حزب

* حزب به گروهی از شهروندان جامعه که دارای اهداف و منافع سیاسی مشترک می‌باشند و برای رسیدن به آن منافع و اهداف مبارزه نموده و برنامه‌های کادر رهبری حزب و هیات موئسس حزب را که عموماً بر پایهٔ خط مشی و اساسنامه حزبی می‌باشد، را اجرا مینمایند.

* حزب گروه شهروندان با آرمانهای مشترک و تشکیلات منظم و متکی به پشتیبانی مردم است که برای به دست گرفتن قدرت دولت و یا شرکت در آن مبارزه می‌کند.

* حزب سیاسی عبارتست از بخش پیشرفته و فهمیده یک طبقه اجتماعی که برای تامین منافع طبقاتی و رسیدن به حکومت و اجرای مرام خود با یک نظام معین مبارزه کرده و طبقه ویژه‌ای را که این حزب نماینده آن است در کشمکشهای اجتماعی رهبری می‌کند.

* حزب، سازمانی سیاسی است که هدف و برنامه سیاسی روشنی دارد و معمولاً در پی کسب قدرت سیاسی در کشور است. حزب و تحزب محصول جامعه مدرن است و جز لایتجزای ساختار سیاسی آن است.

== احزاب از دید جایگاه قانونی ==

احزاب از لحاظ ماهیت قانونی بطور کلی به سه گروه تقسیم می‌شوند ۱- احزاب قانونی ۲- احزاب غیر قانونی ۳- احزاب دولتی که قانونی و یا غیر قانونی بودن هر حزب وابسته به نوع فعالیت و خط مشی آن حزب می‌باشد . در کشور ایران به احزابی که توسط وزارت کشور برای آنها پروانه فعالیت حزبی صادر شده‌است احزاب قانونی گفته می‌شود . یک حزب قانونی نظام حاکم را به رسمیت شناخته و خط مشی آن حزب نباید با کلیات قانون اساسی در تضاد باشد . فهرست نام‌های احزاب سیاسی ایران (غیرقانونی) که از نظر دولت جمهوری اسلامی ایران فعالیت آنها غیر قانونی می‌باشد و فهرست نام‌های احزاب انجمنها و جمعیتهای سیاسی که از وزارت کشور مجوز دریافت نموده‌اند اطلاعات جامعی را در درباره ماهیت قانونی احزاب ایرانی به شما ارائه می‌کند.

== چیستی ==

* نظم و سازماندهی

# ایدئولوژی و دکترین سیاسی
# حاکمیت روح جمعی

== جُستارهای وابسته ==

* احزاب قانونی
* احزاب غیر قانونی
* احزاب دولتی
* احزاب انجمنها و جمعیتهای سیاسی
* احزاب سیاسی ایران (غیرقانونی)

== منبع ==

* کتاب رژیم احزاب سیاسی تالیف شده توسط جهانگیر محمودی نژادیان تاریخ انتشار تابستان ۶۹
* کتاب رشد سیاسی تالیف شده توسط آقای سی ایچ داد
* کتابهای علم سیاست و مبانی سیاست تالیف شده توسط دکتر عبدالحمید ابوالمحمد
* کتاب احزاب سیاسی تالیف توسط ولی الله یوسفیه
* وب‌گاه وزارت کشور
* وب‌گاه شورای نگهبان

== پیوند به بیرون ==

قانون احزاب

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *