حلب

حلب یا آلِپو نام شهری است در استان حلب در شمال کشور سوریه.

شهر حلب با جمعیتی حدود ۱٫۷ (در سال ۱۹۹۹) دومین شهر بزرگ و مهم سوریه بعد از دمشق به شمار می‌رود. این شهر یکی از کهنترین شهرهای منطقه‌است و در روزگاران قدیم نام آن خلپه بوده و یونانیان قدیم ان را با نام برویا (Beroea) می‌شناختند. شهر حلب در نقطه سوق‌الجیشی و مهم بازرگانی در نیمه راه دریای مدیترانه و رود مشهور فرات قرار دارد. حلب را پایتخت اقتصادی سوریه نیز نامیده‌اند.

شهر حلب در آغاز بر روی مجموعه‌ای کوچک از تپه‌ها در دره وسیع و حاصلخیزی در دو طرف رودخانه قویق ساخته شد.

استان حلب مساحتی حدود ۱۶ هزار کیلومتر مربع پیرامون شهر حلب را شامل می‌شود و جمعیت آن ۳٫۷ میلیون نفر است. اما مطابق سرشماری‌های جدید جمعیت این استان از ۴ میلیون نیز فراتر رفته و حتی از جمعیت ساکنان استان دمشق هم بیشتر است. حدود ۲۲٫۹٪ جمعیت کل کشور سوریه در این استان زندگی می‌کنند.

== جمعیت ==

شهر حلب با جمعیتی نزدیک به دو میلیون نفر‪ ُُُُُدر۳۵۵ کیلومتری شمال دمشق پایتخت سوریه قرار دارد و دومین شهر بزرگ سوریه پس از دمشق و پایتخت تجاری و فرهنگی این کشور به شمار می‌رود. این شهر چندین هزار ساله که به خاطر موقعیت استراتژیکش بین دریا و رود فرات، از مهم‌ترین شهرهای جهان باستان محسوب می‌شده در سال ۲۰۰۶ میلادی به همراه شهر اصفهان و تمبکتو (جمهوری مالی) به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب گشته‌است. نام حلب که در زبان عربی به معنای شیر است، به خاطر روایتی قدیمی که مطابق آن حضرت ابراهیم به مسافران منطقه شیر می‌داده‌است، روی این شهر گذاشته شده‌است. حلب‌محل‌کشف‌نخستین‌لوح‌های‌سنگی‌متعلق‌به‌دو هزار سال‌پیش‌از میلاد مسیح‌است. از آن‌زمان‌به‌بعد این‌شهر تحت‌حکومت هیتی‌ها (ساکنان باستانی سوریه)، آشوری‌ها و ایرانی‌ها بوده‌و سپس به تصرف سلوکیان در آمده‌است، اما پس از حمله عرب‌ها به سوریه در قرن هفتم این شهر شهرت و اهمیت کنونی خود را به‌دست آورده‌است.

== مسجد جامع حلب ==

پس‌از این واقعه بود که امویان مسجد جامع حلب و دژ عظیم این شهر را بنا کردند که تا مدت‌ها مرکز شهر و نقطه قوت‌و حیات آن بود. به گفته مقامات فرهنگی سوریه اولین سند صلح در تاریخ سیاسی جهان، دو هزار و ‪ ۴۰۰سال پیش در حلب یافت شد و اولین لغتنامه علمی نیز در این شهر رویت شد. دیگر این که بعضی از مصنوعات امروزی اختراع و ابداع مردمان این شهر بوده‌است. مانند شیشه و سفال و رنگ ارغوانی و حتی الفبا. امروز هم خیلی از صناعات و کارخانجات سوریه در این شهر استقرار دارد و منسوجات حلب شهرت جهانی دارد. بافت تاریخی این شهر با قلعه (ارگ) قرن سیزدهمی، مسجد جامع قرن دوازدهمی و چندین مدرسه مذهبی، کاروانسرا و حمام قرن هفدهمی از سال ۱۹۸۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است.

== منبع ==

* دکتر: شامی، یحیی ، (موسوعه المدن العربیه والاسلامیه) ، دار الفکر العربی، بیروت، چاپ سال ۱۹۹۳ میلادی به (عربی).

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.