جی‌میل

جی‌میل یکی از خدمات رایگان شرکت گوگل برای ارایه پست الکترونیکی تحت وب، IMAP و POP است.جی‌میل به طور رسمی در بریتانیا و آلمان گوگل میل نامیده می‌شود. در حال حاضر جی‌میل در حدود ۷ گیگابایت حافظه در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

صندوق پست الکترونیکی جی‌میل صندوق اصلی که توسط مرورگر گوگل کروم نمایش داده شده‌است.

== مشخصات جی‌میل ==

=== تاریخچه ===

این وب میل در اول آوریل ۲۰۰۴ (۱۳ فروردین ۱۳۸۳) عرضه شد.

=== قابلیت کار با برنامه‌های نرم‌افزاری مانند اوت لوک ===

در سرویس جی میل، می توان با تنظیماتی ساده در برنامه های مدیریت پست الکترونیک، مانند مایکروسافت اوت لوک و موزیلا تاندربرد از حساب پست الکترونیک جی میل در این برنامه های استفاده کرد.

=== فقدان آگهی‌های تصویری ===

=== امکان گپ ===

جی‌میل با استفاده از ابزارهای برنامه نویسی آژاکس و جاوااسکریپت امکان گفتگوی فوری با افراد درون لیست ارتباطی کاربر را فراهم کرده‌است. این گفتگو در داخل همان پنجرهٔ مرورگر می‌تواند صورت گیرد. در واقع توانسته امکانات پیام‌رسان فوری را به صفحهٔ وب میل منتقل کند. به تازگی جی‌میل امکان گپ گروهی و همچنین گپ با کاربران ای‌اُال را نیز فراهم کرده است.

== دیگر امکانات ==

در این سرویس می‌توان از کلیدهای میان بر روی صفحه کلید استفاده کرد برای مثال کلید c را می‌توان برای باز شدن بخش فرستادن میل استفاده کرد.

=== نحوه عضویت ===

برای عضویت در این سرویس می‌توان به سایت جی میل رفته و عضو شد. این سرویس برای عضویت، رایگان است و از تاریخ ۱۴ فوریه ۲۰۰۷ بدون دعوتنامه قابلیت ثبت نام را دارد.

== فهرست تماس‌ها ==

گوگل در سرویس ایمیل خود تغییری صورت داده است که امکان کنترل فهرست تماس‌ها را برای کاربرانش فراهم می‌کند. پیش از این جیمیل نشانی تمامی آدرس‌های ایمیل جدید را به صورت خودکار به فهرست تماس‌های کاربر افزوده می‌کرد. این کار به به آدرسهای ایمیل اجازه می‌داد که به هنگام نوشته شدن یک پیام جدید به صورت خودکار کامل شده و کاربران را از به خاطر سپردن آن‌ها یا جستجو در فهرست تماسهایشان آسوده می‌کرد. گوگل اکنون دسته جدیدی به نام تماس‌های پیشنهادی ایجاد کرده‌است که در قسمت «My Contacts» قرار می‌گیرد و آدرس ایمیل ارسال کنندگان ایمیل در تماس پیشنهادی قرار می‌گیرد. کاربران می‌توانند به جیمیل اجازه دهند تا این آدرس‌ها را به صورت خودکار به فهرست تماسهای اصلی‌شان ارسال کنند.

== مشکل فنی ==

گوگل در تاریخ ۱ مارس ۲۰۱۱{مدرک} اعلام داشت که حال بررسی یک مشکل نفوذ پذیری در سرویس جی میل می باشد که ایمیل ها، الحاقات و گفتگوهای گوگل کاربران را حذف می کند.این باگ برخی از حساب های کاربران را ریست می کند و یک پیام خوشامد را به آنها نمایش می دهد.به گفته ی گوگل این باگ تنها بر کمتر از ۰٫۰۸ درصد کل کاربران گوگل اثر گذاشته است، اما این مقدار برابر ۱۵۰۰۰۰ حساب کاربری است که عدد کوچکی نمی باشد.گوگل اعلام کرد کابران تاثیر پذیرفته از این باگ؛ موقتا امکان ورود به حساب خود را ندارند. برای آندسته ای که بخشی از داده های خود را از دست داده اند، تیم مهندسان گوگل در حال کار و بازیابی و ذخیره مجدد آن داده ها می باشند.

== منابع ==

* وب‌گاه جی میل

== جستارهای وابسته ==

* رایانامه
* اینترنت
* گوگل
* سرویس اینترنتی رایگان

== پیوند به بیرون ==

* وب‌گاه جی‌میل

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.