه تأسیس شد.

این دانشگاه در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های ایران و جهان، دانشگاهی جوان و در حال رشد است.

این دانشگاه به همراه «دانشگاه صنعتی اصفهان» (دانشگاه صنعتی آریامهر اصفهان سابق) مستقیماً بر اساس ساختار دانشگاه ام آی تی در آمریکا الگوبرداری گردیدند. معمار اصلی آن حسین امانت، طراح و معمار مشهور ایرانی بود.

== دانشکده‌ها ==

* دانشکده مهندسی شیمی و نفت
* دانشکده مهندسی عمران
* دانشکدهٔ فیزیک
* دانشکده شیمی
* دانشکدهٔ علوم ریاضی
* دانشکدهٔ مهندسی انرژی
* دانشکده مهندسی و علم مواد
* دانشکدهٔ مهندسی هوافضا
* دانشکده مهندسی کامپیوتر
* دانشکده مهندسی برق
* دانشکده مهندسی مکانیک
* دانشکده مهندسی صنایع
* دانشکده مدیریت و اقتصاد

==مراکز آموزشی==

* مرکز زبان‌ها و زبان‌شناسی
* گروه فلسفه علم
* پژوهشکده علوم و فناوری نانو
* تربیت بدنی
* کارگاه‌های آموزشی
* مرکز گرافیک
* مرکز معارف و علوم اسلامی

== رویدادهای دانشگاه ==

* تدفین شهدای گمنام در دانشگاه صنعتی شریف، ۲۲ اسفند ۱۳۸۴
* بازدید جوزف تیلور در سال ۱۳۸۶
* بازدید توماس شلینگ در سال ۱۳۸۶
* بازدید برتون ریشتر در خرداد ۱۳۸۷
* بازدید رئیس انجمن دانشگاه‌های آمریکایی به همراه چند تن از رؤسای دانشگاه‌های مطرح آمریکا از جمله دانشگاه‌های کُرنِل، کارنِگی مِلون، فلوریدا، مِریلند، رایس و کالیفرنیا دیویس در سال ۱۳۸۷.
* ۱۲۵ نفر از استادان دانشگاه صنعتی شریف، طی بیانیه‌ای در روز ۵ خرداد ۱۳۸۸ در آستانهٔ انتخابات ریاست جمهوری، خواستار تبلور عقلانیت در مدیریت کشور و مشارکت فعال در انتخابات شدند. در این بیانیه از خارج کردن تدریجی متخصصان باتجربه از دایرهٔ تصمیم‌گیری، عدم ثبات مدیریتی، گسترش واردات کالاهای مصرفی به بهای ضربه به تولیدات داخلی، به رکود کشاندن اقتصاد برای جبران اسراف‌کاری‌ها و بی برنامگی‌های گذشته، عدم بهبود شاخص‌های رشد و بیکاری و تورم با وجود درآمدهای کلان نفتی، پسرفت شاخص‌های خط فقر و نابرابری‌های اقتصادی و گریختن از حسابرسی و قوانین مصوب انتقاد شده‌است. انتقاد از تنزل گفتمان اجتماعی صرفاً به دادوستدهای پولی با وجود ادعاهای ارزشمدارانه، تکیه بر شعارهای عوام‌پسند نظیر مبارزه با مافیا و مظلوم‌نمایی با وجود در اختیار داشتن تمام ابزار قدرت، تحقیر مردم و سعی در تطمیع آنان به نام عدالت‌طلبی از خزانه ملی، شکستن حرمت بزرگان و اندیشمندان و همچنین سوءاستفاده از احساسات پاک دینی و عدالت‌طلبانه مردم در جهت فعال کردن شکاف‌های فرهنگی و طبقاتی، با ایجاد تضاد و تفرقه در سطح ملی از بخش‌های دیگر این بیانیه‌است. این بیانیه توسط شماری از برجسته ترین استادان و مدیران این دانشگاه از جمله رؤسای دانشکده‌های برق، مکانیک، کامپیوتر، عمران، مهندسی شیمی و نفت و شیمی و همچنین استادان صاحب‌نامی چون یحیی تابش، جواد صالحی، محمدعلی نجفی، محمد اردشیر، حسام الدین ارفعی، فرهاد اردلان، مهدی بهادری نژاد، محمد قدسی، علینقی مشایخی و حسین معصومی همدانی امضا شد. این بیانیه بازتاب زیادی در مطبوعات منتقد دولت داشت.

== افتخارات دانشگاه ==

== استادان و دانش‌آموختگان ==

=== نواب تولیه از آغاز تا سال ۱۳۵۷ ===

=== رؤسای دانشگاه از سال ۱۳۵۷ تاکنون ===

== نشریات دانشگاه==

در دانشگاه صنعتی شریف نشریات دانشجویی متعددی منتشر می‌شود .

* روزنامه شریف نشریه روزنامه شریف یکی از قدیمی‌ترین این نوع نشریات است که از سال ۱۳۸۰ تا سال ۱۳۸۹ منتشر می‌شد.
* نیش شتر
* خبرنامه
* نقطه سر خط
* روزنامه شریف، روزنامه شریف که یکی از حرفه ای‌ترین نشریات دانشجویی در ایران محسوب می شد، تا بهار ۱۳۸۹ منتشر می‌شد.

== جستارهای وابسته ==

* آموزش عالی در ایران

== پانویس ==

=== عمومی ===

* محمد میرزایی، و دیگران. راهنمای دانشگاه صنعتی شریف. تهران: انتشارات دانشگاه صنعتی شریف، ۱۳۸۴.

=== ویژه ===

== پیوند به بیرون ==

* وب‌گاه دانشگاه صنعتی شریف
* سامانهٔ ثبت نام الکترونیکی تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی شریف
* وب‌گاه روزنامهٔ دانشگاه صنعتی شریف
* وب‌گاه نامهٔ مکانیک شریف، فصل‌نامهٔ تخصصی کاربردی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف
* وب‌گاه انجمن فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف
* کتابخانه دانشگاه صنعتی شریف

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *