دامغان

دامغان یکی از شهرهای استان سمنان در ایران است. این شهر مرکز شهرستان دامغان است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۵۹٬۳۰۰ نفر بوده‌است . دامغان از شهرهای قدیمی ایران است و نام آن در گذشته صددروازه بوده‌است.

== گذشته تاریخ ==

دامغان، زمانی با نام صد دروازه (به یونانی: هکاتوم پولیس) پایتخت دولت اشکانیان بوده‌است. قدیمی‌ترین مسجد ایران به نام مسجد تاریخانه در این شهر قرار دارد.

دور شهر دامغان کاملاً دیوار کشیده شده‌است گفته می‌شود به قدری دیوارهای ستبری داشته که دو درشکه از کنار هم بر روی دیوار رد می‌شدند. بازمانده‌های آن دیوار هم اکنون هم دیده می‌شود.و به نام دیوار بارو مشهور است. دامغان دو گونه آب‌وهوا دارد. از جنوب به دشت کویر و از شمال به دامنه‌های جنوبی رشته کوه البرز متصل است. به همین دلیل بیشتر گونه‌های میوه در این شهر می‌رویند.

دامغان در ۷۰۰۰ سال پیش تمدنی بزرگ داشته که تصویری از ۷۰۰۰ سال پیش در آنجا یافت شده. تحقیقات نشان داده در ۷۰۰۰ سال پیش دامغان بزرگترین صادر کننده مس بوده‌است.{مدرک}

== محصولات کشاورزی ==

مهم‌ترین فراورده کشاورزی آن پسته است که جزو پسته‌های بسیار مرغوب ایران و حتی جهان بشمار می‌رود.

== آثار تاریخی و دیدنی ==

مهم‌ترین تفریحگاه این شهر چشمه علی است. تپه حصار نیز یکی از آثار به جای مانده از روزگاران کهن است و حدود ۷۰۰۰ سال قدمت دارد و تا به حال کاوشهای باستانی در آن صورت گرفته که نشان می‌دهد شهری است که در اثر زلزله بر سر مردمانش خراب شده‌است کاوشهای باستانی اخیر نشان می‌دهد که هفت هزار سال پیش در این منطقه فولاد تولید می‌شده‌است. نخستین بار در سال ۱۳۱۲ پروفسور اسمیت در تپه حصار حفاری‌های باستان‌شناسی خود را انجام داد و به آثار ارزشمندی از تمدن این منطقه دست یافت.

== جاذبه‌های گردشگری ==

* چشمه علی
* مسجد تاریخانه
* مسجد جامع
* برج چهل‌دختران
* گنبد زنگوله
* قلعه درب
* تپه‌حصار
* آرامگاه پیرعلمدار
* امامزادگان جعفرومحمد
* موزه حیات وحش دامغان

== سرشناسان دامغان ==

* منوچهری دامغانی
* احمد مهدوی دامغانی
* فریده مهدوی دامغانی
* یداله رویایی
* ملا مهدی صحاف (مخلص)
* حسن سبحانی
* سید حسن شاهچراغی
* کامران دانشجو (وزیر علوم)
* علی‌اکبر مرآتی
* محمود قنبری (دوبلور)
* خسرو دانشجو (سخنگوی شورای شهر تهران)
* فرهاد دانشجو (رئیس دانشگاه تربیت مدرس)
* علی معلم (رئیس فرهنگستان هنر)

== جستارهای وابسته ==

* جمعیت شهرهای استان سمنان

== پانویس ==

== پیوند به بیرون ==

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.