حزب کارگران کردستان

حزب کارگران کردستان معروف به پ.ک.ک نام گروهی چپگرا و مسلح در کردستان ترکیه است که خواستار ایجاد ترکیه دموکراتیک {مدرک}و دولت در کردستان ترکیه است. سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا ، آمریکا، ترکیه و ایران این حزب را گروهی تروریستی اعلام کرده‌اند این حزب در دههٔ ۷۰ به عنوان یک سازمان ظهور کرد و در اواخر دههٔ ۸۰ و دههٔ ۹۰ بخش اعظم جنوب شرقی ترکیه صحنه درگیری نظامی میان این گروه و ارتش ترکیه بود.

بنیان‌گذار و رهبر این حزب یکی از مخالفان کرد حکومت ترکیه به نام عبدالله اوجالان است که هواداران بسیاری در میان کردهای ترکیه و دیگر کشورهای منطقه دارد.{مدرک} او هم اکنون در زندانی در جزیره امرالی در نزدیکی استانبول به سر می‌برد. او تا کنون قریب به ۱۰ کتاب را در دوران اسارت در زندان نوشته است که یکی از آنها دفاعیات وی به نام از دولت کاهنی سومر بسوی تمدن دموکراتیک نام دارد که به فارسی نبز برگردانده شده است.

== اقدامات تروریستی ==

این گروه تروریستی در حملات خود افراد غیرنظامی و حتی توریستها را مورد هدف قرار داده است.

کردها نیز از حملات این گروه در امان نمانده اند در سال ۱۹۸۷ ۳۰ نفر از اهالی روستای کرد نشین پینارجیک واقع در استان ماردین توسط افراد این گروه قتل عام شدند.۱۶ نفر از کشته ها کودک و ۶ نفر زن بودند و تنها ۴ مرد جزو کشته ها بودند. در سال ۲۰۰۶ انفجار بمب در دیابکر توسط این گروه ۱۱ کشته برجای گذاشت که ۵ تن از آنها کودک بودند.

== منابع ==

* Terrorism in Turkey: An Analysis of the Principal Players{پیوند مرده}
* روزنامه گاردین

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *