دانشگاه صنعتی سهند

دانشگاه صنعتی سَهَند یکی از دانشگاه‌های صنعتی ایران است. دانشگاه در سال ۱۳۶۸ فعالیت خود را آغاز نموده و هم اکنون بعد از گذشت بیست سال فعالیت آموزشی، دانشگاه در ۲ رشته در مقطع کاردانی، ۱۱ رشته در مقطع کارشناسی ، ۴۵ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۷ رشته در مقطع دکتری به فعالیت آموزشی خود ادامه می دهد.

== تاریخچه ==

دانشگاه صنعتی سهند، در سال ۱۳۶۸ تأسیس شد. وسعت این دانشگاه ۴۱۰ هکتار برای پردیس دانشگاه و حدود ۱۱۰۰ هکتار برای شهرک تحقیقاتی بین سه شهر اسکو، شهر جدید سهند و خسروشهر، واقع در ۲۶ کیلومتری جنوب غربی شهر تبریز است. سطح زیر بنای ساختمان‌های پردیس دانشگاه صنعتی سهند حدود ۸۶۰ هزار متر مربع پیش‌بینی گردید.

== فعالیت‌های آموزشی ==

فعالیت دانشگاه در سال ۱۳۶۹ با پذیرش ۴۸ دانشجو در رشته مهندسی مواد، گرایش ریخته‌گری آغاز شد. هم اکنون پس از هفده سال فعالیت آموزشی، دانشگاه در ۴ رشته در مقطع کاردانی، ۱۶ رشته در مقطع کارشناسی ، ۳۶ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۷ رشته در مقطع دکتری به فعالیت آموزشی خود ادامه می دهد. با تأسیس آموزشکده فنی ورزقان در سال ۱۳۸۲ رشته‌های استخراج معدن و کانه‌آرایی در مقطع کاردانی ایجاد شده‌است. دانشکده‌های مهندسی برق، مهندسی مواد، مهندسی شیمی، مهندسی معدن، مهندسی مکانیک، مهندسی پلیمر و مهندسی عمران از دانشکده‌های این دانشگاه است.

این دانشگاه در سال ۱۳۸۶ اقدام به تاسیس مرکز آموزش الکترونیکی با ارائه سه رشته مهندسی پزشکی، مهندسی شیمی و مهندسی مواد نمود این مرکز در محل سابق دانشگاه صنعتی سهند و در کنار تراکتورسازی تبریز قرار گرفته‌است.

== دانشکده‌ها ==

* دانشکده مهندسی برق
* دانشکده مهندسی شیمی
* دانشکده مهندسی مواد
* دانشکده مهندسی معدن
* دانشکده مهندسی عمران
* دانشکده مهندسی مکانیک
* دانشکده مهندسی پلیمر
* دانشکده علوم پایه
* آموزشکده فنی و مهندسی ورزقان
* آموزشکده فنی بناب
* مرکز آموزش الکترونیکی

== جستارهای وابسته ==

* مرکز تحقیقات مواد نانوساختار
* آموزش عالی در ایران
* فهرست دانشگاه‌های ایران
* فهرست نام دانشگاه‌های کشورها

== پیوند به بیرون ==

* وب‌گاه دانشگاه صنعتی سهند
* وب‌گاه مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه صنعتی سهند
* مجله آنلاین آموزش الکترونیکی – مرکز آموزشهای الکترونیکی دانشگاه صنعتی سهند
* وب‌فتو مرکز آموزشهای الکترونیکی دانشگاه صنعتی سهند

== منبع ==

* وب‌گاه دانشگاه صنعتی سهند

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.