خوانسار

خوانسار شهری است از توابع استان اصفهان, ایران. این شهر مرکز شهرستان خوانسار است.

== وجه تسمیه==

نام خوانسار به صورت خونسار بوده که به معنی چشمه‌سار است. خان، خانی و خُن در فارسی به معنی چشمه است که واژه کردی کانی (چشمه) نیز با آن هم‌ریشه‌است.

==جغرافیا==

===موقعیت===

خوانسار در عرض جغرافیایی ۳۳ درجه و ۱۳ دقیقه شمالی و طول جغرافیایی ۵۰ درجه و ۱۹ دقیقه شرقی در ناحیه‌ای نه چندان دور از کویر مرکزی ایران در فاصله حدود ۱۵۰ کیلومتری شمال‏غرب شهر اصفهان واقع شده‌است.

===اقلیم===

خوانسار شهری است خوش آب و هوا با ارتفاع ۲۲۵۰ متر بالاتر از سطح دریا و پوشش گیاهی متنوع که لاله‌های واژگون آن معروف هستند.

متوسط بیشترین دمای هوای خوانسار در گرمترین ماه تابستان به ۳۱ درجه سانتی گراد می‌رسد و متوسط دمای شبانه روز در همین ماه بیست و چهار درجه سانتی گراد است . در زمستان سرمای آن دلنشین همراه با ریزش انبوه برف است.

===تامین آب از لرستان===

پس از اجرای طرح انتقال آب از الیگودرز در شرق استان لرستان به قم که رسانه‌های ایران از آن با عنوان کلی و مبهم « طرح انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم» نام می‌برند، شهرستان الیگودرز اکنون تامین کننده اصلی آب مصرفی (شرب، صنعتی، کشاورزی) شهرهای خوانسار، گلپایگان، خمین، محلات، نیم ور، سلفچگان و قم می‌باشد. به گفته فتاح، وزیر وقت نیرو این آب یکی از بهترین آبهای دنیا است.

===اعتراض‌ها و خسارت‌ها===

انتقال آب از شرق استان لرستان و شهرستان الیگودرز به شهرهای خوانسار، گلپایگان، خمین، محلات، نیم ور، سلفچگان و قم باعث پایین رفتن شدید سطح سفره‌های آب زیرزمینی و در نهایت خشک شدن چاه‌های آب این منطقه شده است. بیش از ۶۰ حلقه چاه خشک شده و ۱۷۱ حلقه از چاه‌های منطقه نیز در آستانه خشکیدن قرار دارند، اما تاکنون حقابه‌ای برای این روستاها در نظر گرفته نشده است. از سوی دیگر نام‌گذاری این طرح به عنوان مبهم «طرح انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم» و همچنین نام گذاری پروژه ساخت و اجرای این طرح با نام پروژه قمرود باعث واکنش‌هایی در میان مردم استان لرستان شد تا جایی که حجت الله رحمانی نماینده شهرستان الیگودرز هم نسبت به نام‌گذاری این طرح اعتراض کرد و آن را مجعول خواند. خشک شدن چاه‌ها و چشمه‌های شهرستان الیگودرز علاوه بر خسارات بسیاری که به بخش کشاورزی وارد کرده است باعث از بین رفتن مجتمع‌های پرورش ماهی در این شهرستان شده است. پرویز فتاح، وزیر نیروی پیشین دولت نهم مدعی شد که وی مدافع حقوق مردم الیگودرز است.

==مکان‌ها==

===جاهای دیدنی===

گلستانکوه از مناطق دیدنی شهرستان خوانسار است که در اردیبهشت ماه با لاله‌های بسیار جلوه زیبایی می‌گیرد . گلستانکوه در مسیر خوانسار به اصفهان در ۱۵ کیلومتری شهر خوانسار واقع شده‌است.

در این شهر روستای هرستانه یکی از دیدنی‌ترین مناطق خوانسار می باشد.

از دیگر جاذبه‌های شهر خوانسار پارک سرچشمه‌است که با چشمه‌های زیبا که از دل کوه بیرون می‌ایند همه ساله تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب می‌کند. سد باغکل، چشمه ونگ، قنات حلغوت، مجتمع تفریحی شهید فیاض بخش (بهزیستی)، دربند، گردنگاه، کوچه باغ های بسیار زیبا و …

===مکانهای تاریخی===

یکی از شهرهای مذهبی ایران با قدمت دیرینه می‌باشد . از اماکن مذهبی و تاریخی این شهر می‌توان به شازده احمد، امامزاده سید صالح، بابا ترک و بابا پیر، مسجد جامع، بقعه دخترون بکر، مسجد ریسان، خانه ابهری ها، و ….اشاره کرد.

===محله ها===

این شهر دارای محلات زیادی می‌باشد که از جمله محله بالا، ارسور. وادشت، پایتخت -بیدهند- سونقان- چهار باغ و باب سلطان، قود جان، تیدجان، سنگ شیر و …می‌باشد که جمعاً تشکیل شهر زیبای خوانسار را میدهند

===مراکز علمی و آموزشی===

====تحصیلات عالی====

– دانشکده علوم کامپیوتر و انفورماتیک خوانسار – زیر نظر دانشگاه اصفهان

– آموزشکده فنی دختران خوانسار

– دانشگاه آزاد اسلامی مرکز خوانسار – زیر نظر دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر

– دانشکده پردیس آموزش جهاد کشاورزی شهید علایی خوانسار

– دانشگاه پیام نور مرکز خوانسار

== مشاهیر ==

===مراجع و علما===

در طول تاریخ علما و فقهای بزرگی از این دیار بر خواسته و پرچم دار جهان تشیع بوده‌اند که می‌توان به حضرات آیات عظام : آ یت الله سید احمد خوانساری، آیت الله سید محمد تقی غضنفری خوانساری، آیت الله سید ابوالقاسم جعفری (میر کبیر)، آیت الله سید محمد تقی اسدی خوانساری، آیت الله علوی، آیت الله نجفی خوانساری، آیت الله صفایی خوانساری و آیت الله ابن الرضا اشاره کرد.

از دیگر افراد بزرگ و معروف خوانسار در نیم قرن اخیر می توان به افرادی چون آیت الله العظمی علوی.آیت الله حاج سید مهدی غضنفری، آیت الله حاج سید هاشم غضنفری، آیت الله العظمی ابن الرضا؛ آیت الله حاج سید مهدی ابن الرضا. آیت الله حاج سید مرتضی علوی. حاج سید حسین میرباقری. حاج حسن امیری. حاج محمد تقی. حاج میرزا حسن و حاج علی توکلیان. و خاندانهای جواهری ها. شفیعی ها.عظیمی ها. میرباقری ها. هاشمی ها. علوی‌ها.سلطانی ها و سایر خاندانهای معروف اشاره کرد.

یکی دیگر از چهره‌های معاصر در حوزه که از خوانسار پا به عرصه گیتی نهادآیت الله حاج سید هادی غضنفری خوانساری (صاحب کتاب کبیر مصادر الاجتهاد و مبانی الاسنباط عند الامامیه)است.

استاد شیخ حسین انصاریان متولد خوانسار است و پدرجد مادری او شیخ اباعدنان است که از مشایخ صوفیه بوده و مقبره‌اش در سرچشمهٔ خوانسار بنام بابا پیر مشهور است.

مادر امام خمینی خوانساری بوده و فرزند سید حسین خوانساری بوده‌است. همچنین آقای عزت الله شاهی، معروف به عزت مطهری از مشهورترین مبارزان پیش از انقلاب که سخت ترین شکنجه ها را تحمل کرد نیز در خوانسار به دنیا آمده است.

===هنرمندان و اهل فن===

خوانسار زادگاه مشاهیر هنری، ادبی و مذهبی بسیاری بوده است. از آنها می‌توان به استادان آواز ایران محمودی خوانساری و ادیب خوانساری اشاره کرد.گوشه ای از آثار هنرمند برجسته، استاد آواز ایران، محمودی خوانساری

اشرف الکتاب خوانساری و یدالله کابلی خوانساری از خوشنویسان بنام که متولد این شهرستان بوده‌اند.وبسایت رسمی هنرمند عالیقدر، استاد یدالله کابلی خوانساری

مهندس علی اکبر میرشـفیعی، آرشیتکت و نقاش، خالق آثاری ارزشمند و ماندگار در زمینه معماری و نقاشیِ آبرنگ در شهرستان خوانسار و تهران، از هنرمندان معاصر خوانسار می باشد. از جمله آثار او در شهرستان خوانسار می توان به طراحی مجموعه دانشگاه خوانسار، بنای شهرداری، مجموعه ورزشی دارالفنون و شماری دیگر از بناهای اداری، مذهبی، فرهنگی و مسکونی اشاره کرد.

===چهره های مدیریتی===

در دولت‌های مختلف، چهره‌های شاخصی از خوانسار در رده‌های بالای مدیریتی حاضر بودند که در دولت فعلی نیز آقایان علی اکبر محرابیان و مهدی غضنفری خوانساری بعنوان ۲ وزیر خوانساری در وزارتخانهای صنایع و معادن و بازرگانی در حال خدمت هستند .

از دیگر افتخارات این شهر که در عرصه کلان مدیریت کشور خوش درخشیده اند می توان به دکتر سیدعلی میرباقری از مدیران برجسته نظام اشاره کرد که سمتهای متعددی از جمله بنیانگذاری و عضو شورای فرماندهی سپاه. فرماندار. شهردار. معاون وزیر. مشاور رییس جمهور و … را در کارنامه خود دارد. وی نوه فقیه برجسته حضرت آیت الله العظمی سید ابوالقاسم جعفری معروف به میر کبیر است.

دکتر محمد خوانساری، رئیس جامعه انفورماتیک کشور نیز از دیگر چهره‌هایی است که از خوانسار برخاسته‌اند.

حاج رجبعلی نصیری خوانساری قدیمی‌ترین داروساز و صاحب اوّلین داروخانه در خوانسار است که در سال ۱۲۸۵ هجری شمسی متولد و در سال ۱۳۷۶ دار فانی را وداع گفته‌است .

==عزاداری==

عزاداری ایام محرم از ویژگی‌های منحصر به فرد شهرستان خوانسار است.در این ایام صدها هزار نفر از تهران و سایر شهرها به خوانسار سفر می‌کنند تا در این مراسم که از ۶ محرم آغاز شده و تا ۱۲ محرم ادامه دارد شرکت کنند.صدها اسب و صدها شتر جهت برگزاری مراسم نمادین ویژه خوانسار که توسط دهها هیئت عزاداری برگزار می‌شود به شهر منتقل می‌گردند. جمعیت خوانسار حدود ۵۰ هزار نفر است که در ایام عزاداری محرم احتمالا ۵۰۰ الی ۶۰۰ هزار نفر مسافر نیز به آن افزوده می‌شود.

در قودجان در ۲۸ صفر در حسینیه قودجان مراسم تعزیه خوانی که از پرشورترین مراسم مذهبی می باشد. مرمت کننده این حسینیه آیت الله خاتمی می باشد.

== سوغات ==

عسل خوانسار یک فراورده طبیعی است که در ایران شهرت بسیاری دارد. گردو، بادام و الو از سایر محصولات باغی و سوغات خوانسار هستند. کوه‌های خوانسار پوشیده از گیاه گون هستند که گز انگبین از آن گرفته می شود. از این رو گز، یکی از محصولات بومی خوانسار است که با درصدهای مختلف گزانگبین تولید و ارائه می شود.سید حسین میرباقری

== جستارهای وابسته ==

* زبان‌های ایران مرکزی(خوانساری)

== منابع ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.